X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Повітряна оболонка Землі

Завантажити презентацію

Повітряна оболонка Землі

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Повітряна оболонка Землі.

Слайд 2

Перевірка домашнього завдання. 1. Які чинники забезпечують життя на планеті Земля? 2. Який колір має наша планета з космосу? Чому? 3. Що називають гідросферою? 4. У якому агрегатному стані може перебувати вода на планеті Земля?

Слайд 3

Перевірка домашнього завдання. 5. Що ви розумієте під поняттям «Світовий океан»? 6. Води яких 4 океанів об’єднує Світовий океан? 7. Яка вода є на нашій планеті? 8. Де знаходиться солона вода? 9. Де знаходиться прісна вода?

Слайд 4

Перевірка домашнього завдання. 10. Якої води на планеті більше прісної чи солоної? 11. Назвіть найкрупніші річки України? 12. У чому полягає руйнівна дія води? 13. Що ви розумієте під поняттям «колообіг води у природі»? 14. Яке значення колообігу води?

Слайд 5

Виправ помилки. 1. Усі води, що знаходяться у рідкому твердому та газоподібному стані утворюють водну оболонку Землі – атмосферу … 2. З космосу наша планета має зелений колір, бо на ній є зелені рослини… 3. Світовий океан об’єднує воду всіх річок планети… 4. Солоною є вода річок та суходолу… 5. Світовий океан об’єднує 5 океанів…

Слайд 6

Виправ помилки. 6. Прісної води на планеті набагато більше ніж солоної… 7. Один глечик солоної води дорожчий від цілої прісної річки… 8. Яр та ущелини утворюються внаслідок землетрусів… 9. Моря та океани містять прісну воду…

Слайд 7

Повітряна оболонка Землі. Земля є особливою планетою Сонячної системи, тому що лише вона оточена повітрям. Завдяки притяганню до Землі повітря не залишає її і не відлітає у космічний простір, а обертається разом з нею як єдине ціле.

Слайд 8

Повітряна оболонка Землі. Ми з вами живемо на дні повітряного океану. Скрізь нас кочує прозоре покривало з повітря. Це покривало захищає всі живі істоти від небезпечного сонячного та космічного випромінювання. Щодень тонни космічних часток (метеорів) згоряють, не долітаючи до поверхні Землі.

Слайд 9

Повітряна оболонка Землі. Без цієї повітряної оболонки наша планета була б неживою - сонячні промені зігрівали б освітлений бік Землі, а неосвітлений був би надзвичайно холодним. Чому на планеті повітря не вичерпується? Чому планету не бомбардують метеорити подібно до Марса чи Місяця?

Слайд 10

Повітряна оболонка Землі. Що входить до складу повітря? Яке значення повітря має для живих істот? Чому повітря відносять до чинників, що забезпечують життя на планеті? У якому стані сьогодні повітря на нашій планеті. Саме на ці питання ми спробуємо знайти відповіді сьогодні на уроці.

Слайд 11

Атмосфера. Значення. Крім водної оболонки – гідросфери, Земля оточена ще й повітряною оболонкою, яку називають атмосферою. Ми живемо ніби на дні велетенського повітряного океану, який разом з водою забезпечує життя на планеті. Чому повітря є чинником, який забезпечує життя на Землі?

Слайд 12

Атмосфера. Значення. До складу повітря входить кисень, який необхідний для дихання всіх живих істот, повітряна оболонка захищає нашу планету від бомбардування метеоритами, складові повітря захищають живі істоти від ультрафіолетового випромінювання. Крім того, під дією кисню в живих організмах відбуваються процеси окиснення білків, жирів, та вуглеводів, які є складовою частиною їжі. Внаслідок окиснення виділяється необхідна кількість енергії, яку ми використовуємо для здійснення всіх процесів життєдіяльності.

Слайд 13

Атмосфера. Значення. До складу повітря входить озон, який захищає все живе від коротких ультрафіолетових променів, які згубно діють на життя. Сонячне проміння вільно проходить крізь товщу атмосфери й досягає поверхні Землі, де майже повністю поглинається ґрунтом, водами морів і океанів та інших водойм, живими організмами. Внаслідок вбирання сонячного проміння земна поверхня вдень нагрівається. Від теплих предметів на поверхні Землі нагрівається повітря. Тому шари повітря біля поверхні Землі мають вищу температуру порівняно з верхніми шарами атмосфери.

