Вступ до стереометрії
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Презентацію розробила Русецька Тетяна Володимирівна, учитель математики ЗОШ № 11 м. Сміли Черкаської області
Основні теми розділу: Основні поняття стереометрії Аксіоми стереометрії та наслідки з них Просторові геометричні фігури Початкові уявлення про многогранники Найпростіші задачі на побудову перерізів многогранників
розрізняти означувані та неозначувані поняття, аксіоми і теореми називати основні поняття стереометрії наводити приклади просторових геометричних фігур формулювати аксіоми стереометрії та наслідки з них пояснювати застосування аксіом до розв’язування геометричних і практичних задач розв’язувати задачі на побудову перерізів
Площини попарно перетинаються по прямих a, b, c, причому a||b і b||c. Зобразіть це на малюнку.
Точки А і В лежать у площині , а точка С - поза нею. Намалюйте площину, в якій лежать усі три точки.
На скільки частин розділяється простір двома площинами? Випадок 1 Випадок 2 Відповідь: на 3 або на 4.
C2. Через будь-які три точки, що не лежать на одній прямій, можна провести площину і до того тільки одну
С4. Якщо дві площині мають спільну точку, то вони перетинаються по прямій, яка проходить через цю точку
Теорема. Через дві прямі, що перетинаються, можна провести площину і до того ж тільки одну.
1. Площину можна провести через три точки, що не лежать на одній прямій. 2. Площину можна провести через пряму і точку поза нею. Аксіома 1 Теорема 1 Теорема 2 3. Площину можна провести через дві прямі, що перетинаються.
У площині лежать точки А і В, у площині - точки В і С, у площині - точки А, В і С. Зробіть відповідний малюнок.
А В С М К Р Точки А, В, С не лежать на одній прямій. М належить АВ, К належить АС, Р належить МК. Доведіть, що точка Р лежить в площині (АВС).
Дано куб , точка К – середина ребра . Площини яких граней перетинає пряма: а) ВК; б) СК? а) б) СК перетинає всі грані куба, крім
Дано куб , точка К – середина ребра . Побудуйте точку перетину прямої: а) з площиною (АВС); б) ВК з площиною . а) F – точка перетину б) E – точка перетину
Вам уже відомі два види многогранників: призма і піраміда Призма Піраміда Многогранники вершини ребра основи бічні ребра
Якщо многогранник перетнути площиною, то фігура, яка складається з усіх точок, спільних для многогранника і січної площини, називається перерізом многогранника даною площиною.
Щоб побудувати переріз многогранника площиною, треба задати цю площину (вказати три точки, що не лежать на одній прямій, або пряму і точку, або паралельні прямі тощо).
Задача 1 Побудуйте переріз куба ABCDA1B1C1D1 площиною, що проходить через точки K, P, T – середини ребер AB, BB1, BC. Розв’язання. Точки К, Р, Т не лежать на одній прямій, тому задають деяку площину. Сполучимо точки К і Р. Січна площина та площина АВВ1А1 перетинаються по прямій КР. Сполучимо точки Т і Р. Січна площина та площина ВСС1В1 перетинаються по прямій ТР. Сполучимо точки Т і К. Січна площина та площина ABCD перетинаються по прямій ТК. В результаті ми отримаємо трикутник КРТ. Це ї є шуканий переріз.
Задача 2 Побудуйте переріз куба ABCDA1B1C1D1 площиною, що проходить через точки K, P, T. Розв’язання. Проведемо відрізки КР і ТР, оскільки ці точки попарно знаходяться в одних площинах. Точки К і Т знаходяться в різних площинах, тому для побудови перерізу ми використаємо метод слідів. Для побудови перерізу нам буде зручно продовжити відрізок СВ і РТ (оскільки вони лежать в одній площині) так, щоб вони перетнулись у точці L. Сполучаємо точку L і точку K. Отриманий відрізок лежить на прямій перетину січної площини із площиною ABCD. Тепер сполучимо точки Т і М. Отриманий чотирикутник МКРТ і є шуканим перерізом.
Задача 3 Побудуйте переріз куба ABCDA1B1C1D1 площиною, що проходить через середини ребер AB і AD і паралельна ребру CC1. Розв’язання. Сполучимо точки Т і К. Пряма ТК є перетином січної площини із площиною ABCD. Тепер проведемо відрізок ТМ паралельно ребру СС1. Аналогічно проводимо відрізок КР. Сполучаємо точки М і Р. Отриманий чотирикутник КТМР і є шуканим перерізом.
Задача 4 Побудуйте переріз куба ABCDA1B1C1D1, що проходить через середини ребер АА1, ВВ1 і паралельний ребру ВС. Розв’язання. Сполучаємо відрізком точки М і К. Січна площина перетинаєься з площиною ABCD по прямій МК. Проводимо відрізок МР, що паралельний прямій ВС. Січна площина перетинається з площиною BB1CC1 по прямій МР. Проводимо відрізок КТ, який також паралельний ребру ВС. Січна площина перетинається з площиною АА1DD1 по прямій KT. Сполучаємо точки Т і Р. Січна площина перетинається з площиною CC1DD1 по прямій ТР. Отриманий чотирикутник МКТР і є шуканим перерізом.
Задача 5 Побудуйте переріз куба ABCDA1B1C1D1, що проходить через діагональ B1D1 і паралельна ребру АА1. Сполучаємо відрізком точки B1 і D1. Відрізки, паралельні ребру у нас вже є – це ребра DD1 і ВВ1. Теперь сполучимо відрізом точки B і D. Отриманий чотирикутний BB1D1D і є шуканим перерізом.
Задача 6 Побудуйте переріз куба ABCDA1B1C1D1, що проходить через точки P, T, K, O, L, M, що є серединами ребер B1C1, C1D1, D1D, DA, AB, BB1 відповідно.
Схожі презентації
Категорії