X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
ЦІКАВА ХІМІЯ

Завантажити презентацію

ЦІКАВА ХІМІЯ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ВІКТОРИНА ДЛЯ ЕРУДИТІВ (створена учнями 10 класу під час навчальної практики)

Слайд 2

Предметом вивчення хімії є… Хімічний склад зірок. Речовини та їх перетворення. Розподіл речовин на планеті Земля.

Слайд 3

Думаю, що ви не раз задавали собі питання: “Що вивчає хімія? Навіщо вивчати цей предмет?” Нам важливо знати властивості різних речовин, щоб застосовувати їх з користю для себе й не завдавати шкоди природі. Для цього хімія вивчає усе розмаїття речовин та їхні властивості. Хімія – це наука про речовини та їх перетворення.

Слайд 4

У ХІХ столітті в Росії хіміками називали… Вчених-природодослідників. Металургів. Шахраїв і пройдисвітів.

Слайд 5

Історія розвитку хімії складна. До хімії та хіміків протягом багатьох віків ставилися з презирством і зневагою. В ХVІ ст. німці називали хімічні операції “відьомською кухнею”. А в Росії у ХІХ ст. слово “хімік” було образливим. “Хіміками” називали в народі всяких шахраїв, пройдисвітів, інших підозрілих осіб.

Слайд 6

Слово “атом” в перекладі з грецької означає… Маленький. Рухливий. Неподільний.

Слайд 7

Над речовинами, їхньою внутрішньою будовою розмірковували ще давньогрецькі філософи. Вони стверджували, що речовини складаються з атомів – невидимих і неподільних частинок, а завдяки їх сполученню утворився й існує навколишній світ. У перекладі з грецької слово “атом” означає “неподільний”.

Слайд 8

Сучасну хімічну символіку запропонував майже 200 років тому… Й.-Я. Берцеліус. Д. І. Менделєєв. А.-Л. Лавуазьє.

Слайд 9

Кожен елемент має назву й скорочене позначення – символ, який складається з однієї або двох літер його латинської назви. Цікаво, що символи елементів, відкритих останнім часом, складаються із трьох літер. Цю символіку запропонував відомий шведський хімік Й.-Я. Берцеліус.

Слайд 10

Єдиний неметал, який за звичайних умов є рідиною, це… Сірка. Бром. Йод.

Слайд 11

Класифікацію простих речовин на метали й неметали запропонував видатний французький вчений А.-Л. Лавуазьє. За звичайних умов половина неметалів перебуває в газоподібному стані, інші є твердими речовинами. Тільки бром за звичайних умов є рідиною.

Слайд 12

Кількість хімічних елементів та утворених ними простих речовин… Збігаються. Відрізняються. Хімічних елементів більше. Відрізняються. Простих речовин більше.

Слайд 13

Багато хімічних елементів утворюють по дві чи навіть більше простих речовин. Наприклад Оксиген утворює дві прості речовини: кисень – О2 та озон – О3. Тому простих речовин у кілька разів більше ніж хімічних елементів.

Слайд 14

Початком розвитку хімії як науки вважається відкриття… Закону збереження маси речовин. Будови атома. Закону Авогадро.

Слайд 15

Закон збереження маси речовин під час хімічних реакцій – найважливіший закон хімії. Він поширюється на всі перетворення речовин незалежно від того, видобуваються вони в лабораторії, на заводі чи в природі. Саме закон збереження маси речовин дав початок науковій хімії.

Слайд 16

Речовина, що прискорює хімічну реакцію, називається… Допінг. Прискорювач. Каталізатор.

Слайд 17

Одним з найефективніших способів впливу на швидкість хімічної реакції є застосування каталізатора. Каталізатором називається речовина, яка, беручи участь у хімічній реакції, збільшує її швидкість, а на кінець реакції залишається незмінною.

Слайд 18

Процес руйнування металів під впливом зовнішнього середовища називають… Хімічною реакцією. Корозією. Іржавінням.

Слайд 19

Процес руйнування металів під впливом хімічної або електрохімічної взаємодії із довкіллям називають корозією. Таке руйнування відбувається під впливом кисню, вологи, оксидів Сульфуру та Нітрогену, солоної води тощо. Втрати від корозії становлять щорічно мільярди гривень.

Слайд 20

На діаграмі представлений склад атмосфери планети… Земля. Венера. Юпітер.

Слайд 21

Така велика кількість вуглекислого газу характерна для планети Венера. В атмосфері Землі це в основному азот і кисень із незначною кількістю вуглекислого газу, великі ж планети обов'язково містять у складі своєї атмосфери водень.

Слайд 22

Сонячним газом називають… Гідроген. Гелій. Нітроген.

Слайд 23

Один з благородних газів – гелій – було відкрито спочатку на Сонці, а лише потім на Землі. Назва “гелій” походить від імені грецького божества Сонця Геліоса. Виявляється, що гелій дуже розповсюджений елемент, але не на Землі, а в космосі. Він стоїть на ІІ місці за Гідрогеном.

Слайд 24

Його називають металом надзвукових швидкостей і міжпланетних подорожей. Це… Магній. Залізо. Титан.

Слайд 25

Цей метал – титан. Зовні він нагадує сталь. За звичайних умов титан – хімічно пасивний, надзвичайно стійкий до корозії. При нагріванні до 400-550°С на його поверхні утворюється щільна оксидна плівка, яка захищає метал від подальшого окиснення. Титан важко плавкий ( tпл.=1670°С), в 4 рази твердіший ніж залізо, а межа текучості у 2,5 рази вища, ніж у заліза. Завдяки своїм властивостям титан став важливим конструкційним матеріалом.

