Синтетичні каучуки
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Каучуки синтетичні — це синтетичні полімери, які, подібно до каучуку натурального, можуть бути перероблені на гуму. Батьківщина каучуку — Центральна й Південна Америка. По берегах річки Амазонки, у вологих спекотних тропіках росте незвичайне дерево — бразильська гевея. Сік дерева гевеї тубільці назвали «каучук», тобто «сльози дерева». У першій половині XVIII ст. зразки каучуку потрапили до Європи. Однак новий матеріал мав великий недолік: він зберігав свої корисні властивості (еластичність, водонепроникність) лише у вузькому інтервалі температур. Але після відкриття Ч. Гуд’їром (1839) і Т. Генкоком (1843) процесу вулканізації потреба в каучуку різко зросла. Щоб сучасний автомобіль вийшов з воріт заводу, потрібно 250 кг каучуку; на кожен літак у середньому витрачається 600 кг, а на обладнання великого військового корабля — майже 70 т каучуку.
Склад: Англійський хімік М. Фарадей у 1826 р. визначив склад натуралного каучуку (C5H8)n. Згодом було встановлено, що макромолекули каучуку утворені молекулами ізопрену. Перший завод з виробництва синтетичного каучуку було зведено в м. Леверкузені (Німеччина) 1916 р. Тут під дією металевого натрію полімеризували 2,3-диметил-1,3-бутадієн. Проте через значні поступки у якості та дорогу ціну цей вид каучуку не знайшов себе на ринку. Першим синтетичним каучуком, що пройшов випробування «практикою», став бутадієновий каучук (СКБ), одержаний у Радянському Союзі за методом С. В. Лебедєва. З перших кілограмів продукції, одержаної на дослідному заводі в 1931 р., було виготовлено шину. її поставили на автомобіль, на якому їздив Лебедєв, і вона вірою і правдою прослужила 16 тис. км пробігу.
Технологія виробництва Для поліпшення якості натуральних і синтетичних каучуків їх перетворюють на гуму. Гума — це вулканізований каучук. Суть вулканізації полягає в тому, що атоми сульфуру приєднуються до лінійних (ниткоподібних) молекул каучуку за місцем подвійних зв’язків і неначе зшивають ці молекули одну з одною. В результаті вулканізації липкий і неміцний каучук перетворюється на пружну і еластичну гуму. Гума міцніша за каучук і стійкіша до змін температури.
Властивості матеріалу Властивості бутадієн-стирольного каучуку: найкращий каучук загального призначення, має високу стійкість до стирання, високий відсоток наповнюваності, низький опір розриву, менша ймовірність утвоення тріщин, більш висока стійкість, паро- і водонепроникність, кращий опір тепловому та світловому випромінюванню діелектричні властивості.
Властивості полібутадієнового каучуку: легко вулканізується з сіркою, має стійкість до низьких температур, оскільки має погане зчеплення з дорогою, то при виготовлені гумотехнічних виробів він перемішується з натуральним каучуком або бутадієн-стирольним каучуком; використовується як модифікатор у сумішах з іншими еластомерами для поліпшення морозостійких властивостей, стійкості стирання й розтріскування
Властивості бутилкаучуку: має унікальну здатність утримувати повітря, що забезпечує йому безумовний пріорітет у шинній промисловості при виробництві камер і діафрагм, а також підвищує термін служби шини на 10-18% порівно із натуральним каучуком, стійкий до впливу озону, має високу стійкість до водяних розчинів кислот та окисників, також дуже стійкий до дії тваринних та рослинних масел, нестійким до мінеральних масел.
Властивості етилен-пропіленевих каучуків: найлегші каучуки з найменшою щільністю, безбарвний, має відмінну стійкість до впливу тепла, світла, кисню й озону; усі види таких каучуків підсилюються наповнювачами, такими як сажа, щоб додати гарних механічних властивостей. Ці каучуки мають два значні недоліки: вони не можуть бути змішані з іншими простими каучуками нестійкі до дії масел
Застосування Каучук і гуму широко використовують у виробництві шин (60%), транспортних стрічок, прокладок, клеїв, ебонітів, гумових виробів, які використовуються у побуті, медицині, спорті.
Схожі презентації
Категорії