Казки українських письменників
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Читання 2 клас ІІ частина Казки українських письменників Підготувала Смілянець С. М. вчитель початкових класів Уманської міської гімназії
Літературні казки про тварин Іван Франко “Лисичка і Журавель” М. Підгірянка “Безкінечні казочки”
Казка – розповідний народно - етичний або писемно – літературний твір про вигадані події та вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил. Це витвір усього суспільства. Звичайно, що кожна казка в основі має розповідь, яку розповіла певна людина, але з того часу ця казка як правило переказується великою кількістю людей і досить сильно змінюється. Літературні або авторські - це ті художні твори, які мають досить простий сюжет (призначені для дітей).
Іван Франко Поет, перекладач, редактор 1856 - 1916 Іван Франко народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в Східній Галичині, в родині селянина-коваля. Його батько, коваль, заробляв не тільки на власну сім'ю, але й на всю рідню, він дуже хотів дати синові добру освіту. Мати, Марія Кульчицька, походила із зубожілого українського шляхетського роду. Навчався спочатку в школі села Ясениця-Сільна , потім у так званій нормальній школі при василіанському монастирі у Дрогобичі. Закінчив Дрогобицьку гімназію (тепер педагогічний університет). Написав твори” Грицева шкільна наука», «Олівець». У них довідуємося, як важко було здобувати освіту навіть обдарованому селянському хлопцеві. Доводилося жити на квартирі у далекої родички на околиці Дрогобича, нерідко спати у трунах, які виготовлялися у її столярній майстерні («У столярні»). Помер Іван Франко 28 травня 1916 р. у Львові. Залишив спадок – 400 тисяч творів.
Загадка Дивний ключ у небі лине, Не залізний, а пташиний. Цим ключем в осінній млі Відлітають ..
Скоромовка На болоті журавель Цілий день збирав щавель. Назбирав собі на борщ, Та якраз вперіщив дощ.
Словник Призволяйся – пригощайся Пісним голосом – незадоволено Облизня спіймавши – ні з чим Нюшити – нюхати Квасоля – однорічна городня бобова рослина з тонким стеблом і овальним насінням.
1.Лисичка і Журавель були: Тести а) приятелями; б) сусідами; в) родичами. 2. Лисичка запросила Журавля: а) на прогулянку; б) до театру; в) у гості. 3. Свою страву Лисичка: а) насипала у казанок; б) склала у глечик; в) розмазала по тарілці. 4. Усю Лисиччину страву: а) з'їв Журавель;б) з'їла Лисичка; в) з'їли удвох. 5. Коли Журавель запросив на гостину Лисичку, він подав свою страву: А) у тарілці; б) у глечику; в) у казанку. 6. Після Журавлиної гостини, Лисичка була дуже: а) задоволена; б) сердита; в) сита. 1. а, 2. в, 3. в, 4. б, 5. б, 6. б.
“ Журавель вчинив правильно, коли помстився Лисиці “. ”Я вважаю,що… “ ” Оскільки… “ “… наприклад… “ “Отже,…таким чином… “
Словник Скирта – великий, звичайно видовжений стіг сіна (соломи)для збереження під відкритим небом. В'язка – якісь однорідні предмети, скріплені мотузкою або нанизані на неї. Піч – споруда з цегли або каменю, призначена для опалення приміщення, випікання хліба та приготування їжі.
Микола Трублаїні 1907 – 1941 Народився М. П. Трублаїні (справжнє прізвище Трублаєвський) 25 квітня 1907 року у селі Вільшанка на Поділлі (тепер Крижопільський район Вінницької області). Батько його був лісорубом, а мати вчителькою. У 1915 році Миколу віддали до Немирівської гімназії. Він добре вчився. Але вітер героїки та мандрів не дав йому закінчити навчання. У роки громадянської війни хлопець рушив на фронт. По дорозі упав з поїзда і зламав ногу. Після одужання організував хату-читальню у селі Черепівка, керував місцевою самодіяльністю. Працював у редакції газети «Червоний край». Він почав писати книжки для дітей. 1931 року вийшла у світ його перша книжка «До Арктики через тропіки».Потім«Курсом норд-ост», «"Літке" — переможець криги», «Вовки женуться за оленями», «Лахтак». 1941 року виходить остання прижиттєва книжка письменника «Життя за Батьківщину». А всього за ці десять років було надруковано більше 30 книжок. У червні 1941 року розпочалась війна з фашистами. 20 вересня письменник пішов на фронт військовим кореспондентом. З жовтня він узяв участь у бою — допомагав кулеметнику. Це був його перший і останній бій.
