X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Чоловіча статева система

Завантажити презентацію

Чоловіча статева система

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

* Лекція на тему: Чоловіча статева система. Заслужений працівник освіти України, доцент Л.І. Остапюк МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ  ІМЕНІ О.О. БОГОМОЛЬЦЯ КАФЕДРА АНАТОМІЇ ЛЮДИНИ

Слайд 2

План лекції Класифікація чоловічих статевих органів (ЧСО) Функціональна анатомія внутрішніх ЧСО Функціональна анатомія зовнішніх ЧСО Розвиток ЧСО Вади розвитку (аномалії) ЧСО *

Слайд 3

* Стать людини визначається хромосомним набором (46,ХХ – жінка; 46,ХY – чоловік), що обумовлює первинні та вторинні ознаки певної статі. Статевий розвиток чоловіків та жінок розпочинається ідентично (індиферентна стадія розвитку в ембріогенезі обох статей), тому при диференціації та детермінації статі трапляються аномалії.

Слайд 4

* Статеві органи, або геніталії, забезпечують: розвиток і виведення статевих клітин; ендокринну функцію(регулюється передньою долею гіпофіза та центрами проміжного мозку); копулятивну функцію; запліднення

Слайд 5

* Топографічно розрізняють: внутрішні та зовнішні статеві органи. За будовою розрізняють: статеві залози(паренхіматозні органи) і статеві шляхи(трубчаті органи).

Слайд 6

Чоловічі статеві органи

Слайд 7

Внутрішні чоловічі статеві органи, organa genitalia masculina, представлені: 1) статевими залозами: яєчком (головна залоза); сім'яними пухирцями; передміхуровою залозою; цибулино-сечівниковими залозами; 2) шляхами виведення сперми: протокою надяєчка; сім’явиносною протокою; сімя`випоркувальною протокою; чоловічим сечівником

Слайд 8

До зовнішніх чоловічих статевих органів відносяться: калитка статевий член з сечівником.

Слайд 9

Слайд 10

Слайд 11

Слайд 12

Слайд 13

Яєчко – це парна складна трубчаста залоза змішаної секреції (зовнішньої і внутрішньої), яка має паренхіму та строму. Строма яєчка: білкова оболонка, середостіння яєчка, міждолькові перегородки. Паренхіма яєчка: звивисті трубочки, прямі трубочки, сітка середостіння.

Слайд 14

Форма і величина яєчок індивідуально варіюють. Характерною їх особливістю є асиметрія. Ліве яєчко розташовано, як правило, нижче правого, але в деяких випадках більш низьке положення займає праве яєчко. Це спостерігається, наприклад, при зворотному положенні нутрощів. За масою ліве яєчно дещо перевершує праве.

Слайд 15

Слайд 16

В звивистих сім'яних трубочках є два види клітин (клітини Сертолі і сперматоцити) і відбувається сперматогенез . По прямих і далі по виносних трубочках спермії поступають в протоку над’яєчка (ductus epididymidis). У над’яєчку виділяють: головку над’єчка; середню частину(тіло); хвіст, який продовжується у сім’явиносну протоку(ductus deferens);

Слайд 17

Яєчко також є залозою внутрішньої секреції, яка здійснює синтез і виділення чоловічих статевих гормонів – андрогенів(anrdos - мужчина). Андрогени синтезуються в інтерстеціальних клітинах Лейдига, що розташовані між звивистими сім`яними трубочками.

Слайд 18

Слайд 19

Слайд 20

Сім’явиносна протока – це канал для проведення сім’я, який має три оболонки: слизову, м'язову з трьома шарами м'язів і адвентицію. Ductus deferens має три відділи. Кінець сім’явиносної протоки з’єднується з видільною протокою пухирчастої залози, утворюючи сім’явипорскувальну протоку, яка відкривається на сім’яному горбку в передміхуровій частині сечівника.

Слайд 21

Слайд 22

Сім’яний канатик простягається від внутрішнього отвору пахвинного каналу до верхнього кінця яєчка. В ньому виділяють пахвинну і калиткову частини. Довжина канатика залежить від положення яєчка і складає 15-20 см.

Слайд 23

Слайд 24

Слайд 25

Слайд 26

Слайд 27

Слайд 28

Слайд 29

Слайд 30

Слайд 31

Сім’явипорскувальна протока оточена печеристою тканиною і м’язовою тканиною передміхурової залози, за рахунок яких відбувається замикання її просвіта.

Слайд 32

Під час еякуляції відбувається одномоментне загальне скорочення м’язів сім’явиносної протоки і виносної протоки пухирчастої залози. І сім’яна рідина проштовхується через сім’явипорскувальну протоку в сечівник. Об’єм сім’яної рідини під час виверження дорівнює 2-6 мл, в середньому 3.5 мл.

Слайд 33

Слайд 34

Передміхурова залоза одержала назву за своїм положенням перед сечовим міхуром при оперативному підході до нього з боку промежини. Орган має залозисто-м’язову будову. В залозі розрізняють три групи залоз: 1) периуретральні, розташовані в колі сечівника; 2) внутрішні; 3) зовнішні, які займають периферію органу. Проточки залоз у кількості 16-32 відкриваються в передміхурову частину сечівника.

