соціально-економічний розвиток України в 1 половині 17 ст
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Завдання уроку З”ясувати, як відбувалося зростання магнатського землеволодіння на українських землях; Визначити основні наслідки розвитку фільваркового господарства та розвитку товарного виробництва; Прослідкувати про зміни в становищі селян і міщан; Розвивати вміння працювати з підручником, історичними документами, встановлювати причинно – наслідкові зв”язки
План вивчення Зростання магнатського землеволодіння. Поширення фільварків. Розвиток товарного виробництва. Міста. Становище міщан. Становище селян.
Зростання магнатського землеволодіння Хто такі магнати? Якими шляхами вони отримали у власність величезні земельні володіння? Прочитайте п.1 § 9 та дайте відповіді на запитання: 1. Якими способами польські магнати отримували у власність земельні володіння на українських землях? Володіння князів Острозьких перебували на Волині, Брацлавському, Київському, Руському, Сандомирському, Краківському, Берестейському, Мінському, Новогрудському, Вітебському і Віленському воєводствах ( 620 населених пунктів, з них 38 міст ). Річний прибуток князів острозьких від їхніх володінь становив 1 млн. злотих. Яремі Вишневецькому належали 40 тис. селянських дворів, міста Лубни, Пирятин, Хорол, Полтава, Золотоноша, Лохвиця. Усього Вишневецькі мали близько 500 тис. підданих. Величезні приватні земельні володіння називаються ЛАТИФУНДІЯМИ.
Розвиток товарного виробництва Що таке товарне виробництво? Яка форма сільськогосподаського виробництва набуває поширення на українських землях з їх переходом до Польщі? Чому набуває поширення фільваркова система господарювання у Речі Посполитій та українських землях? Зростання попиту на сільськогосподарську продукцію в країнах Європи. “…. Тепер у нас нема вояків, … зате є корчмарі, гендлярі й посередники… Найбільшим подвигом у нас вважається знати дорогу, якою женуть биків із маєтку до Гданська, бо всі заможніші торгують волами, кіньми, вином, медом, … рибою, …. всяким хлібом.” С. Старовольський 1. Які зміни відбулися в середовищі шляхти в І половині XVII ст. внаслідок розвитку товарного виробництва?
Становище селян Як ви думаєте, за рахунок чиєї праці існували фільварки шляхти? Як шляхта могла примусити селян працювати на землевласників? Які повинності виконували селяни на користь землевласників? Яким способом шляхта могла забезпечити себе постійною робочою силою? Опрацюйте документ підручника ( с.69 – 70) і визначте у чому полягала залежність селян на Житомирщині у 1636 році? Висновок: у І половині XVII ст. на українських землях набуває поширення кріпацтво та зростає панщина.
Розвиток міст та становище міщан Прочитайте п.3 §9 та визначте: Причини швидкого зростання чисельності міст і містечок. Які типи міст і містечок склалися на українських землях? Якими правами користувалися міста і містечка України у складі Речі Посполитої? Чи захищало магдебурзьке право міста від сваволі магнатів та королівських чиновників? Зміни в розвитку ремесла. Чим становище міщан відрізнялося від становища селян?
Закріплення Які нові риси з”явилися в економічному розвитку українських земель у І половині XVII ст.? Які зміни відбулися в становищі селян і міщан України?
Схожі презентації
Категорії