Тести В глибокому озері жила: а) велика щука; б) маленька срібляста рибка; в) зелена жаба. 2. Лебідь наказав рибці: а) принести йому їжу; б) дістати черевички; в) допомогти йому сховатися. 3. Рибці допомагала: а) жабка; б) пташка; в) щука. 4. Жабці допоміг: а) лебідь; б) хлопчик; в) горобчик. 5. Горобчик полетів до: а) дідуся; б) хлопчика; в) до дівчинки. 6. Дівчинка принесла горобчикові: а) крихти хліба; б) черевички; в) капелюшок. 1. б, 2. б, 3. а, 4. в, 5. в, 6.б.
Каменчук Валентина Віталіївна Народилася 11 квітня 1956 р. в с. Дружня Бородянського району на Київщині. Закінчила факультет журналістики Київського університету, курси болгарської мови при Софіївському університеті. Автор збірок "У чаплі буде свято", "Ходімо з нами по гриби", "Носять зайчики гостинці", "Чому ведмедик зажуривсь"; статей з проблем сучасної української літератури для дітей. Перекладає з болгарської мови.
1. Лисичка прийшла у село до: Тести а) бабусі; б) коваля; в) сестрички. 2. Лисичка попросила: а) дати її курочку; б) пустити її переночувати; в) викувати їй голос. 3. Лисичка хотіла мати такий голосок, як: а) у коваля; б) у солов'я; в) у півника. 4.Новим голосом Лисичка спочатку заспівала пісню: а) татку; б) діду; в) мамі. 5. Всі, кому співала лисичка: а) розбіглися по хатах; б) плескали в долоні; в)хвалили її. 6. Дідуньо Лис сказав,що головне мати: а) найтонший голосок; б) красивий голосок; в) власний голосок. 1. б, 2. в, 3. б, 4. а, 5. а, 6.в
Ліна Костенко Поетеса, перекладач Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930р. в містечку Ржищеві на Київщині в родині вчителів. У 1936p. родина перебралася до Києва, де майбутня поетеса закінчила середню школу. Після закінчення середньої школи молода поетеса навчається в Київському педінституті, а згодом — у Московському літературному інституті ім. О. М. Горького, який закінчила 1956р. Збірки її віршів «Проміння землі» (1957) та «Вітрила» (1958) викликали інтерес читача й критики, а книга «Мандрівки серця», що вийшла в 1961р., не тільки закріпила успіх, а й засвідчила справжню творчу зрілість поетеси, поставила її ім'я серед визначних майстрів української поезії. Книги Л. Костенко «Над берегами вічної ріки» (1977), «Маруся Чурай» (1979), «Неповторність» (1980) стали небуденними явищами сучасної української поезії, явищами, які помітно впливають на весь її дальший розвиток Л. Костенко також належать збірки поезій «Неповторність» (1980) і «Сад нетанучих скульптур» (1987), збірка віршів для дітей «Бузиновий цар» (1987). Удостоєна Національної премії ім. Т. Г. Шевченка
л Словник Пелехаті – густі, довгі, скуйовджені. Дудка – джоломія – чарівна сопілка. Серпанок – легка прозора тканина. Опанча – верхній одяг у вигляді широкого плаща.
ь Тести Хто ходить у віночку по садочку? а) цар; б) дівчинка; в) вишня. 2. В бузині сидить: а) цар; б)царівна; в) Баба Яга. 3. Бузиновий цар: а) співає пісню; б) грає на дудку; в) хапає дітей. 4. Навколо царя танцюють: а) квіти; б) дерева; в) хмари. 5. Цареве військо – це: а) равлик – павлик; б) будяки; в) мурашки. 6. Скільки у царя царівень? а) одна; б) три; в) сім. 1. в, 2. а, 3. б, 4. а, 5. в, 6.б.
