X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Функції листка: фотосинтез, дихання, транспірація

Завантажити презентацію

Функції листка: фотосинтез, дихання, транспірація

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Функції листка: фотосинтез, дихання, транспірація. Матеріали до уроків у 7 кл.

Слайд 2

Мета Ознайомити учнів із основними функціями листка: фотосинтезом, диханням та випаровуванням води. Зробити порівняльну характеристику цим процесам. Розкрити значення цих процесів для рослинного світу, для природи в цілому та в житті організмів на планеті.

Слайд 3

Що ми вже знаємо? Які органи мають рослини? Чим відрізняються кореневі системи? З чого складається пагін? Завдяки чому транспортуються речовини у рослині? Яка різниця між вегетативними і репродуктивними бруньками? Чому листок - бічна частина пагона? Що надає рослинності зеленого забарвлення?

Слайд 4

Проблемне запитання Що відбудеться із кімнатними рослинами, якщо на декілька днів: першу загорнути у папір, щоб не видно було ні єдиного листочка; на другу щільно одягнути прозорий поліетиленовий пакет; третю накрити нещільним, тобто із отворами, скляним ковпаком. Примітка! Всі рослини поливаються.

Слайд 5

Дослід з історії У ХVІІ ст. голландський природодослідник Ян ван Гельмонт довів, що рослини живляться не лише речовинами з грунту. У горщик із масою грунту 90 кг було посаджено рослину масою понад 2 кг. Через 5 років маса рослини стала 76 кг, а маса грунту зменшилась всього на 100 г. За рахунок чого рослина набула такої маси?

Слайд 6

Тип живлення Вода і мінеральні солі Орган Кореневі волоски Тканина Всисна Клітини Корінь Речовини Мінеральне (грунтове) Знайти відповідність Поставити стрілочки у відповідному напрямку

Слайд 7

Фотосинтез Фотосинтез – процес, унаслідок якого рослини в листках утворюють із простих неорганічних речовин складні органічні речовини, використовуючи енергію Сонця. Здатність до фотосинтезу властива виключно рослинам. Вивчення даного процесу почалося ще у ХVІІІ ст. англійським вченим Джозефом Прістлі.

Слайд 8

Умови фотосинтезу Для фотосинтезу рослини використовують: - воду, яка надходить із грунту; - вуглекислий газ, що знаходиться у повітрі; - хлорофіл, що міститься у хлоропластах; - світлову енергію Сонця. Інтенсивність фотосинтезу залежить від кількості світла, температури, кількості води та вуглекислого газу.

Слайд 9

Де здійснюється фотосинтез? Фотосинтез здійснюється у пластидах зеленого кольору - хлоропластах. Вони містять хлорофіл, який і є посередником між Сонцем і Землею. Яка функція пластид іншого кольору: хромопластів та лейкопластів?

Слайд 10

Що утворюється в результаті фотосинтезу У результаті фотосинтезу в листках утворюються органічні сполуки і виділяється в атмосферу кисень.

Слайд 11

Дихання Дихання – це процес протилежний фотосинтезу. Під час дихання рослини поглинають кисень, а виділяють вуглекислий газ. Для нього неважливо, є сонячне проміння, чи його немає.

Слайд 12

Дихання відбувається всередині клітин, тому носить назву внутрішньоклітинне дихання. Дихають рослини цілодобово. Найактивніше дихання спостерігається в тих частинах рослини, які ростуть. Де здійснюється дихання?

Слайд 13

Що відбувається під час дихання? Під час дихання відбувається розпад органічних речовин до неорганічних та виділення енергії. Ця енергія використовується рослинами для забезпечення їхньої життєдіяльності.

