X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Видимий рух Місяця

Завантажити презентацію

Видимий рух Місяця

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ВИДИМИЙ РУХ МІСЯЦЯ СОНЯЧНІ ТА МІСЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ

Слайд 2

ПЛАН ВИДИМИЙ РУХ МІСЯЦЯ ФАЗИ МІСЯЦЯ ЗАТЕМНЕННЯ СОНЦЯ ТА МІСЯЦЯ

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

Слайд 6

Слайд 7

ВИДИМИЙ РУХ МІСЯЦЯ МІСЯЦЬ-НАЙБЛИЖЧЕ ДО НАС НЕБЕСНЕ ТІЛО,ПРИРОДНИЙ СУПУТНИК ЗЕМЛІ. ЗМІНОЮ СВОГО ЗОВНІШНЬОГО ВИГЛЯДУ ВІН ПРИВЕРТАВ ДО СЕБЕ УВАГУ ЛЮДЕЙ З НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ. ПОМІТИТИ РУХ МІСЯЦЯ НА НЕБІ МОЖНА ВЖЕ ЗА 10-15 ХВ.,БО ЙОГО ЗМІЩЕННЯ СЕРЕД ЗІР ВІДБУВАЄТЬСЯ ДУЖЕ ШВИДКО: ЗА 1 ГОДИНУ ВІН ПРОХОДИТЬ З ЗАХОДУ НА СХІД МАЙЖЕ 0,5 ГРАДУСІВ. КУТОВА ШВИДКІСТЬ МІСЯЦЯ ЗА ДОБУ СТАНОВИТЬ ВІД 11 ДО 15 ГРАДУСІВ.

Слайд 8

ПРОМІЖУТОК ЧАСУ, ЗА ЯКИЙ МІСЯЦЬ, ОПИСУЮЧИ ПОВНЕ КОЛО НА НЕБЕСНІЙ СФЕРІ, ПОВЕРТАЄТЬСЯ ДО ТІЄЇ САМОЇ ТОЧКИ, НАЗИВАЄТЬСЯ СИДЕРИЧНИМ АБО ЗОРЯНИМ МІСЯЦЕМ.

Слайд 9

РЕТЕЛЬНЕ ВИВЧЕННЯ ВИДИМОГО РУХУ МІСЯЦЯ СЕРЕД ЗІР З НАНЕСЕННЯМ ЙОГО ШЛЯХУ НА ЗОРЯНУ КАРТУ ПРИВОДИТЬ ДО ВИСНОВКУ, ЩО МІСЦЬ РУХАЄТЬСЯ НА НЕБЕСНІЙ СФЕРІ ПО ВЕЛИКОМУ КОЛУ, НАХИЛЕНОМУ ДО ЕКЛІПТИКИ ПРИБЛИЗНО 5 ГРАДУСІВ, ЩО МАЙЖЕ ДОРІВНЮЄ 10 ЙОГО КУТОВИМ ДІАМЕТРАМ.

Слайд 10

ЦЕ КОЛО ПЕРЕТИНАЄ ЕКЛІПТИКУ У ДВОХ ДІАМЕТРАЛЬНО ПРОТИЛЕЖНИХ ТОЧКАХ, ЩО НАЗИВАЮТЬСЯ ВУЗЛАМИ МІСЯЧНОЇ ОРБІТИ.

Слайд 11

ВУЗОЛ, У ЯКОМУ МІСЯЦЬ, РУХАЮЧИСЬ НЕБОМ, ОПУСКАЄТЬСЯ ПІД ЕКЛІПТИКУ І ВІДХИЛЯЄТЬСЯ НА ПІВДЕНЬ, НАЗИВАЄТЬСЯ НИЗХІДНИМ, А ТОЙ, У ЯКОМУ ЧЕРЕЗ 13,6 ДОБИ ВІН ПІДНІМАЄТЬСЯ НАД ЕКЛІПТИКОЮ І ВІДХИЛЯЄТЬСЯ НА ПІВНІЧ, НАЗИВАЄТЬСЯ ВИХІДНИМ.