Юрій Ярмиш Народився Юрій Феодосійович у 1935 року Дніпродзержинську на Дніпропетровщині в сім'ї учителів. Дитинство його пройшло на берегах Славути і на Уралі, а шкільні роки серед розкішної природи Карпат. Свій творчий шлях Ю. Ярмиш розпочав з віршів, хоча потім перейшов на прозу. Перші поетичні спроби почав писати у 15 років. Через деякий час вірші Юрія були надруковані в газеті. Першу збірку «Вітрисько» було опубліковано 1960 року в Криму. А потім були книжки «Чудесні моря», «Казка стукає у двері», «Живі малюнки», «Маленькі казки», «Чарівні струмки», «Цікавий промінець», «Лебедина казка», «Капітанова люлька», «Золотий кораблик», «Сонечко», «їжачок і Соловейко», «Вовчі окуляри», «Весела мандрівка», «Живі малюнки», «Великий мисливець», «Чарівні ліки», «Лісові балакуни» та інші. Загалом Ю. Ярмиш видав більше 50 збірок казок, які перекладено 15 мовами. Очолював журнал «Піонерія», а згодом редагував «Радугу». Нині Юрій Феодосійович —- професор Інституту журналістики Національного університету ім. Тараса Шевченка (м. Київ), автор низки публікацій з проблем дитячої літератури та літературної казки. Юрієві Ярмишу доводилось багато подорожувати. Він побував в Англії, Канаді, США, на Балканах, кілька разів відвідав Індію, враження про яку описав у творі «По дорогах Індії». Друзі жартома називають його «українським Андерсеном». І це не випадково. Ім'я українського казкаря Ю. Ярмиша посіло одне з чільних місць серед письменників, які пишуть для дітей і про дітей. У 2001 році за цикл новел-фантазій Юрію Феодосійовичу присуджено літературну премію імені Юрія Яновського.
Скоромовка Заєць зяблика зустрів. - Зебру зжер! Зміюку з'їв! Зяблик зойкнув: - Значить заєць – Задавака і зухвалець! Ю. Кругляк
Утвори слово за зразком Їжак – їжачок – їжачкова. Вовк - … - … Хлопець - … - … Заєць - … - …
Читання деформованого тексту гадЗаак Загадка оЩ аз ірзв солівйи Що за звір лісовий даглявиє з-за нисос виглядає з –за сосни і стотьї ресед витра і стоїть серед трави вукша шільбі логови? вушка більші голови?
ь Роз'єднайте слова і прочитайте прислів'я. Яке з них виражає головну думку казки? Хтолюдейпитає, тойірозуммає. Хто людей питає, той і розум має. Потрібноучиться – завждипригодиться. Потрібно учиться – завжди пригодиться. Вчитисяніколинепізно. Вчитися ніколи не пізно.
Тести Тести Зайчатко знайшло на стежці: а) морквинку; б) капустинку; в) казочку. 2. Казочка була написана: а) великими літерами; б) маленькими літерами; в) писаними літерами. 3. Спершу прочитати казочку Зайчик попросив: а) Лисичку; б) Вовчика; в) хлопчика. 4. а) Лисичка читала казочку про: а) колобка; б) смачну курочку; в) смажену качечку. 5. Вовк читав казку про: а) козеня; б) ягня; в) теля. 6. Хто правильно прочитав зайчикові казку? а) Лисичка; б) Вовк; в) хлопчик. 1. в, 2. а, 3. а, 4. б, 5. а, 6.в.
Лисичка є героїнею не тільки українських народних казок, а й авторських. Представляємо до Вашої уваги казку Володимира Дуванського «Лисичка та журавель»
Було так… Колись Лисиця стріла в полі Журавля, привіталась молодиця. трохи згодом промовля: «Ми з тобою, бачу, схожі, ось що я тобі скажу: ти один, а це негоже, хоч і я одна ходжу. І тому я запросити тебе хочу на обід: приготую їсти, пити, бо гостинний маю рід». Журавлю те до вподоби, бо без друзів – просто край, і сказав Лисиці: «Добре. Завтра вранці – зустрічай». Ніч пройшла. Лисичка встала, Чепурнулась. В казанці до обіду готувала щось смачне на молоці. Все готово, і до столу подає вона хліб, сіль, кашу, трохи охололу, виливає у таріль. Гість прийшов. Лисиця просить: «Не соромся, покуштуй! Я додам, якщо не досить, Призволяйся та смакуй». Ох, нелегка, мабуть, справа Рідку кашу дзьобом брать, а Лисичка тую страву заходилася лизать. Кашу всю сама злизала, вже й тарілочка пуста, рушничком, що вишивала, чемно витерла вуста. Зирк на гостя оком чистим, каже: «Десь пропав мій чай, жаль, нема що більше їсти, - так що, друже, вибачай». «За обід я дуже вдячний, - Журавель їй відповів, - Ти готуєш дуже смачно, добре в тебе попоїв!
Чи не можеш ти, Лисичко, бути в мене на обід? Ти ж для мене – як сестричка, пригощу тебе як слід». «Ой, лебедику мій ясний, - посміхнулася вона, - я прийду до тебе вчасно, виглядай мене з вікна!» Час прийшов, і вже Лисиця стука в двері Журавлю. Наварив він м’яса птиці, і картоплі, і щавлю. Замість горщика взяв глечик, що вузеньку шийку мав, страву взяв готову з печі та її у глечик склав. А лисичка біля нього, наче дзиґа, так і сяк, побажали їй смачного, але ж як дістати смак? Голова не лізе в горщик, лапа теж не проліза… От тобі й зелений борщик, аж в очах її сльоза! Журавель же потихеньку їжу дзьобом дістає, тож поїв собі гарненько з апетитом все, що є. Як поїв, всміхнувся мило, та в очах його печаль: «Бач, Лисичко, все поїли, пригощати нічим, жаль. Глянь, вже сонечко заходить, зачепило небокрай, ти до мене вряди-годи хоч заходь, не забувай!»
Як чкурнула в ліс Лисиця, що й собаці не здогнати що й «Спасибі», як годиться, геть забула проказать! З материнської утроби хай затямить всяк собі: як і що комусь ти робиш, так робитимуть й тобі!
Василь Моруга У країнський поет, журналіст, перекладач. Народився 13 червня 1947, с. Сонцеве на Донеччнині – помер 14 травня 1989, Київ. Батько помер за три дні до народження сина. Закінчив школу з золотою медаллю. Перші вірші з'явилися в районній газеті. За рекомендацією обласних органів преси Моруга їде навчатися до Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка. Служив в армії. Працював на заводі „Арсенал”. Був редактором журналу “Барвінок”. Перекладав з болгарської, іспанської, французької.
Загадка Центральне небесне світило Сонячної системи, що має форму гігантської розжареної кулі, яка випромінює світло й тепло. Все від нього навкруги Набирається снаги. Тільки ранок настає, Виглянь у віконце! Всім воно життя дає, Променисте…
Словник Засюрчав - різкі короткі й часті звуки. Вщухла – заспокоїлась. Потічок – струмочок із стрімкою течією.
Порівняй Коник – свійська однокопитна тварина, яку використовують для перевезення людей і вантажів Коник – комаха, що живе в траві і рухами ніжок видає характерні сюркотливі звуки
Порівняй Невеличкий жучок круглої або подовженої форми, що має червоне або жовте з чорними цяточками забарвлення
Підсумок по темі. Тести Кому належать слова: Вибачай, чим хата багата, тим і рада? а) Лисичці; б) Журавлю; в) авторові. 2. Срібляста рибка шукала для Лебедя… а) черевички; б) капелюх; в) кожушок. 3. Хлопчик із твору Юрія Ярмиша прочитав зайчикові казку про… а) кролика та їжака; б) кролика й лисицю; в) кролика й вовка. 4. Що зробив лис, як прослухав пісеньку лиски у казці “Як Лиска голосок собі кувала”? а) прогнав її; б) затулив вуха; в) йому дуже сподобалось. 5. Що сказала Лисичка при зустрічі з Журавлем: а) ми з тобою не схожі; б) ми з тобою, бачу схожі;в) ми дуже різні. 6. Яке звірятко сиділо на стеблині і дивилося зверху у казці В. Моруга “Коник і Сонечко” а) кінь; б) сонечко; в) коник – стрибунець. 1. б, 2. а, 3. а, 4. б, 5. б, 6. в.
