X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Бойове товариство, побут і звичаї запорожців

Завантажити презентацію

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Так ось вона Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну! М. В. Гоголь «Тарас Бульба» Козак та козачка, гравюра Боплана, 1650 р.

Слайд 2

Історія слова “козак” Бойове товариство, побут і звичаї запорожців

Слайд 3

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Історія слова “козак” Коза к — представник військового стану, воїн-найманець. Член самоврядних військових громад, що з 15 століття існували на теренах українського «Дикого поля», в районі середніх течій Дніпра та Дону, на межі християнського і мусульманського світів. Основним заняттям козака була війна: розбій і патрулювання торгових шляхів, піратство в Криму та Чорному морі, захист українських земель від татарських «полювань на рабів», участь у військових компаніях сусідніх володарів та захист кордонів сусідніх держав. Запорожець . Картина І. Рєпіна Ю. Брандт. Повернення козаків з походу

Слайд 4

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Достеменно відомо, найперші згадки про українське козацтво з`явилися в Західній Європі на рубежі XV-XVI ст. Одна з таких писемних згадок про козаків зустрічається в генуезькій хроніці за 1474 рік. За свідченням тогочасних літописців перші козацькі слободи розташовувались обіч сумновідомого татарського «Чорного шляху» вздовж річки Тясмин, що біля Чигирина, річки Ташлик, що біля Сміли, а також річок Конилка та Гірський Тікич неподалік Умані. Отож колиска всього козацтва знаходиться на території сучасної Київської, Черкаської та Вінницької областей України. Історія слова “козак”

Слайд 5

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців З 1991 року, після розвалу СРСР, ряд громадських організацій України, Білорусі, Росії та Казахстану намагаються відроджувати козацькі традиції. В державній символіці Україні активно використовуються козацькі атрибути та діячі козацької історії. Козаки здійснили величезний вплив на формування українського народу - важливої етнічної спільноти Східної Європи. Сучасні козаки. 1990 р. 5оо – ліття Запорозького козацтва

Слайд 6

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Історія слова “козак” Сучасні гіпотези походження слова. Від половецького «Cosac» — «варта», «чота». Від кримсько-татарського або тюркського «Qazaq» — «вільна людина», «авантюрист», «шукач пригод», «бурлака». Від тюркського «Cosac» і «Qazaq» — «вільна людина», «авантюрист», «шукач пригод», «вартовий», «розбійник», «найманець». Старі гіпотези. Від імені легендарного ватажка Козака. Від слова «коза» у зв'язку зі спритністю козаків або їхніми полюваннями на кіз.

Слайд 7

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Історія створення Запорізької Січі

Слайд 8

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Історія створення Запорізької Січі Запорізька Січ — суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва, що склалася наприкінці ХV ст. — першій половині XVI ст. за дніпровими порогами у районі острова Хортиця. Початок Січі Виникнення Запорозької Січі було зумовлене колонізацією Середнього Придніпров'я феодалами Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського, посиленням феодально-кріпосницького та національного гніту і пробудженням самосвідомості українського народу. За перші десятиріччя 16 ст. панству вдалося підкорити своїй владі значну територію Середнього Придніпров'я й обернути більшу частину українського населення на феодально залежне або напівзалежне. Однак частина козаків, щоб позбутися феодального гноблення, відступила на Південний Схід, у низов'я Дніпра.

Слайд 9

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Утворення Запорозької Січі було видатною подією… Січ стала для українського народу могутньою підпорою в боротьбі проти феодально-кріпосницького та національного гніту і проти турецько-татарської агресії. Разом з тим феодали намагалися укріпитися за порогами. Ще в 1533 р. черкаський староста Є.Дашкевич подав литовському сеймові проект побудови фортеці на Дніпрових островах. Вона мала бути форпостом у боротьбі проти турків і татар і проти козацтва, щоб забезпечити панську колонізацію Запоріжжя. Оскільки для здійснення цього проекту в литовського уряду не було коштів, організацію боротьби за оволодіння прикордонням узяли на себе магнати, передусім черкаський і канівський старости. В цьому аспекті треба розглядати і діяльність черкаського і канівського старости князя Д. І. Вишневецького. Історія Запорізької Січі

Слайд 10

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців За свідченням Д.Яворницького, існували 8 січей: Хортицька Базавлуцька Томаківська Микитинська Чортомлицька Олешківська Кам'янська Нова (Підпільненська) Після жорстокого зруйнування у 1775 р. Запорозької Січі російським царатом певен час існувала ще й Задунайська Січ. СІЧ

Слайд 11

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Запорозька Січ була обведена високими валами, на яких був частокіл і зруби, що на них ставилися гармати. Між валами була широка площа, на краю якої стояли курені, будинки, де мешкали запоріжці. Козацька залога на Запорозькій Січі, що звалася також кошем, нараховувала кілька тисяч (іноді це число доходило до 10 тис.) озброєних козаків. На площі містилася церква, будинки старшини, школа та інші господарські та військові споруди. Січова церква і духовенство перебували під зверхністю Києво-Межигірської архимандрії. Площа біля церкви була центром суспільно-політичного життя Запорозької Січі, де відбувалися Січові ради тощо. Поза валами був Січовий базар, куди приїжджали купці зі своїми товарами. Січовики продавали тут продукти своєї праці — рибальства і мисливства.