Слайд 12

ЛЕГКО ПОМІТИТИ, ЩО УМОВИ ВИДИМОСТІ МІСЯЦЯ В РІЗНІ ПОРИ РОКУ ДУЖЕ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ. ВЛІТКУ У ПОВНІ МІСЯЦЬ ПЕРЕБУВАЄ НА НЕБІ НИЗЬКО І НЕДОВГО, А ВЗИМКУ СЯЄ ВИСОКО І ПОДОВГУ, БО ДУГА ЕКЛІПТИКИ НА НІЧНОМУ ЛІТНЬОМУ НЕБІ ПІД НЕБЕСНИМ ЕКВАТОРОМ, А ВЗИМКУ-НАД НИМ.

Слайд 13

Слайд 14

Слайд 15

Слайд 16

Слайд 17

Слайд 18

ФАЗИ МІСЯЦЯ ПОВЕРХНЯ МІСЯЦЯ СВІТИТЬСЯ ВІДБИТИМ СОНЯЧНИМ СВІТЛОМ, ТОМУ ЙОГО ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД ЗМІНЮЄТЬСЯ ЗАЛЕЖНО ВІД ТОГО, ЯКЕ ПОЛОЖЕННЯ ВІН ЗАЙМАЄ ВІДНОСНО СОНЦЯ. ТАКА ЗМІНА ЗОВНІШНЬОГО ВИГЛЯДУ МІСЯЦЯ ДЛЯ СПОСТЕРІГАЧА НА ЗЕМЛІ НАЗИВАЄТЬСЯ ФАЗАМИ МІСЯЦЯ.

Слайд 19

РОЗРІЗНЯЮТЬ ЧОТИРИ НАЙГОЛОВНІШІ ФАЗИ: НОВИЙ МІСЯЦЬ-1; ПЕРША ЧВЕРТЬ-3; ПОВНЯ(ПОВНИЙ МІСЯЦЬ)-5; ТРЕТЯ(ОСТАННЯ)ЧВЕРТЬ-7.

Слайд 20

ДОСЛІДЖУЮЧИ ПОЛОЖЕННЯ МІСЯЦЯ СЕРЕД ЗІР У МОМЕНТИ ПОВТОРЕННЯ ОДНІЄЇ Й ТІЄЇ Ж ФАЗИ, МОЖНА ЗРОБИТИ ВИСНОВОК: ОДНАКОВІ ФАЗИ МІСЯЦЯ ПОВТОРЮЮТЬСЯ ПРИБЛИЗНО ЧЕРЕЗ КОЖНІ S=29,5 ДОБИ, АЛЕ НАСТАЮТЬ ВОНИ В НАСТУПНОМУ МІСЯЦІ НА 30 ГРАДУСІВ СХІДНІШЕ ПОРІВНЯНО З ПОПЕРЕДНІМ.

Слайд 21

ПРОМІЖОК ЧАСУ S МІЖ ДВОМА ОДНОЙМЕННИМИ ФАЗАМИ МІСЯЦЯ НАЗИВАЄТЬСЯ СИНОДИЧНИМ МІСЯЦЕМ.

Слайд 22

ЯК БАЧИМО, ТРИВАЛІСТЬ СИНОДИЧНОГО МІСЯЦЯ БІЛЬША ВІД СИДЕРИЧНОГО. НЕХАЙ У ПОЧАТКОВИЙ МОМЕНТ МІСЯЦЬ У ПОВНІ ПЕРЕБУВАЄ БІЛЯ ЯКОЇСЬ ЗОРІ.ЧЕРЕЗ 27,3 ДОБИ ВІН ЗНОВУ ЗБЛИЗИТЬСЯ З НЕЮ.ОДНАК,ЗЕМЛЯ ЗА ЦЕЙ ЧАС ЗМІСТИТЬСЯ ПО СВОЇЙ ОРБІТІ НА КУТ БЛИЗЬКО 27,3 ГРАДУСІВ.ТОМУ, ЩОБ ЗАЙНЯТИ ТЕ Ж САМЕ ПОЛОЖЕННЯ ВІДНОСНО СОНЦЯ І ЗНОВУ БУТИ У ПОВНІ,МІСЯЦЬ ПОВИНЕН РУХАТИСЯ 2 ¼ ДОБИ.ЦЯ ВЕЛИЧИНА ЯКРАЗ І СКЛАДАЄ РІЗНИЦЮ МІЖ СИДЕРИЧНИМ І СИНОДИЧНИМ МІСЯЦЯМИ.

Слайд 23

Слайд 24

Слайд 25

Слайд 26

ЗАТЕМНЕННЯ СОНЦЯ ТА МІСЯЦЯ ЗЕМЛЯ І МІСЯЦЬ, ОСВІТЛЮЮЧИСЬ СОНЦЕМ,ВІДКИДАЮТЬ ТІНІ У ВИГЛЯДІ КОНУСІВ У БІК,ПРОТИЛЕЖНИЙ ВІД СОНЦЯ. КОНУС ЗЕМНОЇ ТІНІ ДОВШИЙ ЗА МІСЯЧНИЙ,А ЙОГО ДІАМЕТР НА ВІДСТАНІ МІСЯЦЯ ПЕРЕВЕРШУЄ ДІАМЕТР МІСЯЦЯ БІЛЬШ НІЖ У 2,5 РАЗИ. РУХАЮЧИСЬ НАВКОЛО ЗЕМЛІ,МІСЯЦЬ ДВІЧІ НА МІСЯЦЬ ОПИНЯЄТЬСЯ НА ЛІНІЇ ЗЕМЛЯ-СОНЦЕ. У ТАКІ МОМЕНТИ І МОЖЕ НАСТАТИ СОНЯЧНЕ ЧИ МІСЯЧНЕ ЗАТЕМНЕННЯ.

Слайд 27

Сонячне затемнення відбувається тоді, коли тінь від місяця потрапляє на поверхню землі. Воно спостерігається по-різному в різних точках земної поверхні. Диск сонця буде повністю закритим тільки для спостерігача, який знаходиться всередині місячної тіні, середнє значення діаметра якої на поверхні землі-100 км. У цій вузькій зоні буде спостерігатись повне сонячне затемнення.

Слайд 28

На ділянках земної поверхні, куди падає півтінь від місяця, всередині так званого конуса місячної півтіні, буде спостерігатись часткове сонячне затемнення.

Слайд 29

ОСКІЛЬКИ ВІДСТАНЬ МІСЯЦЯ ВІД ЗЕМЛІ ВНАСЛІДОК ЕЛІПТИЧНОСТІ ЙОГО ОРБІТИ ЗМІНЮЄТЬСЯ ВІД 405 500 КМ ДО 363 300 КМ, А ДОВЖИНА КОНУСА ЙОГО ПОВНОЇ ТІНІ СТАНОВИТЬ 374 000 КМ, ТО ІНОДІ ВЕРШИНА ЦЬОГО КОНУСА НЕ ДОСЯГАЄ ПОВЕРХНІ ЗЕМЛІ. У ТАКОМУ ВИПАДКУ КРАЇ СОНЯЧНОГО ДИСКА ЗАЛИШАТЬСЯ ВІДКРИТИМИ І БУДУТЬ УТВОРЮВАТИ ТОНКЕ БЛИСКУЧЕ КІЛЬЦЕ НАВКОЛО ТЕМНОГО ДИСКА МІСЯЦЯ.

Слайд 30

У РІЗНИХ ТОЧКАХ ЗЕМЛІ СОНЯЧНЕ ЗАТЕМНЕННЯ НАСТАЄ В РІЗНИЙ ЧАС. ВНАСЛІДОК РУХУ МІСЯЦЯ НАВКОЛО ЗЕМЛІ ТА ОБЕРТАННЯ ЗЕМЛІ НАВКОЛО ОСІ ТІНЬ ВІД МІСЯЦЯ ПЕРЕМІЩУЄТЬСЯ ПО ЗЕМНІЙ ПОВЕРХНІ ПРИБЛИЗНО З ЗАХОДУ НА СХІД, УТВОРЮЮЧИ СМУГУ ДОВЖИНОЮ КІЛЬКА ТИСЯЧ КІЛОМЕТРІВ І МАКСИМАЛЬНОЮ ШИРИНОЮ 270 КМ. ПОВНА ФАЗА ЗАТЕМНЕННЯ, КОЛИ СОНЦЕ ПОВНІСТЮ ЗАКРИВАЄТЬСЯ ДИСКОМ МІСЯЦЯ, ТРИВАЄ НЕ БІЛЬШЕ 7,5 КМ.

Слайд 31

Слайд 32

РАЗОМ З ЧАСТКОВИМИ ФАЗАМИ, КОЛИ МІСЯЦЬ ТІЛЬКИ НАСУВАЄТЬСЯ НА СОНЦЕ АБО СХОДИТЬ З ЙОГО ДИСКА, СОНЯЧНЕ ЗАТЕМНЕННЯ МОЖЕ ТРИВАТИ БІЛЬШЕ ДВОХ ГОДИН. ОЧЕВИДНО, ЩО ЗАТЕМНЕННЯ СОНЦЯ МОЖУТЬ ВІДБУВАТИСЬ ТІЛЬКИ У ФАЗІ НОВОГО МІСЯЦЯ

Слайд 33

МІСЯЧНЕ ЗАТЕМНЕННЯ ВІДБУВАЄТЬСЯ ТОДІ, КОЛИ МІСЯЦЬ ПОТРАПЛЯЄ В КОНУС ТІНІ, ВІДКИНУТОЇ ЗЕМЛЕЮ. ОСКІЛЬКИ ПІД ЧАС ЗАТЕМНЕННЯ МІСЯЦЬ НАСПРАВДІ ПОЗБАВЛЯЄТЬСЯ СОНЯЧНОГО СВІТЛА, ТО МІСЯЧНЕ ЗАТЕМНЕННЯ ВИДНО НА ВСІЙ НІЧНІЙ ПІВКУЛІ ПОЧИНАЄТЬСЯ І ЗАКІНЧУЄТЬСЯ ВОДНОЧАС.

Слайд 34

Слайд 35

ПОВНА ФАЗА ЗАТЕМНЕННЯ МОЖЕ ТРИВАТИ ДО 1 ГОД 40 ХВ, А ВСЕ МІСЯЧНЕ ЗАТЕМНЕННЯ ТРИВАЄ БІЛЬШЕ ТРЬОХ ГОДИН. ОЧЕВИДНО, ЩО МІСЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ МОЖУТЬ ВІДБУВАТИСЬ ТІЛЬКИ ПІД ЧАС ПОВНІ.

Слайд 36

ЯКБИ ПЛОЩИНА МІСЯЧНОЇ ОРБІТИ ЗБІГАЛАСЬ ІЗ ПЛОЩИНОЮ ЕКЛІПТИКИ, ТО СОНЯЧНІ Й МІСЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ СПОСТЕРІГАЛИСЯ Б КОЖНОГО СИНОДИЧНОГО МІСЯЦЯ. АЛЕ ВОНА НАХИЛЕНА ДО ПЛОЩИНИ ЕКЛІПТИКИ ПІД КУТОМ У 5 ГРАДУСІВ, ТОМУ МІСЯЦЬ МОЖЕ ПРОЙТИ АБО ВИЩЕ, АБО НИЖЧЕ ДИСКА СОНЦЯ ЧИ КОНУСА ТІНІ ЗЕМЛІ.