Урок позакласного читання Казки українських письменників Олена Пчілка “У пригоді” Юрій Ярмиш “Курочка ряба і Лисичка” Михайло Стельмах “Заєць і рак”
Олена Пчілка Письменниця Справжнє ім'я – Ольга Петрівна Драгоманова – Косач. Народилася 5 (17 липня) 1849 року в містечку Гадяч на Полтавщині в родині небагатого поміщика Петра Якимовича Драгоманова. Початкову освіту отримала вдома. Батьки прищепили їй любов до літератури, до української народної пісні, казки, обрядовості. В 1866 році закінчила київський «Зразковий пансіон шляхетних дівиць». Влітку 1868 року разом з чоловіком виїхали на Волинь до місця служби П. А. Косача у містечко Звягель . 25 лютого 1871 року тут народилася дочка Лариса, яка ввійшла в світову літературу як Леся Українка. Два сини й чотири дочки виростила сім'я Косачів. Свій творчий шлях розпочала з перекладів поетичних творів Пушкіна і Лермонтова. 1876 року вийшла друком у Києві її книжка «Український народний орнамент», яка принесла Олені Пчілці славу першого в Україні знавця цього виду народного мистецтва, в 1881 році вийшла збірка перекладів з Миколи Гоголя і з Олександра Пушкіна й Михайла Лєрмонтова «Українським дітям», видала своїм коштом «Співомовки» С. Руданського (1880). З 1883 року почала друкувати вірші та оповідання у львівському журналі «Зоря», перша збірка поезій «Думки-мережанки» (1886). Одночасно брала діяльну участь у жіночому русі, в 1887 році разом з Наталією Кобринською видала у Львові альманах «Перший Вінок». Померла 4 жовтня 1930 року. Похована в Києві на Байковому кладовищі поруч з чоловіком і донькою.
Лев – великий хижий звір родини котячих з короткою жовтуватою шерстю і довгою патлатою гривою
Буде добре, як мине зле. Від добра добра не шукають. Все добре, що добре кінчається. Добре роби - добре й буде. Добре треба шукати, а зло саме прийде. Як не було добра змалку, то не буде до останку. Прислів'я
б Що звірі і люди люблять понад усе? Життя Що гостріше від ножа? Думка розумної людини Що то: червоне, тепле, хто спить – збудить, всі йому раді? Сонце на світанку Загадки
Підсумковий урок за темою “Казки українських письменників” Контроль навчаотних досягнень учнів. Тестування Інсценізуємо улюблені казки
Чистомовка Шу – шу – шу – чистомовки я пишу. Ят – ят – ят – їх пишу для всіх малят. Ки – ки – ки – і говорять залюбки. Ло – ло – ло – щоб чисте мовлення було.
Робота за таблицею Шульте 2 9 14 5 8 12 22 18 11 21 4 17 1 25 15 20 24 13 7 3 10 6 16 23 19
Деформований текст …оП муто мосаму зеруо вавпла векийли білйи дьбіле з довгюо єшию і ничорм дзьомоб. огноОд зура зустрів лебьді сріблятус куриб і тівхо її стиз’ї. таСла кибра проситияс. По тому самому озеру плавав великий лебідь з довгою шиєю і чорним дзьобом. Одного разу зустрів лебідь сріблясту рибку і хотів її з’їсти. Стала рибка проситися.
Сміхопанорама “Створи продовження казки” Іде хатинка на курячих лапках, а назустріч їй – Колобок і Буратіно. Хатинка і каже: “ Ходімо зі мною на поле Чудес. Ми тебе, Колобок, закопаємо, будемо поливати і виросте коровай – отакий широкий, отакий високий…”
1.Хто автор казки “ Як лисичка голосок собі кувала ” Тести а) Микола Трублаїні; б) Марійка Підгірянка; в) Валентина Каменчук. 2. Що робить бузиновий цар у казці “ Бузиновий цар ”, коли сидить у бузині: а) плаче мені ; б) усміхається мені; в) регоче мені. 3. У якій казці головним героєм є зайчик? а)” Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку ”; б) “ Лисичка і Журавель”; в) “ Зайчаткова казочка ”. 4. Головній думці якої казки відповідає прислів’я “ Яке частування,таке й дякування?” а)” Безкінечні казочки ”; б) “ Бузиновий цар ”; в) “ Лисичка і Журавель ”. 5. У якій казці кожен повинен мати власний голосок? а)” Зайчаткова казочка ”; б) “ Безкінечні казочки ”; в) “ Як лиска голос собі кувала ”. 6. Яка з поданих казок є віршована? а) “ Лисичка і Журавель ”;б)” Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку ”; в) “ Безкінечні казочки ”. 1. в, 2. б, 3. в, 4. в, 5. в, 6. в.
Схожі презентації
Категорії