X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Вальтер Скотт як засновник історичного роману. “Айвенго”. Зображення в романі боротьби англосаксів з норманами в ХІІ ст. та міжусобиць норманів

Завантажити презентацію

Вальтер Скотт як засновник історичного роману. “Айвенго”. Зображення в романі боротьби англосаксів з норманами в ХІІ ст. та міжусобиць норманів

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема Вальтер Скотт як засновник історичного роману. “Айвенго”. Зображення в романі боротьби англосаксів з норманами в ХІІ ст. та міжусобиць норманів.

Слайд 2

Епіграф уроку … великий талант, що не має собі рівних… у ньому відкривається зовсім нове мистецтво, яке має свої власні закони. Й. В. Гете Враховуючи смаки публіки, яка, сподіваюсь, жадібно накинеться на цю книгу, я спробував так перекласти старі звичаї мовою сучасності і так докладно розвинути характери і почуття моїх героїв, щоб сучасний читач не відчував ніякої утоми від сухого зображення неприкрашеної старовини. В. Скотт

Слайд 3

Вальтер Скотт – слово про письменника Вальтер Скотт (1771-1832) – шотландський письменник, народився в Единбурзі, столиці Шотландії, що входила до складу Великої Британії. Його рід був давнім і не бідним: батько – юрист, мати – донька професора медицини. Батьки любили сина безмежно, а він ріс кволим і хворобливим. На батькове прохання В. Скотт стає юристом, але захоплюється фольклором та історією. Зустріч з найвидатнішим шотландським поетом Робертом Бернсом справила на нього велике враження. В. Скотт писав вірші, працював над збіркою шотландських народних балад, але увійшов у історію світової літератури як батько історичного роману.

Слайд 4

Штрихи до портрету письменника Біограф Х. Пірсон у своїй книзі “Вальтер Скотт” створив виразний портрет митця. Як пише Х. Пірсон, Вальтер Скотт був шести футів на зріст (1 фут = 30,5 см), кремезний тілом. Права нога у нього була менша за ліву, тому він шкутильгав і був змушений користуватися палицею. В. Скотт привертав увагу оточуючих насамперед глибоким проникливим поглядом світло-сірих очей. Найбільш характерною рисою В. Скотта, яку відзначають усі його сучасники, була доброзичливість. Багатьом митцям він допомагав у скруті. Він був дуже делікатним у стосунках, не міг навіть словом образити інших. Водночас письменник був дуже вимогливий до себе, відповідальний і серйозний. Ще однією рисою В. Скотта була його скромність.

Слайд 5

Шотландія – батьківщина письменника Единбурзький замок

Слайд 6

Словникова робота Історичний роман – великий за обсягом та складний за побудовою епічний твір, присвячений подіям минулого, від яких нас відокремлює значний проміжок часу. Історичний роман будується на фактах, документах, на народній пам’яті про давні події та їх учасників. Героями історичного роману можуть бути як реальні особи, так і персонажі, створені уявою письменника. В історичному романі важливим є історичний і місцевий колорит, які передають загальну атмосферу подій та особливості життя людей у ті часи.

Слайд 7

Своєрідність історичних романів В. Скотта Сюжет Поєднання історичних фактів з художнім вимислом. Широка панорама життя минулих віків. Показ історії через долі окремих людей. Герої Історичні особи і вигадані персонажі. Представники різних соціальних класів, вищих і нижчих верств суспільства. Немає поділу на позитивних і негативних героїв. Конфлікти Історичні конфлікти поєднуються з соціальними, національними, моральними. Історичний підхід Відображення дійсного ходу історичного процесу. Обумовленість подій і характерів соціально-історичними умовами. Історію показано в русі. Авторська позиція Автор об’єктивно відображає хід подій, але виражає свої думки через дещо ідеалізованих персонажів (поєднання реалізму та романтизму). Мова Стиль наближений до епохи, але мова сучасна, однак без “зворотів новітнього походження” (В. Скотт)

Слайд 8

Історична основа роману “Айвенго” У романі “Айвенго” В. Скотт зображує епоху раннього Середньовіччя, зокрема події ХІІ ст. Це була доба, коли в Англії утверджувалися феодальні відносини, завершувався процес закріпачення селян. Цей процес ускладнювався вторгненням норманів. Іноземні феодали, підкоривши країну, захопили кращі землі й почасти винищили, почасти змусили поступитися місцевих англосакських землевласників. Дія роману розпочинається з останніх років ХІІ ст. (приблизно 1194 р.) і пов’язана з поверненням короля Річарда І після тривалої відсутності до Англії, його боротьбою проти брата – принца Джона, який намагався захопити престол, і свавільних феодалів.