Слайд 14

Атмосфера. Значення. Складемо опорну схему: Значення атмосфери забезпечує життя на планеті До складу повітря входить кисень захищає нашу планету від бомбардування метеоритами складові повітря захищають живі істоти від ультрафіолетового випромінювання. під дією кисню в живих організмах відбуваються процеси окиснення білків, жирів, та вуглеводів Сонячне проміння вільно проходить крізь товщу атмосфери і нагріває Землю

Слайд 15

Структура атмосфери. Атмосфера складається з кількох шарів, які мають свою висоту, температуру та значення Серед них можна виділити слідуючи шари: Тропосфера - нижній шар атмосфери, товщиною 17 км. Містить до 90% усіх газів атмосфери, та майже всю атмосферну вологу, де утворюються хмари, що несуть опади: дощ, град, сніг. У ній же утворюється вітер. Від стану тропосфери залежить погода на планеті, тому за нею спостерігають усі метеорологічні станції світу. У ній живуть аеробні організми (організми, які дихають киснем).

Слайд 16

Структура атмосфери. Стратосфера – наступний шар атмосфери товщиною до 30 км. Містить озон, який утворює озоновий шар. Озоновий шар розташований на висоті 20-25 км і виконує захисну роль. Верхні шари атмосфери, найвищим з яких є іоносфера. Вона досягає висоти 100 км над Землею.

Слайд 17

Структура атмосфери. Складемо опорну схему: Тропосфера Стратосфера Іоносфера

Слайд 18

Хімічний склад повітря. Подивіться навколо себе. Чим заповнений кабінет, у якому ви знаходитеся? Чому повітря не заважає нам рухатися? Повітря – це суміш речовин чи окрема чиста речовина? Чому ви вважаєте, що повітря – суміш? Які види сумішей вам відомі?

Слайд 19

Хімічний склад повітря. Якою сумішшю є повітря? Чому повітря є природною сумішшю? Чому повітря є газоподібною сумішшю? Чому повітря є однорідною сумішшю? Які речовини входять до складу повітря?

Слайд 20

Це цікаво!!! Зверніть увагу на те, що відсотковий склад кисню становить 21%, це - п’ята частина повітря. Це саме та кількість, яка потрібна живим істотам для нормального дихання. Якщо концентрація кисню у повітрі підвищиться до 30%, то всі процеси в живих організмах прискоряться, й вони почнуть швидко старіти. Крім того, може виникнути стан ейфорії й так зване кисневе отруєння. З іншого боку, якщо рівень кисню впаде нижче 16%, то жива істота почне задихатися.

Слайд 21

Це цікаво!!! азот — 78 % водяна пара кисень — 21 % домішки (сажа, мікроорганізми, інші гази — близько 1 % (пилок рослин) вуглекислий газ — 0,03 %

Слайд 22

Властивості повітря. Які ви можете назвати властивості повітря? Що відбуватиметься якщо пусту склянку перевернути і опустити у посуд з водою? Чому вода не входить у склянку? Надута повітряна кулька чи м’яч мають пружність? Отже, надута повітряна кулька — це приклад того, що повітря пружне й займає певний об'єм. Повітря не має власної форми та об’єму.

Слайд 23

Що відбувається з повітрям під час нагрівання? Чому повітря піднімається угору? Так, дійсно, тепле повітря підіймається вгору, а холодне — опускається донизу. Процес переміщування повітряних шарів, коли нагріте повітря піднімається вгору, а на його місце приходить прохолодніше, називається конвекцією.

Слайд 24

Сучасний стан атмосфери Атмосфера це своєрідний "скафандр" для Землі й водночас велетенський резервуар кисню. Але внаслідок господарської діяльності людини щорічно кількість кисню в атмосфері зменшується на 10 млрд. т (цього вистачило б для дихання кількох десятків мільярдів чоловік). А промисловість, наприклад, США, Японії, ФРН, взагалі існує за рахунок інших, бо споживає кисню більше, ніж його утворюється на територіях цих країн.

Слайд 25

Сучасний стан атмосфери Або, скажімо, лише один сучасний пасажирський реактивний літак протягом 8 годин польоту поглинає 50-75 т кисню, натомість викидаючи в атмосферу десятки тонн вуглекислого газу. Відтворити таку втрату кисню протягом доби в змозі масив лісу площею 25-30 тис. га. І все ж, витрати атмосферного кисню поки що компенсуються його утворенням в процесі життєдіяльності рослинності суші і Світового океану. При фотосинтезі вони щорічно продукують близько 320 млрд. т кисню.

Слайд 26

Сучасний стан атмосфери За даними ООН, в атмосферу щорічно викидається близько 110 млн. т оксиду сірки; 70 млн. т оксиду азоту; 180 млн. т оксиду вуглецю; 70 млн. т неочищених отруйних газів; 60 млн. т зависли часток; 700 тис. т фреонів (сполук тяжких металів); 500 тис. тон свинцю; 100 тис. т токсохімікатів; 10 тис. т ртуті. А ми всім цим дихаємо.

Слайд 27

Сучасний стан атмосфери Виникла реальна загроза зміни клімату і порушення енергетичного балансу планети, що пов'язано із значним збільшенням обсягу вуглекислого газу в атмосфері. Звичайно, цей газ є необхідним компонентом фотосинтезу рослин. Та при спалюванні органічного палива, вирубці лісів, розорюванні степів, гнитті, вулканічній діяльності його продукується дедалі більше. Це може призвести до підвищення середньорічної температури.

Слайд 28

Сучасний стан атмосфери Слід також зазначити, що протягом тисячоліть середньодобова температура на Землі дорівнювала 15°С. Впродовж останніх 100 років вона підвищилась на 0,5-0,6°С і, за деякими прогнозами, до середини XXI століття може зрости на 1,5-2,5°С, що неминуче призведе до так званого парникового ефекту, тобто до підвищення температури земної поверхні. Цей процес відбувається через затримку вуглекислим газом тепла розігрітої Сонцем поверхні Землі. Небезпека такого явища непередбачувана, бо парниковий ефект змінить характеристики таких чинників, як опади, рух повітряних мас, морські течії, айсберги тощо.

Слайд 29

Сучасний стан атмосфери У середніх широтах значно збільшиться посушливість, клімат стане напівпустель¬ним, внаслідок чого різко знизяться урожаї. На узбережжях очікується значне підвищення рівня Світового океану за рахунок танення льодовиків Антарктиди, а отже - і затоплення великих ділянок суші. Це спричинить в багатьох країнах масштабне переміщення населення. Фахівці стверджують, що за останнє століття рівень Світового океану піднявся на 10-12 сантиметрів.

Слайд 30

Сучасний стан атмосфери У повітрі циркулюють створені людиною отруйні речовини, які призводять до мутагенного забруднення. Науці відомо понад три тисячі хімічних з'єднань, що володіють мутагенною активністю. Так, якщо в 1945 року було зареєстровано 0,7% народжених з цієї причини неповноцінних дітей, то сьогодні - понад 10% немовлят народжуються із спадковими дефектами. Це вказує на грізну небезпеку зміни генофонду людства.

Слайд 31

Сучасний стан атмосфери Надзвичайне занепокоєння викликає руйнування антарктичного озону (40-50%). Якщо раніше ця пульсуюча діра відновлювалася, то з 1987 року вона існує цілорічно і має тенденцію до розширення. У 1987 році озонова діра над Антарктидою охоплювала площу в 5 млн. км , а в 1990 році - майже в 10 млн. км . Помічено останнім часом зменшення озону над Арктикою (на 6%), що досить небезпечно для близьких до неї густозаселених районів, адже зменшення озонового шару лише на 1% призводить до посилення ультрафіолетового випромінювання на 2% та до зростання захворювань на рак шкір катаракти очей на 5-6% .

Слайд 32

Вірю не вірю 1. Повітряна оболонка Землі називається гідросфера. 2. Повітря прозоре, не має запаху та смаку. 3. До складу повітря входить кисень, кількість якого становить близько 30%. 4. Повітря добре проводить тепло. 5. Тепле повітря завжди піднімається вгору, тому що при нагріванні стає легшим. 6. Нижнім шаром атмосфери є стратосфера.

Слайд 33

Вірю не вірю У стратосфері зосереджений озон, який захищає нас від ультрафіолетового випромінювання. 8. Значної шкоди повітрю завдає тютюновий дим. 9. До складу повітря обов’язково входить вуглекислий газ. 10. Повітря завжди чисте, у ньому відсутні домішки інших речовин. 11. Повітря – це природна, однорідна суміш газів. 12. Всі процеси життя відбуваються у тропосфері – нижньому шарі атмосфери.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Астрономія