Слайд 35

Слайд 36

Слайд 37

Секрет передміхурової залози має лужну реакцію, завдяки цьому він стимулює рух сперматозоїдів. Гладка м’язова тканина складає біля 1/4 маси органа. М’язи сприяють випорскуванню секрету із залози, а при еякуляції приймають участь в замиканні початкової частини сечівника, перешкоджаючи закиданню сім’я в сечовий міхур.

Слайд 38

Слайд 39

* До зовнішніх чоловічих статевих органів відносяться: калитка статевий член з сечівником.

Слайд 40

Слайд 41

Статевий член є чоловічим копулятивним органом і скаладється: з парних печеристих тіл непарного губчастого тіла, в якому проходить сечівник. Будова печеристих і губчастого тіл характеризується наявністю в їх тканині комірок, в які відкриваються завиткові артерії.

Слайд 42

Слайд 43

Слайд 44

Судини статевого члена мають пристосування, які регулюють притік і відтік крові. При сексуальному збудженні комірки наповнюються кров’ю і білкова оболонка печеристих тіл напружується - наступає ерекція. Печеристі тіла збільшуються і стають щільно-еластичними.

Слайд 45

Чоловічий сечівник довжина - у дорослих 20-25 см; частини - передміхурова (3-4 см), перетинчаста (1-2 см) і губчаста (15-17 см). Три звуження: 1) в ділянці внутрішнього отвору; 2) в перетинчастій частині; 3) в ділянці зовнішнього отвору; Три розширення: 1) в передміхуровій частині, 2) в ділянці цибулини статевого члена, 3) в ділянці головки статевого члена (човноподібна ямка).

Слайд 46

Слайд 47

Слайд 48

Слайд 49

Слайд 50

Слайд 51

* Розвиток чоловічих статевих органів

Слайд 52

* Поперечний розріз зародка: 1 - нервова трубка; 2 - хорда; З – аорта; 4 - склеротом; 5 - міотом; 6 – дерматом; 7 - первинна кишка; 8 – целом; 9 – сегментарна ніжка (нефротом)

Слайд 53

* Ровиток чоловічих статевих органів тісно пов’язаний з ембріогенезом сечової системи: Переднирка (pronephros) функціонує у людини лише 40-50 год на початку 3-го тижня; включає протонефридії і протонефротичну протоку; Первинна нирка (mesonephros) закладається на 3-му тижні з 25 сегментних ніжок, які перетворюються на метанефридії та ductus mesonephricus (Вольфова протока), латерально від якого відділяється d. Paramesonephrycus (Мюллерова протока) Постійна нирка (metanephros) утворюється з нефрогенної тканини та похідних ductus mesonephrycus

Слайд 54

* Розвиток внутрішніх чоловічих статевих органів 4, 5 тиждень ембріогенезу: 1. Утворюється статеві складки з целомічного зачаткового епітелію на задній стінці coelom – індиферентні гонади (стать невідома) З жовточного мішка в зачатки гонад мігрують первинні статеві клітини – гоноцити Зачатковий епітелій гонад вростає в мезенхіму тяжами, в яких є два види клітин (первинні статеві і целомічний епітелій)

Слайд 55

* 7, 8 місяць ембріогенезу – 1. відбувається гістологічна статева диференціація гонад; 2. Епітеліальні тяжі перетворюються в звивисті сім`яні трубочки, гоноцити – у сперматогонії, целомічний епітелій – у сустентоцити 3. Паралельно зі статевою диференціацією гонад в різному напрямку розвиваються інші закладки сечостатевої системи: Вольфове тіло (метанефридії і ductus mesonephrycus) та ductus paramesonephrycus. З метанефридій у чоловіків розвиваються такі шляхи виведення сперми: прямі канальці, сітка яєчка та виносні проточки. З Вольфової протоки розвиваються: протока надяєчка, сімявиносна протока, сім`яні пухирці та сімявипорскувальна протока

Слайд 56

Б

Слайд 57

Слайд 58

Слайд 59

Слайд 60

* І ІІ А Б В Г

Слайд 61

* У деяких випадках аномалії призводять до появи осіб з ознаками обох статей, відомих як гермафродити. Гермафродит – у давньогрецькій міфології син Гермеса і Афродіти, з’єднаний богами з німфою Салмакідою так, що їхні тіла утворили єдине ціле. Розрізняють справжній і несправжній гермафродитизм.

Слайд 62

* Аномалії чоловічих статевих органів ( 5 – 7%) Вади розвитку яєчка: Анорхізм – вроджена відсутність яєчок (тяжкі інфекційні захворювання, глибокі порушення гормональної системи) Крипторхізм – яєчка не опустились в калитку Монорхізм – розвинулось одне яєчко Псевдокрипторхізм (надмірний розвиток m. сremaster, що затягує яєчко в черевну порожнину) Ектопії яєчка (абдомінальна, стегнова…) Вади розвитку сечівника: Епіспадія (верхнє розчеплення) Гіпоспадія (розчеплення нижньої стінки) Вади сперматогенезу: Олігоспермія (мала кількість сперматозоїдів у спермі) Азооспермія (відсутність живих сперматозоїдів у спермі)

Слайд 63

Дякую за увагу!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія