X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Міфи та легенди зоряного неба"

Завантажити презентацію

"Міфи та легенди зоряного неба"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Міфи та легенди зоряного неба Людство і космос sven4500 - 2011

Слайд 2

Мисливці і жертви південного неба " Оріон": на всьому зоряному небі немає іншого сузір'я, яке б включало більше цікавих і досить легко доступних для спостереження об'єктів. Міфічний герой Оріон був сином морського бога Посейдона. Оріон заслужено мав славу чудового мисливця, успішно боровся з биками і нахвалявся: "Немає у світі такого звіра, якого я не міг би перемогти!". За це Гера, могутня дружина верховного Зевса, послала на мисливця Скорпіона. Оріон тим часом очищав острів Хіос від диких звірів і після успіху цієї місії став вимагати у царя того острова його дочку заміж, проте отримав відмову. Наполегливий Оріон спробував викрасти царівну, і цар жорстоко помстився йому, осліпивши Оріона. Бог Геліос повернув Ориону втрачений зір, але від укусу напав Скорпіона Оріон все-таки гине. Зевс розмістив Оріона на небі так, щоб він завжди міг втекти від свого переслідувача-Скорпіона, і тому ці два сузір'я ніколи не видно на небосхилі одночасно.

Слайд 3

Звідки на небі волосся Вероніки? У давнього сузір'я Лева на небі була досить велика «територія», а сам Лев був власником чудової «пензлика» на хвості. Але у 243 році до н. е. він її позбувся. Сталася кумедна історія, про яку свідчить легенда.У єгипетського царя Птолемея Эвергета була красуня дружина, цариця Вероніка. Особливо прекрасні були її розкішні довге волосся. Коли Птолемей пішов на війну, його зажурена супруца дала клятву богам: якщо вони збережуть її коханого чоловіка цілим і неушкодженим, принести в жертву своє волосся.Незабаром Птолемей благополучно повернувся додому, але, побачивши обстрижену дружину, був засмучений. Царську подружжя дещо заспокоїв астроном Конон, заявивши, що боги піднесли волосся Вероніки на небо, де їм призначено вічно прикрашати весняні ночі.Сузір'я Лева зменшилася на кілька зірок, зате з'явилося нове сузір'я: Волосся Вероніки.

Слайд 4

Созведие Тільця У багатьох стародавніх народів найголовнішим було сузір'я Тельця, оскільки новий рік починався не взимку, як нині, а навесні. В зодіакальному колі Телець - саме древнє сузір'я, так як в житті молодого людства скотарство відігравало першочергову роль, і з биком (тельцем) пов'язували саме те сузір'я, в якому Сонце перемагало зиму і сповіщало настання тепла і весни. Стародавні народи часто шанували це тварина як священне. У Стародавньому Єгипті поклонялися священному бику Апісу, мумію якого урочисто ховали у чудовій гробниці. При цьому кожні чверть століття Апіса замінювали новими. У Стародавній Греції бик-телець теж користувався великою повагою і шаною. На острові Крит священного бика іменували Мінотавр. Герої Еллади Геракл, Тесей, Ясон демонстрували свої бойові можливості, приборкуючи биків. Сузір'я Овна також було вельми шановане древніми. Головний єгипетський бог Амон-Ра традиційно зображувався з головою барана, а дорога до храму була позначена алеєю сфінксів з баранячими головами. Вважалося, що сузір'я Овна названо в честь золоторунного Барана, описаного в пригоди аргонавтів. Існує сузір'я, що відбиває легенду про кораблі Арго. Сама яскрава зірка цього сузір'я (Альфа) називається Гамаль, що по-арабськи означає "дорослий баран", а Альфа Тільця носить назву Альдебаран.

Слайд 5

Як на небо заліз Рак? Серед зодіакальних сузір'їв одне з найбільш компактних і малопомітних - Рак. Існують кілька химерних версій походження імені цього сузір'я. Наприклад, цілком серйозно стверджувалося, що стародавні єгиптяни помістили на небо Раку як смертельний символ, оскільки раки харчуються падаллю. Крім того, відомо, що раки пересуваються хвостом вперед. Близько 2000 років тому саме в сузір'ї Раку знаходилася крапка літнього сонцестояння (тобто найдовший світловий день). Сонце, яка досягла в цей момент крайнього відхилення на північ, потім починало "задкувати" на південь - тому і тривалість дня зменшувалася. І ще: з класичної міфології гігантський морський Рак напав на героя Геракла, коли той бився з Лернейською Гідрою. Герой розчавив напав Раку, але богиня Гера, не надто любила Геракла, компенсацію помістила Рака на небо. У Луврському музеї зберігається знаменитий єгипетський зодіакальне коло, в якому сузір'я Рака розташовується вище всіх інших сузір'їв.

Слайд 6

Небесна Діва Сузір'я Діви сусідить зі Львом і іноді це сузір'я представляють міфічним сфінксом - істотою з левиним тілом і жіночою головою. Нерідко в давніх міфах небесну Діву ототожнювали з богоматір'ю Зевса Реєю. А іноді в ній бачили богиню правосуддя Феміду, яка у своєму класичному вигляді тримає в руках Ваги (це зодіакальне сузір'я по іншу сторону Діви). Ще є відомості, що в цьому сузір'ї стародавні бачили Астрею - дочка Зевса і Феміди, яка стала останньою з богинь, що покинули Землю вже в кінці бронзового століття. Астрея - це богиня справедливості, одночасно символ чистоти і невинності, а покинула вона грішну Землю через людського віроломства. Діву зазвичай зображують з колосом і жезлом Меркурія. Може бути, тому найяскравіша зірка Діви названа Спикой (по-латині "колос"). Ім'я цієї зірки і те, що небесна Діва зображувалася з колоссям в руці, вказує на зв'язок сузір'я з сільськогосподарськими працями стародавнього людства. Ймовірно, з появою дівочого сузір'я збігалося початок важливих землеробських робіт.