Слайд 9

Історична довідка Англоса кси (англ. Anglo-Saxons, нім. Angelsachsen, данськ. Angelsakser) — історики дають цю назву германським племенам англів и саксів, до яких приєдналися і юти. Ці племена, що жили між річками Ельбою і Рейном, в середині V ст. почали переселятися в Британію. У ХІІ ст. англосакси були корінним населенням Англії. Норма ни (норма ндці), “північні люди” — початкова назва жителів Скандинавії, особливо Норвегії, потім назва морських розбійників, які спустошували в IX-XI ст. берегові країни Європи і були відомі також під іменем вікінгів (воїни). Англію, на яку нормани з IX ст. майже щорічно здійснювали походи, вони зайняли в ХІІ ст.

Слайд 10

Англосакси

Слайд 11

Нормани

Слайд 12

Робота з текстом. Виразне читання І розділу роману Бесіда з учнями за прочитаним Які історичні особи згадуються у цьому розділі? Як автор зображує ситуацію в країні? Як поводили себе феодали? У чому виявилося засилля норманів?

Слайд 13

Нормани в бою

Слайд 14

Нормандське завоювання Англії та повстання саксів

Слайд 15

Робота з текстом. Виразне читання ІІ розділу роману Запитання та завдання для учнів Про яких історичних діячів пише автор у цьому розділі? Як він характеризує принца Джона? Розкажіть про становище простого люду.

Слайд 16

Принц Джон

Слайд 17

Життя простих людей

Слайд 18

Історичні особи в романі “Айвенго” Річард І Левине Серце (1157-1199) – англійський король (з 1189 р.) Учасник Третього Хрестового походу (1189-1192), який закінчився невдало. Повертаючись до Англії, потрапив у полон до австрійського герцога і звільнився лише тоді, коли сплатив викуп. Реальний король Річард був жорстоким і грубим. Він вчиняв блискучі, але непотрібні подвиги. Слава воїна була для нього вище за славу правителя. Однак у романі “Айвенго” письменник дещо ідеалізує Річарда, наслідуючи народні шотландські балади. У фольклорі Річард – втілення народної мрії про доступного, демократичного, справедливого і мудрого короля. В. Скотт теж звеличує свого героя, бо він сприяв об’єднанню англійської нації і виражав ідею визволення від засилля іноземних загарбників й утвердження сильної централізованої влади, мудрого правління.

Слайд 19

Річард І Левине Серце на чолі війська

Слайд 20

Історичні особи в романі “Айвенго” Принц Джон (1167-1216) – англійський король (з 1199 р.). Зайняв престол після смерті свого брата Річарда І. Втратив більшу частину англійських володінь у Франції, за що його прозвали Безземельним. Своєю жорстокістю і утисками викликав невдоволення народу, лицарства й навіть феодалів, які відкрито повстали проти нього і змусили підписати в 1215 р. Велику хартію вольностей. У романі “Айвенго” принц Джон показаний хитрим, підлим, жорстоким і підступним. Якщо Річард І – ідеал народного короля, то принц Джон – втілення правителя, який суперечить народним інтересам.

Слайд 21

Історичні особи в романі “Айвенго” Вільге льм I Завойовник (Вільгельм Нормандський) — король Англії (з 1066 року), організатор і керівник нормандського завоювання Англії, один із видатних політичних діячів Європи XI століття. Вільгельм І народився в Нормандії. Він був незаконним, але єдиним сином герцога Нормандії Роберта ІІ. Роберт оголосив Вільгельма своїм спадкоємцем. У 1066 р. Вільгельм заявив про свої права на англійську корону, хоча у нього не було кровних родичів серед англосаксонських королів. Проте у жовтні 1066 р. війська Вільгельма атакували англосаксів біля Гастінгса і у жорстокій битві розбили їх. Битва при Гастінгсі стала переломним моментом в нормандському завоюванні Англії. Влада нормандців опиралася на військову силу. Землі англосаксонської знаті конфіскувалися і передавалися у володіння північнофранцузьким лицарям і баронам.

Слайд 22

Лицарська кіннота у битві при Гастінгсі

Слайд 23

Історичні особи в романі “Айвенго” Вільгельм ІІ (1070-1100) – англійський король, другий син Вільгельма І. По волі батька успадкував престол замість старшого брата Роберта. Був деспотичним і жорстоким. Застрелений під час полювання. Едуард ІІІ (1312-1377) – англійський король (з 1327 р.). Його домагання французької корони стали причиною Столітньої війни.