Слайд 14

Дослід «Дихання коренів»

Слайд 15

Дослід «Дихання пагонів»

Слайд 16

Пристосування до дихання Дихальні корені Продихи Сочевички

Слайд 17

Порівняння процесів Фотосинтез Ознаки Дихання 1. На сонячному світлі або при штучному освітленні 1. Коли відбувається 1. Цілодобово, протягом всього життя 2. Зеленіклітини, які містять хлорофіл. 2. Місце здійснення 2. Всі живіклітинирослини 3.Виділяється 3. Кисень 3. Поглинається 4. Поглинається 4. Вуглекислий газ 4.Виділяється 5. Синтезуються 5. Органічніречовини 5. Розщеляються 6. Поглинається. 6. Енергія 6.Звільняється

Слайд 18

O2 CO2 H2O Е CO2 H2O O2 Е хлоропласт Порівняння процесів фотосинтез дихання

Слайд 19

Випаровування води Випаровування води – це процес виведення з рослини води у вигляді пари. Її випаровують усі частини рослини, але найінтенсивніше листки. Цей процес називають транспірацією. Вона зумовлює охолодження рослини, тобто захищає рослину від перегрівання та сприяє пересуванню речовин по рослині.

Слайд 20

Випаровування води Транспірація сприяє руху води з мінеральними речо - винами по стеблу від кореня до листків. Чим інтенсивніше випаровування, тим швидше відбувається цей рух. Завдяки транспірації навколо рослини створюється особливий мікроклімат.

Слайд 21

Що впливає на випаровування Випаровування води залежить від: вологості; температури; руху повітря (вітру); віку листків; площі листкової пластинки…

Слайд 22

Цікаво знати Соняшник протягом доби випаровує у 17 разів більше води, ніж людина. У жарку погоду температура листків нижча на 4-5 градусів, ніж температура повітря. У спекотну погоду рослини виділяють не водяну пару, а цілі краплі води, які скапують вниз. Це називається “плач” рослини. Молоді листки випаровують води більше, ніж старі.

Слайд 23

Внутрішня будова листка Всі розглянуті процеси не відбувалися б, якби листок не мав такої складної клітинної будови.

Слайд 24

Виправити помилку О2 Фотосинтез СО2 Дихання органічні речовини

Слайд 25

Вірно! О2 Фотосинтез СО2 Дихання органічні речовини

Слайд 26

Тип живлення ………..Повітряне (фотосинтез) Орган ………………………Листок Тканина ………………….Основна Клітини ………………….Стовпчасті Структури …………….. Хлоропласти Речовини ………………Органічні (крохмал) Схема повітряного живлення

Слайд 27

Узагальнити вивчене Охарактеризувати зображені процеси. (про кожну складову частину процесів розповідає окремий учень).

Слайд 28

Обговорення проблемних запитань Яка рослина проживе найдовше і чому? першою загине друга, тому що до неї через поліетилен зовсім немає доступу повітря, хоча світла достатньо, але ми знаємо, що без вуглекислого газу фотосинтез не відбуватиметься; другою загине перша, так як папір ще нетривалий час може пропускати повітря, але не буде доступу світла; третя може існувати довго, так як є доступ світла і повітря, що необхідні для фотосинтезу і дихання.

Слайд 29

1. Всі живі організми дихають. 2. Газообмін у листках відбувається через сочевички. 3. Рослини не мають спеціальних органів дихання. 4. Газообмін листків відбувається через продихи. 5. Водорості у воді не дихають. 6. При фотосинтезі виділяється вуглекислий газ. 7. Рослини дихають тільки в темряві. 8. Кисень розщепляє глюкозу в мітохондріях. Визначити: “так” чи “ні” 1 2 3 4 5 6 7 8 + - + + - - - +

Слайд 30

Обговорення малюнку Однією із глобальних проблем людства є забруднення довкілля. Кисню, який виділяють рослини, за підрахунками вчених може вистачити майже на 200 років. Але чи може змінитися ця цифра з такими антропогенними впливами?

Слайд 31

Висновок Завдяки внутрішній будові листок виконує такі важливі функції: фотосинтез; дихання; транспірація. Без цих процесів життя на планеті припиниться.

Слайд 32

Бережіть рослини! “… на відстані голосу, на відстані погляду, хоч на відстані витягнутої руки!”

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія