Вікові особливості обміну речовин і енергії. Норми харчування у дітей та підлітків. Порушення харчування
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Лекція на тему: “ Вікові особливості обміну речовин і енергії. Норми харчування у дітей та підлітків. Порушення харчування ”
1. Особливості обміну речовин і енергії у різні періоди постнатального розвитку. Білковий обмін Вуглеводний обмін Обмін жирів Водно-сольовий і вітамінний обмін Енергетичний обмін 2. Раціональне харчування у дітей та підлітків 3. Розлади харчування
Білковий обмін 1 грам білків = 4,1 ккал=17,2 кДж енергії (1 ккал=4,2 кДж) Продукти білкового перетравлення в організмі не накопичуються. Позитивний азотистий баланс спостерігається у дітей Для людей старечого віку характерний негативний азотистий баланс
На першому році життя на 1 кг маси тіла діти повинні отримувати 2,5-4 г на добу. У віці від 1 до 3 років – 4 г, від 4 до 7 років -3,5-4 г. У підлітків на 1 кг маси тіла становить 2 г, у дорослих тільки 1 г. Продукти тваринного походження переважали в їжі дитини і становили не менше 75% харчового раціону
Обмін жирів Загальна кількість жиру в організмі в середньому становить близько 10-20% Жири поділяються на повноцінні і неповноцінні. Повноцінні жири не синтезуються в організмі і надходять з їжею.
Вік Потреба в рослиннихжирах Потреба в тваринних жирах До 1,5 року немає 50 г на день 2-10 років 15 г на день 80 г на день Дівчата 12-15років 20 г на добу 90 г на день Юнаки 13-16 років 20 гна добу 110 г на добу
У людей літнього і старечого віку виникає генералізований ліпоїдоз органів, підвищення холостерину. Від 35-60 років збільшується жирова маса, щорічно зростає а 0,2-0,8 кг. Після 60 років відбувається зниження загальної маси тіла, але жирова маса продовжує зростати.
Вуглеводний обмін Загальна кількість вуглеводів в організмі людини становить 1%. До 1 року життя потреба в організмі становить 110 г на добу, від 1,5-2 років -190 г, в 5-6 років – 250 г, в 11-13 років -380 г, для дорослої людини – 400 г вуглеводів. Обмін вуглеводів не зазнає істотних вікових змін.
Водно – сольовий обмін В організмі новонародженого об'єм води становить 70-80%, а у дітей 13 років -56%. Більший вміст води в оганізмі дітей пов’язаний з більшою інтенсивністю обмінних реакцій.
Нестача мінеральних речовин у їжі швидко призводить до різних порушень обмінних реакцій і відповідно до порушення росту і розвитку. Норма споживання кальцію в організмі однорічної дитини становить 1000 мг, фосфору – 1500 мг. У віці 7 – 10 років потреба в мікроелементах збільшується , але до кінця статевого дозрівання потреба в мікроелементах знижується.
Видно, що потреба у вітамінах В1, В2, В6, РР і D зі збільшенням віку дещо знижується, а потреба у вітамінах А і В12 зростає. Частіше за все і більше всього пацієнтам старших вікових груп не вистачає вітаміну С, у той час як потреба організму в ньому майже в 3 рази вище, ніж в осіб середнього віку. Дефіцит вітамінів-антиоксидантів - аскорбінової кислоти, токоферолів і каротиноїдів є одним з факторів, що посилюють ризик серцево-судинних і онкологічних захворювань. До вітамінів, що гальмують розвиток атеросклеротичного процесу можуть бути віднесені холін, інозит, вітамін В12 і фолієва кислота. Вираженими ліпотропними властивостями володіє і вітамін В6 (піридоксин), пантотенова кислота, токоферол Потреба у вітаміні В2 у літніх людей значно нижче, ніж у молодих, але всмоктуваність його падає з віком
Особливості енергетичного обміну новонароджених дітей Енергетичні потреби організму, який росте забезпечується високим рівнем фосфорилювання та окислення; Протягом першого року життя дитини істотно змінюється обмін, ніж був характерний для ембріонального періоду існування; Високий рівень гліколітичних процесів, які забезпечують високу стійкість до гіпоксії, який з віком поступово знижується.
Характерною особливістю періоду новонародженості є більш низький основний обмін, що пов’язано з недостатньою функцією щитоподібної залози в цей період. На 2-3-й день життя і протягом всього періоду новонародженості у дітей відмічається початкове підвищення основного обміну до 1 року.
Зміни втрати енергії в дитини При неспокої дитини втрата енергії збільшується на 20%, а під час крику – в 2-3 рази. Збільшується основний обмін і при підвищенні температури тіла (на 10С підвищення становить на14-16%).
Енергетичний обмін у дітей і підлітків Інтенсивність обмінних процесів у дітей у перерахунку на 1 кг маси тіла значно вища, ніж у дорослих. У хлопчиків 8 років величина основного обміну 6190 кДж на 1м2 , у дівчаток- 5110 кДж. У юнаків 15 років – 4800 кДж, у дівчат-4480 кДж
Інтенсивність гліколізу у дітей першого року життя на 30-35 % вища, ніж у дорослих, особливо висока вона в перші три місяці життя. Одночасно зростає інтенсивність окислювальних процесів. Обмін енергії на одиницю маси тіла або поверхні у дітей значно вищий, ніж у дорослих. Висока інтенсивність обмінних процесів у дітей- результат перерозподілу співвідношення між активною клітинною масою та екстрацелюлярною рідиною.
Режим раціонального харчування дітей і підлітків А. Г. Хрипкова із співавт. (1990) рекомендує дошкільнятам (до 6 років) та школярам молодшого шкільного віку (6-10 років) дотримуватись співвідношення білків, жирів та вуглеводів у складі їжі на рівні Для учнів середнього (11-13 років) і старшого шкільного (14-17 років) віку, так як і для дорослих людей, співвідношення основних компонентів їжі рекомендується на рівні 1:1:4.
І. М. Маруненко, 2004 рекомендують дотримуватись співвідношення білків, жирів і вуглеводів у їжі харчуванні як дорослих, так і дітей будь-якого віку на рівні 1:1:4 Експерти Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я) вважають, що оптимальним є вживання співвідношення 1:2:3 (цитується за В. Г. Грибан, 2005).
Для дітей молодшого шкільного віку (від 6 до 10 років) як для хлопчиків так і для дівчат рекомендується такий склад їжі за добу (в грамах): білків 72-78 г; жирів 65-70 і вуглеводів 332-365 г.
Для хлопців 11-13 років необхідно споживати за добу: білків до 91 г, жирів до 82 г і до 425 г вуглеводів. Дівчатам цього ж віку рекомендується вживати: білків до 83 г; жирів до 75 г і вуглеводів до 340 г.
діти молодшого шкільного віку потребують приймання їжі через кожні 3,5-4 години за добу не менше ніж 4-5 разів. Перед сном діти повинні їсти не пізніше ніж за 1,5-2,0 години, щоб забезпечити нормальний відпочинок організму. Вечірня їжа повинна бути мало об'ємною і складатись із овочів та молочних продуктів. Діти середнього та старшого шкільного віку повинні їсти за добу не менше 3-х разів
Порушення харчування Аліментарні хвороби – хвороби, що пов'язані із недостатнім або надлишковим харчуванням. Аліментарні хвороби виникають внаслідок тривалих порушень харчування.
Ожиріння Гіподинамія Генетичні чинники, зокрема: Підвищена активність ферментів ліпогенеза Зниження активності ферментів ліполізу Підвищене споживання легкозасвоюваних вуглеводів: пиття солодких напоїв дієта, багата цукрами Деякі хвороби, зокрема Схильність до стресів
Рекомендована література 1. Хрипкова А.Г., Антропова М.В., Фарбер Д.А. Возрастная физиология и школьная гигиена: пособие для студентов пед. институтов. ─ М.: Просвещение, 1990.─ С.179-207. 2. Зубар Н.М. , Основи фізіології харчування: Підручник. – К.: Київ. Нац. торг. – екон. ун-т, 2006.-341 с. 3. Дмитроца О.Р., Швайко С.Є. Вікова фізіологія: Опорний конспект лекцій. – Луцьк , 2010. – с. 119. 4. І.П. Аносов, В.Х. Хоматов, Н.Г. Сидоряк, Т.І. Станішевська, Л.В. Антоновська Вікова фізіологія з основами шкільної гігієни: Підручник для студ біологічних спеціальностей ВНЗ. – Мелітополь: ТОВ «Колор Принт», 2008. – 434 с.
Схожі презентації
Категорії