Обмін речовин та енергії
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Очікувані результати Порівнювати обмін речовин і енергії в клітинах автотрофних та гетеротрофних, аеробних і анаеробних організмів; називати етапи енергетичного обміну, характеризувати процеси гліколіза, аеробного і анаеробного дихання в клітинах про- та еукаріотів; пояснювати, чому кисневе розщеплення енергетично ефективніше за безкисневе; обґрунтовувати взаємозв'язок пластичного і енергетичного обміну в клітинах.
Чи завжди процеси розпаду та синтезу врівноважені? Який процес переважає під час росту молодого організму? Який процес переважає у людини, яка виконує фізичні навантаження? Який процес переважає у хворому або старіючому організмі та при зменшенні маси тіла? Який процес переважає у рослин?
Автотрофи Хемотрофи Організми, що використовують енергію від хімічних реакцій. Нітрифікуючі Водневі бактерії Залізобактерії Сіркобактерії Фототрофи Організми, що використовують енергію світла.
Енергетичний обмін речовин здійснюється у три етапи: а) підготовчий; б) безкисневий (анаеробне дихання); в) кисневий (аеробне дихання).
Підготовчий етап Де відбувається? У шлунково–кишковому тракті, а також у цитоплазмі клітин. Що відбувається? Великі органічні молекули розщеплюються на мономери білки - до амінокислот, жири - до гліцерину і жирних кислот, вуглеводи - до моносахаридів, нуклеїнові кислоти - до нуклеотидів.
Безкисневий етап енергетичного обміну Де відбувається? В клітинах. Його називають анаеробним тому, що цей етап відбувається без участі кисню.
Сумарне рівняння гліколізу С6Н1206 + 2Н3Р04 + 2АДФ ⇒ 2С3Н603 + 2АТФ + 2Н20 Виділяється 200 кДж енергії. Частина її (майже 84 кДж) витрачається на синтез двох молекул АТФ, а інша - розсіюється у вигляді тепла. Отже, процес гліколізу енергетично малоефектив-ний: лише 35-40% енергії запасається в зв'язках молекул АТФ.
Цикл Кребса (цикл трикарбованих кислот) - це послідовне перетворення певних органічних кислот, що відбувається в матриксі мітохондрій. Цей процес названо на честь англійського біохіміка Ханса Адольфа Кребса, який відкрив його у 1937 році
Відбувається утворення сполуки НАД Н. Окиснення НАД Н за участю ферменту. Під час окиснення звільняються: електрони та протони. Транспорт електронів відбувається за участю білків – переносників на внутрішню мембрану мітохондрій, а протони на зовнішню мембрану мітохондрій, де вони накопичуються.
Виникає та зростає різниця електричних потенціалів. Коли різниця потенціалів досягає критичного значення, іони Н+ із зовнішньої мембрани переносяться на внутрішню завдяки ферментній системі (Н+ - АТФаза), Під час повернення іони Н+ у матрикс мітохондрій енергія вивільняється.
Сумарне рівняння кисневого етапу енергетичного обміну 2С3Н603 + 602 + 36Н3Р04 + 36АДФ ⇒ ⇒ 6С02 + 36АТФ + 36Н20
Сумарне рівняння безкисневого і кисневого етапів енергетичного обміну C6H12O6 + 38АДФ + 38Н3РО4 + 602 +6Н2О ⇒ ⇒ 6С02 + 38АТФ + 44Н2О Під час цих перетворень виділяється близько 2800 кДж енергії, з яких у вигляді макроергічних зв'язків молекул АТФ запасається 1596 кДж, або 55%, а 45% - розсіюється у вигляді тепла.
Домашнє завдання 1. Опрацювати §26 підручника. 2. Дати відповіді на запитання наприкінці §26,с.159. 3. Заповнити повністю таблицю «Етапи енергетичного обміну речовин». 4*. Фізіологи встановили, утворення невеликої кількості молочної кислоти у м’язах стимулюють їх скорочення, накопичення великої кількості молочної кислоти гальмує скорочення м'язів і викликає швидку втому. Поясніть: що відбудеться з людиною, у якої слабке серце, якщо під час бігу чи фізичної роботи через нестачу кисню у м’язах буде переважати гліколіз. 5*. Розв’яжіть задачу. М’язи ніг під час бігу за 1 хв. витрачають 24 кДЖ енергії. Скільки всього грамів глюкози витратять м’язи ніг за 50 хв., якщо половину часу в м’язах буде йти повне засвоєння глюкози, другу половину – безкисневе?
Схожі презентації
Категорії