СОНЯЧНА АКТИВНІСТЬ ТА ЗАХВОРЮВАНІСТЬ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
СОНЯЧНА АКТИВНІСТЬ ТА ЗАХВОРЮВАНІСТЬ Артем Чуйков Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченко, м. Кіровоград Науковий керівник – докт. техн. наук, к. ф.-м. н., проф. Філєр Залмен Юхимович
Захворюваність – медично-статистичний показник, один із критеріїв оцінки здоров’я населення. При аналізі цього показника за ряд років можна одержати найбільш правильне уявлення про частоту виникнення і динаміку захворюваності, а також про ефективність заходів, спрямованих на її зниження. Одним із чинників виникнення хвороб є сонячна активність, вплив якої на біосферу ще не достатньо вивчений.
Історія вивчення впливу СА на захворюваність Уперше проблемами впливу сонячної активності на епідемії хвороб дослідив радянський вчений Олександр Леонідович Чижевський. «Сонячну гіпотезу» підтверджує використана Чижевським широка. Він розглянув статистику епідемій з 430 року по 1899 рік спалахи такого захворювання, як чума, і зауважив, що точки максимуму кривої, що зображувала хід сонячної діяльності, розташовувалися саме над підйомами кривої, що відображувала динаміку активності та розповсюдження чуми.
Уперше вплив СА на епідемію дифтерії в Єлисаветградському повіті Херсонської губернії був описаний у книзі О.Л. Чижевського «Земное эхо солнечных бурь», виданої вперше у Франції в 30 – і роки, а в СРСР через 9 років після його смерті, у 1973 р.
Стан захворюваності на Кіровоградщині в роки Незалежності України З рисунка видно, що в період 1998-2000 рр. захворюваність на Кіровоградщині зростала, при цьому зростала і сонячна активність, яка набула свого максимуму в 2000-2002 роках. У 2000-му році була зареєстрована максимальна кількість хвороб. У наступні чотири роки разом із зменшенням сонячної активності стрімко зменшувалась і захворюваність. З кінця 2008 року активність Сонця разом із захво-рюваністю знову почала зростати.
Хвороби системи кровообігу Смертність від хвороб системи кровообігу – найвища в Україні. За допомогою програми Extrapol побудовано тригонометричний тренд, який дає змогу прогнозувати захворюваність на найближчі роки. Коефіцієнт кореляції, який складає 0,85, свідчить про сильний зв’язок між процесами на Сонці та захворюваністю.
Хвороби кістково-м’язової системи Процеси захворюваності на цей тип хвороб та сонячної активності теж розвиваються синхронно, коефіцієнт кореляції складає 0,80.
ВИСНОВКИ 1. Сонце – джерело життя майже всіх фізичних, хімічних і біологічних явищ на Землі. Вплив сонячної активності на виникнення і хід захворювань встановив ще в 20- х роках XX ст. О.Л.Чижевський (1897-1964). Його вважають основоположником науки геліобіології та геліосоціології. З того часу проводяться дослідження, накопичуються наукові дані, що підтверджують вплив сонячних і магнітних бур, зокрема, на здоров'я. 2. Природа Сонця і його значення для нашого життя – невичерпна тема, дослідження якої потребує об’єднання багатьох галузей науки: фізики, біології, хімії, астрономії, історії, соціології та, зокрема, статистики. 3. Аналіз захворюваності населення Кіровоградщини виявив вплив сонячної активності на підвищення випадків вперше зареєстрованих хвороб в роки «активного» Сонця, та зниження захворюваності в роки «спокійного» Сонця. 4. Використані дані по Україні теж свідчать про наявність впливу сонячної активності на захворюваність населення. 5. Більш поглиблений аналіз фахівцями в цій області може дозволити надалі розробити ряд профілактичних заходів, що в свою чергу вплине на зниження ризику захворюваності й смертності серед певних груп населення не тільки в Кіровоградській області. 6. За допомогою програми Extrapol побудований прогноз захворюваності на хвороби системи кровообігу – основної причини смертності в Україні. Ця програма дає тригонометричний тренд з пошуком основних частот (на відміну від ряду Фур’є, де основна частота відома, а інші є кратними).
Схожі презентації
Категорії