Пристосування організмів до умов існування.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Завдання 1. Закінчи речення. 1. Тверда оболонка землі називається…(літосфера). 2. Всі нерівності земної поверхні називають …( рельєфом). 3. Найбільшими нерівностями, що складають рельєф землі є …(материки та океани). 4. Меншими нерівностями є …( рівнини та гори). 5. Рельєф поверхні Землі постійно змінюється під дією…( внутрішніх та зовнішніх сил).
Завдання 1. Закінчи речення. 6. Внутрішніми силами є…(рух плит, землетруси, виверження вулканів). 7. До зовнішніх чинників належать…(вода, вітер, температура, живі організми та людина). 8. Земна кора складається з …( гірських порід та мінералів). 9. Скупчення природних речовин, які залягають у земній корі великими масивами називають…(гірськими породами). 10. Розрізняють гірські породи…(магматичні, осадові та метаморфічні).
Завдання 1. Закінчи речення. 11. Природні речовини, однорідні за складом і будовою, з яких складаються гірські породи називають…(мінералами). 12. Гірські породи та мінерали різняться між собою за …(властивостями). 13. Корисні копалини – це …(гірські породи та мінерали, які використовує людина). 14. Розрізняють корисні копалини…(рудні та нерудні). 15. Використовувати корисні копалини треба…(раціонально), бо вони…(не відновлюються).
Завдання 2.Вірю не вірю 1. Водна оболонка Землі називається літосфера. 2. Земля складається з кількох шарів, найменшим з яких є земна кора. 3. Всі нерівності земної кори називають рельєфом. 4. Найбільшими нерівностями планети є гори та рівнини. 5. Рівнини, висота яких сягає за 500 м над рівнем моря називають низовинами. 6. Високі гори мають висоту вищу за 2000 м.
Завдання 2. Вірю не вірю 7. Найвищими горами у світі є Українські Карпати. 8. Повітряна оболонка Землі називається атмосфера. 9. Рельєф поверхні Землі постійно змінюється під впливом зовнішніх та внутрішніх сил. 10. Внутрішніми силами, які змінюють рельєф Землі є вода, вітер та живі організми. 11. Тверда оболонка Землі називається літосфера. 12. У процесі життєдіяльності людина змінює рельєф Землі.
Умови існування живих організмів: Наявність води Наявність світла Наявність тепла Наявність повітря Наявність продуктів живлення
Для життя організмам необхідні кисень, вуглекислий газ, вода, поживні речовини, сонячне світло, певна температура. Яке значення має вода для рослин і тварин? Що відбувається з кімнатною рослиною, якщо її довго не підливати? Чому це відбувається?
Без води не може жити жодна рослина чи тварина, бо вода входить до складу живих організмів. Вода є в організмі всіх рослин і тварин. У плодах таких рослин, як огірки, помідори, кавуни, вода сягає 80% їхньої маси. Рослини вбирають воду з ґрунту за допомогою коренів, а тварини п'ють її та вживають разом з їжею. Чи всі рослини й тварини мають однакову потребу в воді? Одні тварини тільки п'ють воду, а інші (наприклад, риби) живуть у воді протягом усього життя.
За потребою у воді розрізняють такі групи рослин, як: - водяні рослини (наприклад, елодея, ряска, латаття); - вологолюбні рослини (наприклад, очерет) ростуть уздовж узбережжя водойм (можуть бути частково занурені у воду), у вологих лісах, на болотах. Вони зростають лише за умов високої зволоженості ґрунту, навіть за нетривалої нестачі води ці рослини в'януть і можуть загинути; - посухостійкі (кактуси, верблюжа колючка, молодило).
Чи всім рослинам і тваринам потрібне повітря? Повітря необхідне всім рослинам і тваринам. Причому рослини не тільки дихають повітрям, а й живляться вуглекислим газом, який міститься в повітрі. Чим дихають рослини і тварини, які живуть у воді? За допомогою якого органа дихають тварини суші?
Рослини й тварини, які живуть у воді, дихають повітрям, яке міститься в розчиненому стані у водах річок, озер, морів і океанів. Одні тварини дихають зябрами, інші — легенями. Причому легенями дихають багато тварин (кит, тюлень, морж та ін.), які живуть у морях і океанах. У рослин немає спеціального органа дихання, вони дихають усім тілом.
Для чого рослинам і тваринам потрібне світло? Крім пошуків їжі й води, світло необхідне тваринам для того, щоб вчасно помітити своїх ворогів і сховатися від них. А рослинам потрібне світло як умова для живлення, бо вони можуть живитися вуглекислим газом повітря тільки на світлі.
Як рослини й тварини пристосовані до зимових холодів і великих морозів? Різні рослини й тварини пристосовані до життя в різних кліматичних умовах: одні живуть у теплих краях, де сухий і спекотний клімат, інші пристосовані до життя в умовах холодного клімату.
Таким рослинам, як сосна, ялина, береза й осика, допомагає переносити зимові холоди товста її пориста кора. Багатьох тварин півночі рятують від холоду пухнастий волосяний покрив (північний олень, песець, вовк, лисиця, заєць та ін.) або товстий шар підшкірного жиру (білий ведмідь, морж, тюлень)
Рослини й тварини теплих країв пристосовані до спекотного клімату. В них немає товстого шару підшкірного жиру й пухнастої шерсті, у багатьох волосяного покриву майже зовсім немає (слон, буйвол) або він утворений з незначної кількості короткої шерсті (кулан). Більшість рослин не пристосована до перенесення великих холодів і зимових морозів. Однак є види, здатні витримувати тривалі морози понад -50 °С (наприклад, модрина даурська), тоді як більшість тропічних рослин не витримує навіть короткочасного зниження температури до +4 °С.
Адаптивна поведінка охоплює всі сторони життєдіяльності організмів: знаходження укриттів від несприятливих кліматичних факторів і ворогів, добування і запасання їжі, пошук партнерів для спаровування, шлюбні ритуали, турбота про потомство (будівництво гнізд, висиджування яєць, вигодовування потомства, захист його від ворогів)
Схожі презентації
Категорії