Традиції і звичаї мого народу
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Звичаї і традиції мого роду Мельниківська загальноосвітня школа ступенів Смілянської районної ради Черкаської області
Український вінок Вінок належить до українських національних символів-оберегів. Українські дівчата влітку ходили з непокритою головою, обвиваючи її стрічкою, а на свята надягали вінки.
Починали носити віночок дівчатка з трьох років. Перший —плела мама, змочувала у росах, коли на небі сонце зійде. І купала його в росах сім днів, а тоді до скрині клала.
У чотири роки плівся інший віночок. Усі кінчики пелюсток були вже розсічені, доплітався безсмертник, листочки багна чи яблуні. А для шестирічної доньки у вінок вплітали мак, що давав сон та беріг думку, крім того, вплітали й волошку. Для семирічної дівчинки плели вінок із семи квіточок. І вперше вплітали квіт яблуні.
Серед розмаїтості вінків особливе місце належить "вінку кохання". Право виплітати його мали дівчата віком від 13 років і до заміжжя. Основу такого вінка складають ромашки — символ юності, доброти і ніжності. Поміж ромашками вплітають цвіт яблуні і вишні. Над чолом — квітуче гроно калини. Поміж квітами вплітають вусики хмелю — символ гнучкості та розуму.
До українського віночку вплітали різноманітні квіти, а всього в одному вінку могло бути до 12 різних квіток.
Деревій — красива квітка, схожа на квітуче деревце. Де б вона не з'явилась, обов'язково порадує всіх своїм квітом. Як символ нескореності, деревій посідає центральне місце у віночку.
Барвінок — символ життя, він має довгі пагінці — безконечники, які стеляться по садочку, горнуться до оселі людської.
Наче небесні озерця, в окрузі Розквітли довкруж незабудки на лузі; Тендітні, блакитні, беззахисно-світлі, Мов очі дитини, ласкаві й привітні...
У народі існує легенда, що любисток і волошка колись були птахами і вчили людей любити одне одного, бути щирими і відвертими. А коли померли ці пташки, то проросли квітами, пахучими рослинками — любистком та волошкою. У них чудові лікувальні властивості: ними миють волосся, освіжають хату, купають маленьких дітей. Тому ці квіти у віночку є символом людської відданості, уміння бути корисними.
Ромашку перевивають батіжком хмелю, вважають, що це - весільна символіка. Як хміль в'ється, прикрашаючи свої пагони духмяними бурульками, так і хлопець має витись біля нареченої, бути готовим до одруження.
Ружа — улюблена квітка українців, її дбайливо плекали під вікнами хати, бо нагадує вона Сонце. Ружі й троянди укладали у віночку за законами рослинного орнаменту, що означало безперервний сонячний рух з вічним оновленням.
Для завершення прикрашання віночка використовували стрічки. Про це, дитино, мусиш знати: Коричнева стрічка – земля, наша мати. Вона в нас єдина, вона найрідніша Коричнева стрічка – вона найміцніша. Ми хочемо, щоб усі зрозуміли: Ці жовті стрічки – наше сонечко миле. Воно дає світло, дарує тепло. Без сонця життя б на землі не було. Дві стрічки: зелена і темно-зелена – Це юність, краса. Це природи знамена. Зелена трава і зелені листочки – Дві стрічки зелені маємо в віночку. Дві стрічки : блакитна і синя, темніша – Це небо і води. Хай будуть чистіші. Дай Боже, щоб ми вберегли їхню суть, Нам небо і води здоров’я дають.
Оранжева стрічка – м’яка паляниця. Це й колос достиглого жита, пшениця. Дивись, як оранжева стрічечка сяє, Рум’яна, як хліб, й нам про хліб нагадає. А ця, фіолетова, те означає, Що розум людський ще надій не втрачає На те, що послухаємо Бога, На те, що щасливі ми будемо з того. Малинова стрічка або малинова Про щедрість сказати своє хоче слово, Про те, що не можна усе тільки брати, Що треба навчитись і щедро давати. Багатство й достаток – рожева ця стрічка. Багатство пора вже нам мати за звичку. Достаток з рожевої стрічки всміхатись Нам буде, як праці не боятись. Якщо ви в вінок стрічки білі вплели, То треба, щоб душу свою берегли. Перлини душі ви збирайте в намисто, Душа хай, як білі стрічки, вона буде чиста.
Схожі презентації
Категорії