Слайд 26

Поетичну назву “живе срібло” має… Риба. Ртуть. Срібло.

Слайд 27

Ртуть за її рухливість і сріблястий колір здавна називали “живим сріблом”. Цю назву першим почав вживати давньогрецький філософ Арістотель. А назву “Меркурій” вона отримала за те, що швидко “бігала” по гладенькій поверхні, подібно до непосидючого міфічного бога торгівлі і невтомного крилатого вісника з Олімпу.

Слайд 28

Органічною платиною називають полімер… Поліетилен. Тефлон. Поліметилметакрилат.

Слайд 29

Так, полімерний матеріал, що своєю хімічною пасивністю перевершує благородні метали золото і платину, справді існує. Це так званий фторопласт-4 або тефлон, на який не діють димуча нітратна кислота, царська горілка, газоподібний хлор, нагріті луги. Розплавлений натрій взаємодіє з тефлоном тільки при 500°С.

Слайд 30

Д. Резерфорд називав “неповноцінним повітрям”… Вуглекислий газ. Азот. Кисень. Чадний газ.

Слайд 31

Безбарвний газ, без смаку і без запаху. Один з найрозповсюдженіших елементів, головна складова атмосфери Землі. На відміну від кисню він не підтримує дихання і горіння. Цей газ – азот. Назву йому запропонував А. Лавуазьє у 18 столітті – нежиттєвий, а шотландський хімік і лікар Д. Резерфорд називав його неповноцінним повітрям.

Слайд 32

Названо не на честь країни… Індій. Германій. Францій.

Слайд 33

Назва “Індій” утворена від слова індиго – темно-синій барвник рослинного походження за індиговосиню лінію в його спектрі, а не від назви країни, як іноді помилково вважають деякі учні.

Слайд 34

Коли в організмі людини не вистачає кальцію… Не зсідається кров. Виникає небезпечна хвороба недокрів'я. Погіршується зір.

Слайд 35

Кров, позбавлена катіонів кальцію, не зсідається на повітрі. Якби в ній не було кальцію, то від найменшої подряпини організм загинув би від повної втрати крові.

Слайд 36

Під час дисоціації кислот утворюються… Гідроксид-йони. Йони Гідрогену. Йони металічних елементів.

Слайд 37

Згідно з теорією електролітичної дисоціації під час дисоціації кислот завжди утворюються йони Гідрогену, точніше гідратовані йони Гідрогену, які називають йонами гідроксонію.

Слайд 38

Елементом життя і мислення назвав академік Ферсман… Оксиген. Нітроген. Фосфор.

Слайд 39

Елемент життя і мислення – це фосфор. Так, обмін вуглеводів у клітинах мозку неможливий без фосфорорганічних сполук, а фермент фосфорилаза відповідає за синтез і розклад полісахаридів у тканинах мозку. Якщо в організмі не вистачає фосфору, він слабне і, нарешті, гине.

Слайд 40

Фосфор у перекладі з грецької означає… Запальний. Світлоносний. Отруйний.

Слайд 41

Фосфор було відкрито у 1669 році алхіміком з Гамбурга Хеннінгом Брандом, який намагався відшукати філософський камінь. Речовина, яку він отримав при випарюванні сечі, світилася в темряві. Звідси і назва – фосфор, що в перекладі з грецької означає “світлоносний”.

Слайд 42

Елемент, який академік Ферсман називав всюдисущим, це… Хлор. Бром. Йод.

Слайд 43

Йоду у земній корі дуже мало – 0,00003% за масою, до того ж він дуже розпорошений елемент. Але він є майже скрізь. О. Ферсман писав про це так: “… Усе просякнуте йодом – земля і гірські породи, морська вода і живі організми… Ми не можемо жити без нього…” Важко повніше охарактеризувати всюдисущність йоду.

Слайд 44

Найчистіший вуглець добувають з… Нафти. Цукру (сахарози). Деревини.

Слайд 45

Найчистіший вуглець добувають внаслідок сильного прожарювання цукру-рафінаду: С12Н22О11 –> 12С + 11Н2О

Слайд 46

Група Періодичної системи, що містить найбільшу кількість елементів Перша. Третя. Сьома. Восьма.

Слайд 47

Придивіться уважно до Періодичної системи. Кількість хімічних елементів, що потрапили до різних груп не однакова. Найбільша кількість елементів знаходиться в ІІІ групі. Їх тут цілих 37!

Слайд 48

До однорідних сумішей належать… Піни. Суспензії. Розчини. Емульсії.

Слайд 49

В природі речовини практично не зустрічаються у чистому вигляді. Суміші можна поділити на однорідні та неоднорідні. До однорідних сумішей належать такі, в яких ми не можемо помітити окремих частинок ні оком, ні за допомогою оптичних приладів – лупи або мікроскопа. Таким чином, розчини – однорідні суміші.

Слайд 50

Слайд 51

ПИТАННЯ ВІКТОРИНИ ПІДБИРАЛИ ПІД ЧАС НАВЧАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ УЧНІ 10 КЛ. БЕРЕЗАНСЬКОЇ ЗОШ Укладач: Винокурова Т. К.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Хімія