Слайд 37

ЩОБ ВІДБУЛОСЯ СОНЯЧНЕ ЗАТЕМНЕННЯ, НЕОБХІДНО, ЩОБ МІСЯЦЬ У ФАЗІ НОВОГО МІСЯЦЯ АБО Ж У ПОВНІ ЗНАХОДИВСЯ ПОБЛИЗУ ОДНОГО Є ВУЗЛІВ СВОЄЇ ОРБІТИ, ТОБТО НЕДАЛЕКО ВІД ЕКЛІПТИКИ.

Слайд 38

КОЖНОГО РОКУ ОБОВ’ЯЗКОВО БУВАЄ ДВА СОНЯЧНИХ ЗАТЕМНЕННЯ; ЗА ДОБРОГО ЗБІГУ ОБСТАВИН ЇХ МОЖЕ ВІДБУТИСЬ НАВІТЬ П’ЯТЬ. ЩО СТОСУЄТЬСЯ МІСЯЧНИХ ЗАТЕМНЕНЬ, ТО, ЗГІДНО З РОЗРАХУНКАМИ, ЇХ МОЖЕ БУТИ НА РІК ДВА ЧИ ТРИ, А МОЖЕ І ЗОВСІМ НЕ БУТИ. ОТЖЕ, МІНІМАЛЬНА КІЛЬКІСТЬ ЗАТЕМНЕНЬ НА РІК- ДВА(ОБИДВА СОНЯЧНІ), МАКСИМАЛЬНА- СІМ(П’ЯТЬ СОНЯЧНИХ І ДВА МІСЯЧНИХ, АБО ЧОТИРИ СОНЯЧНИХ І ТРИ МІСЯЧНИХ).

Слайд 39

ПОСЛІДОВНІСТЬ ЗАТЕМНЕНЬ ПОВТОРЮЄТЬСЯ МАЙЖЕ ТОЧНО У ТОМУ Ж ПОРЯДКУ ЧЕРЕЗ ДЕЯКИЙ ПРОМІЖОК ЧАСУ, ЩО НАЗИВАЄТЬСЯ САРАСО(ПОВТОРЕННЯ). САРОС, ВІДОМИЙ ЗАДОВГО ДО ПОЧАТКУ НАШОЇ ЕРИ, СКЛАДАЄ 18 РОКІВ І 10,3 ЧИ 11,3 ДОБИ)ЗАЛЕЖНО ВІД ТОГО, СКІЛЬКИ ВИСОКОСНИХ РОКІВ БУЛО В ПЕРІОДІ).

Слайд 40

ПОВТОРЕННЯ ПОСЛІДОВНОСТІ СОНЯЧНИХ ТА МІСЯЧНИХ ЗАТЕМНЕНЬ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЧЕРЕЗ ПОВТОРЕННЯ ВЗАЄМНОГО ПОЛОЖЕННЯ СОНЦЯ, МІСЯЦЯ І ВУЗЛІВ МІСЯЧНОЇ ОРБІТИ НА НЕБЕСНІЙ СФЕРІ. ВПРОДОВЖ КОЖНОГО САРОСА БУВАЄ 43 СОНЯЧНИХ ЗАТЕМНЕННЯ І 25-29 МІСЯЧНИХ. НА ПЕВНІЙ ГЕОГРАФІЧНІЙ ДОВГОТІ ТЕ Ж ЗАТЕМНЕННЯ ПОВТОРЮЄТЬСЯ ЧЕРЕЗ ТРИ САРОСИ. А В КОНКРЕТНОМУ ПУНКТІ ЗЕМЛІ ПОВНЕ СОНЯЧНЕ ЗАТЕМНЕННЯ ТРАПЛЯЄТЬСЯ В СЕРЕДНЬОМУ РАЗ НА 300 РОКІВ.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Астрономія