Слайд 7

Ваги - єдине "неживе" созведие зодіаку Понад 2000 років тому в цьому сузір'ї розташовувалася точка осіннього рівнодення. Саме рівність ночі і дня могло стати причиною, по якій це зодіакальне сузір'я отримало ім'я "Ваги". Поява на небі Терезів у середніх широтах північної півкулі показувало, що прийшов час сіяти, а стародавні єгиптяни в своєму дуже сприятливому кліматі могли розглядати це як сигнал до старту збирання першого врожаю. У стародавніх греків богиня справедливості Астрея, за допомогою Ваг зважувала людські долі. Один з відомих міфів пояснює виникнення зодіакального сузір'я Ваги як вказівку людям про суворість дотримання встановлених законів. Нагадаємо, що Астрея була дочкою Зевса і Феміди - богині правосуддя. За дорученням батьків Астрея, озброївшись вагами і зав'язавши очі, щоб судити про все об'єктивно, регулярно відвідувала людство, перевіряючи чистоту людських помислів і справ. Мабуть, ця діяльність виявилася досить ефективною і батько Зевс вирішив, що Терези дочки гідні розміщення на небесах.

Слайд 8

У кого цілиться небесний стрілець? По міфології давніх греків мудрий кентавр Хірон, син Хроноса і Феміди, створив першу модель небесної сфери, де одне місце в зодіакальному колі він призначив собі коханому. Але випередив Хірона Кротос - підступний кентавр, обманом зайняв це місце і став у результаті сузір'ям Стрільця. Самого ж Хірона після смерті Зевс перетворив на сузір'я Кентавра; так на небі виявилися цілих два кентавра. Мстивого Стрільця, боїться навіть Скорпіон, у якого той і цілиться з свого лука. У деяких атласах зустрічається зображення Стрільця у вигляді дволикого кентавра: один лик звернений назад, інший - вперед, що дещо нагадує римського бога Януса, з ім'ям якого пов'язаний січень - перший місяць нашої року. Сонце перебуває у Стрільці взимку. Отже, це сузір'я символізує завершення старого року і старт нового, ось тому одну особу Стрільця дивиться в минуле, а інше вдивляється в майбутнє. У напрямку сузір'я Стрільця позиціонують центр нашої зоряної системи Галактики. Як і Скорпіон, Стрілець зачаровує загадковими туманностями, напевно, саме це сузір'я більше будь-якого іншого заслуговує на назву "небесна скарбниця", так як багато його зоряні скупчення разюче красиві.

Слайд 9

Куди ллє воду водолій? Майже у всіх відомих стародавніх народів назва цього сузір'я означало одне - людина, льющий воду, Водолій, хоча і звучало по-різному: Гидрохос (греки), Акуариус (римляни), Сакиб-аль-ма (араби). На сузір'ї Водолія заснований грецький міф про людей, які врятувалися від глобального потопу. Назва цього сузір'я дійсно наводить на "батьківщину всесвітнього потопу" - в долину малоазіатських річок Тигр і Євфрат: в деяких документах шумерів ці дві річки зображувалися витікаючими з посудини Водолія. Одинадцятий місяць у шумерів називався "місяцем водяного прокляття". За шумерськими легендами, сузір'я Водолія знаходиться в центрі рясного "небесного моря", а тому віщує дощовий період року. У Єгипті сузір'я Водолія спостерігалося на небі якраз в дні найбільшого підйому води в великій річці Ніл. Тоді вважалося, що Кнему, бог води, виливає в Ніл величезний ківш життєдайної вологи. Ще вважалося, що з судин того бога випливають притоки Нілу: річки Білий і Блакитний Ніл. Ймовірно, з сузір'ям Водолія пов'язаний також міф про очищення Гераклом Авгієвих стаєнь, для чого герою знадобилося загатити відразу три річки.

Слайд 10

Небесні риби Досить рідкісний випадок, коли розташування зірок у сузір'ї більш або менш збігається з його назвою: постать на небі цілком здатна вселити образ двох риб, сполучених мотузкою або стрічкою. Назва сузір'я Риби, очевидно, дуже давнє і виростає з фінікійської міфології. В це сузір'я Сонце вступало в період вдалого рибного лову. Досить рідкісний випадок, коли розташування зірок у сузір'ї більш або менш збігається з його назвою: постать на небі цілком здатна вселити образ двох риб, сполучених мотузкою або стрічкою. Назва сузір'я Риби, очевидно, дуже давнє і виростає з фінікійської міфології . В це сузір'я Сонце вступало в період вдалого рибного лову. Тоді богиня родючості зображувалася в образі жінки з хвостом риби, який з'явився у неї, коли вона, злякавшись чудовиська, разом зі своїм сином кинулася у водну стихію. Аналогічна легенда існувала і в міфології стародавніх греків. Тільки ті вважали, що у риб втілилися Афродіта і її син Ерот: на березі річки їх налякав злий Тифон і, кинувшись у воду, вони врятувалися, перетворившись у риб. Афродіта стала південної Рибою, а Ерот - північної.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Астрономія