Слайд 12

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Із середовища багатого козацтва виходила правляча верхівка — старшина, яка зосереджувала у своїх руках адміністративну владу і судову, керувала військом і розпоряджалася фінансами. Вона представляла Запорозьку Січ у зносинах із зовнішнім світом. Усю старшину обирали на військовій козацькій раді, причому у виборах мало право брати участь усе козацтво. Найвищим органом влади на Січі була військова козацька рада, у якій брали участь усі козаки. Рада обирала кошового отамана, козацьку старшину, спільно вирішувала найважливіші питання. На Запорозькій Січі діяв козацький військовий суд, який нещадно карав за вбивство товариша, крадіжки у побратимів.

Слайд 13

Виставка різних видань повісті «Тарас Бульба», збірка «Миргород».   Бойове товариство, побут і звичаї запорожців

Слайд 14

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Повість «Тарас Бульба» посідає особливе місце у творчій спадщині письменника. У ній письменник висловив не лише ставлення до минулого, а й своє розуміння батьківщини, волі, людської гідності, смислу буття.

Слайд 15

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Гоголь створював повість «Тарас Бульба» тоді, коли у Василівці й прилеглих до неї хуторах ще ходили легенди про козаків. Удома Гоголь чув розповіді про миргородського полковника Матвія Гладкого, який повернувся із турецького походу й привів із собою майже двісті визволених із полону козаків. Письменник захоплювався й іншими героями – Северином Наливайком, Яковом Остряницею, діяльність яких вивчав. Рисами реальних героїв Гоголь наділяє своїх персонажів – Тараса, Остапа та інших.

Слайд 16

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Повість «Тарас Бульба» вперше було видано 1835 року. У 1839 -1842 роках Гоголь її переробив, після чого ідея духовної єдності козаків набула глибокого змісту. Козаки зображені не як зграя розбійників, а як люди, об’єднані спільною християнською вірою, любов’ю до батьківщини, прагненням волі. Однак робота над твором не була завершена, хоча він вийшов у другому виданні 1842 року. Відомо, що готуючи до друку друге зібрання своїх творів у 1951-1852 роках, письменник знову вніс деякі зміни до повісті. Отже, доопрацьовував повість «Тарас Бульба» М.Гоголь протягом усього життя. Цей факт свідчить про те, що Україна для нього була понад усе й історії українського народу надавав письменник величезного значення.

Слайд 17

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Розвиток творчих здібностей учнів. Інсценування. 1.Епізод зустрічі Тараса Бульби із синами (варіант – виразне читання по ролях). 2. Епізод зустрічі Тараса Бульби із синами (варіант –перегляд екранізованого варіанту).

Слайд 18

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Робота з репродукцією картини Є. Кибрика «На Запорізькій Січі». Завдання учням - Зачитайте уривок, який міг би відповідати зображеному на картині. - Як у танці розкривалася душа козака?

Слайд 19

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Робота за репродукцією картини О. Ківшенка «Вибори нового отамана». Запитання до учнів. - Що ми бачимо на картині? - Як зміст повісті перегукується з тим, що на ній зображено?

Слайд 20

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Коментар. Відомо, що за козацьким звичаєм, обрання нового отамана супроводжувалося обсипанням землею. Це символізувало вірність батьківщині,удачу в походах. За козацькою легендою, кошовий, якого «благословили» землею, міг зачаровувати людей, бачити майбутнє, обходити смерть, уникати лиха, вести за собою інших.

Слайд 21

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Робота з текстом. Завдання для учнів. - Знайдіть у тексті описи одягу козаків. - Порівняйте його з тим, який дано в історичних матеріалах. - Порівняйте описи одягу козаків у тексті повісті з тим, що зображений на репродукціях картин І. Рєпіна, Є. Кибрика, О. Ківшенка. Заповніть таблицю “Побут запорожців” Одяг Домашні речі Зброя Мислив ська снасть

Слайд 22

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Прийом «Уявний мікрофон». Моє уявлення Запорозької Січі. Кожен учень висловлює свою думку одним реченням, роблячи висновок за вивченим матеріалом.

Слайд 23

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Микола Гоголь в історичній повісті «Тарас Бульба» правдиво і яскраво зобразив Запорозьку Січ, козацький побут ХІV – ХV ст. увесь перший розділ пройнято згадками про «розгульне Запорожжя». У читача складається початкове уявлення про вільну козацьку республіку, її значення в житті українського народу. Це – експозиція до майбутніх подій. У другому і третьому розділах показане життя полкової старшини та побут запорожців, життя на Січі. Рішення Тараса підняти козацтво до зброї є зав’язкою майбутніх подій. Козаки пишуть відповідь турецькому султану — Мехмеду IV, написаний у 1676 році; I. I. Рєпін, 1880-91 рр.

Слайд 24

Бойове товариство, побут і звичаї запорожців Домашнє завдання (диференційоване). Опишіть устрій запорозького козацтва. Складіть козацький універсал (перелік законів Запорозької Січі). Прочитайте повість «Тарас Бульба». Підготуйте цитатний матеріал для характеристики образів Остапа та Андрія.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Історія України