Данило Нечай
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Сподвижники Б. Хмельницького У справі будівництва держави Хмельницькому допомагали його сподвижники. Серед них давній реєстровець Філон Джеджалій – спочатку генеральний осавул,а потім полковник кропивнянський, Марко Топига – полковник черкаський; Тиміш Носач – полковник прилуцький. Також до Б. Хмельницького пристала й значна частина української православної шляхти. Особливо відзначилися Іван Виговський, його четверо братів і батько; чотири брати Нечаї, особливо Данило Нечай – полковник брацлавський; та багато інших.
Український шляхтич Визначний військовий і політичний діяч, один з організаторів національно-визвольних змагань українського народу, український шляхтич – Данило Нечай походив з родини руського православного шляхтича, що за одними даними спочатку мешкала в Мстиславському воєводстві, за іншими - на Поділлі, а перед Хмельниччиною перебралася на Київщину. Наприкінці 40-х рр. Нечаї зблизилися з козацьким станом, стали полковниками Війська Запорозького. Старший з них, Данило був призначений полковником київським і згодом – брацлавським.
За свідченням сучасників, Данило Нечай був людиною дуже заможною, винятково хороброю, надзвичайно гордою та незалежною у поглядах. Серед усіх двадцяти трьох козацьких полковників Нечай був найближчим до Богдана Хмельницького. Він очолював усі операції козацького війська на Поділлі і навіть здобув тодішню столицю Молдови Ясси, примусивши молдовського господаря укласти союз із Хмельницьким.
Виступи Нечая Данило Нечай відзначився під Корсунем, під Жовтими Водами, здобув замок у Бродах, його полк облягав Замостя, він відзначився під час Збаразької облоги, а також Зборівської битви 1649 року. Данило Нечай – один з польових командирів Богдана Хмельницького, – виступав проти підписання угоди з Річчю Посполитою і був за те, щоб воювати і надалі з нею. Найбільш яскраво Данило Нечай почина виділятися на початку війни з Польщею у 1649 році. Ще з весни цього року він займає позиції під Баром та Брацлавом на Поділлі.
Смерть Данила Нечая В умовах загострення українсько-польських стосунків, зростання кількості провокацій в прикордонних районах та інформації щодо приготування королівської армії, з кінця 1650 р. Нечай за наказом Хмельницького проводив заходи по зміцненню оборони порубіжжя, мобілізації козацьких загонів. 10 (20) лютого 1651 р. польським військам під командою М. Калиновського та С. Лянцкоронського вдалося непоміченими пробратися до містечка Красне, де перебував у той час Нечай. Намагаючись організувати оборону, полковник брацлавський загинув у бою, в якому «боровся так, як доброму молодцеві належало, захищаючись мужньо».
Отримавши повідомлення про смерть полковника, «о том Хмельницькому вельми печаль учинилася». За розпорядженням гетьмана по церквах було відправлено панахиду по Данилу Нечаю. Пам'ять про славного сина українського народу увічнює гранітний обеліск, споруджений на його могилі 1954 року.
Висновки Смерть Нечая була великою трагедією . Його рахували після Хмельницького найбільшою фігурою в козацькім війську, що протиставлявся самому гетьманові, і мав спроби йому протистояти. В польських кругах Нечая вважали найбільш завзятим ворогом Польщі і магнатства, дійсним провідником повстання -- більш завзятим ніж сам Хмельницький. Тому до тріумфального почуття першого реваншу козакам,прилучилась іще надія, що тепер, коли не стало сього непримиренного ворога, може і з Хмельницьким і з козацьким військом буде легше договоритися.
Характеристично це відбилося в народній пісенності. В українськім народнім репертуарі пісні про Нечая незвичайно популярні, його треба признати мабуть найбільш популярною історичною постаттю в уснім репертуарі XIX ст.
Схожі презентації
Категорії