Слайд 24

Робота з текстом із використанням прийому “Мозаїка” Складання панорами середньовічної Англії за матеріалом перших розділів роману “Феодали, отримавши надмірні привілеї…” “Дуже нетривким було у той час становище маломаєтних дворян…” “Завоювання Англії норманським герцогом Вільгельмом…” “Майже усі без винятку саксонські принци і саксонська знать були винищені, або позбавлені своїх маєтностей…” “Усі монархи норманського походження віддавали перевагу…” “Розмовляли виключно по нормано-французьки…”

Слайд 25

Робота з текстом із використанням прийому “Мозаїка” Запитання і завдання для учнів Які дві сили протипоставлені одна одній у романі? Що є безумовним доказом пригнічення корінного населення, обмеженням їхньої самостійності? Закінчіть речення: “У них відібрано…” Чи можна говорити, що англійський народ стає поруч із знаттю у боротьбі зі спільними ворогами? Чи підтримує хтось протест бідних людей проти пригнічення?

Слайд 26

Робота з текстом із використанням прийому “Мозаїка” Опис свинопаса Гурта. “Мідне кільце на кшталт собачого ремеза…” “… природжений раб Седріка Сакса.” Опис блазня “Один із тих домашніх клоунів та блазнів, котрих багаті люди тримали у себе дома для забави, щоб якось згайнувати час.” “Нам залишилося тільки повітря, щоб дихати, втім, і його не відібрали лише тому, що інакше ми не виконали б роботу, навалену на наші плечі…” “Дай, Боже, здоров’я нашому господареві Седріку за те, що він заступився за нас, як личить мужньому воїнові…” Яке прізвисько в романі має Седрік і чому?

Слайд 27

Текстологічний аналіз твору (фрагмент вечері в будинку Седріка Сакса) Робота в групах з використанням ефекту “збільшувального скла” Хто зібрався у Седріка Сакса? Чому хазяїн зібрав таку різноманітну компанію? Як це характеризує Седріка? Чи можна сказати, що Седрік такий люб’язний господар, що заради гостей поступиться своїми принципами? Чи поважає Седрік людську гідність інших так само, як власну? Чи з повагою гості ставляться до дому, у якому перебувають? Чи поводяться вони відповідно до свого звання?

Слайд 28

Седрік Сакс

Слайд 29

Текстологічний аналіз твору (фрагмент вечері в будинку Седріка Сакса) Робота в групах з використанням ефекту “збільшувального скла” Хто вносить деякі зміни (і які саме) у розвиток подій під час вечері? Як реагували хазяїн і гості, коли паломник урочисто назвав імена переможців лицарського турніру у Святій Землі? Чому паломник не назвав ім’я шостого лицаря? Чому Бріан де Буагільбер назвав ім’я Айвенго, хоч міг би змовчати? Яку мету він переслідував? Проілюструйте конкретними словами його ставлення до Айвенго.

Слайд 30

Бріан де Буагільбер

Слайд 31

Бліц-турнір запитань Як ви вважаєте, чому Седрік не одразу заступився за Айвенго? Чому на слуг “ім’я Айвенго справило враження електричної іскри”? Яку образу згадує Седрік? Що зробила леді Ровена після свого заступництва? Чим закінчилася випадкова зустріч паломника та єврея Ісаака? Як ви важаєте, чи зустрінуться на турнірі Айвенго і Бріан де Буагільбер? Чому паломник не був упевнений у цьому?

Слайд 32

Паломник

Слайд 33

Соціальні конфлікти в романі “Айвенго” Бесіда за текстом твору Який основний конфлікт епохи відображено в романі В. Скотта? (Боротьба англосаксів проти норманів.) Який політичний конфлікт висвітлює письменник? (Боротьба між принцом Джоном і королем Річардом І за владу.) Чи знайшли відображення у творі соціальні протиріччя між закріпаченими селянами і феодалами? (Так, у романі показані вияви протесту селян проти феодалів. Однак В. Скотт дещо прикрашає дійсність, утверджуючи думку про можливість “доброго співіснування” селян зі своїми господарями.)

Слайд 34

Повстання селян

Слайд 35

Національні та релігійні суперечності у творі Вальтер Скотт показав зневагу християн-європейців до єврейського народу, до юдейської віри, до мусульман. У висвітленні цих конфліктів автор виступає як гуманіст, утверджуючи право кожного народу і кожної людини на існування.

Слайд 36

Представлення різних соціальних класів у романі У романі “Айвенго” широко представлені різні соціальні прошарки суспільства середньовічної Англії: вища королівська верхівка – Річард І, принц Джон; лицарі – Айвенго, Бріан де Буагільбер, Моріс де Брасі, Фрон де Беф та інші; духовенство – пріор Еймер, монахи з різних абатств; англосаксонські феодали – Седрік Сакс, Аттельстан, леді Ровена та інші; селяни – Гурт, Вамба та інші; городяни; вільні йомени Фактично тут представлена вся Англія ХІІ ст.

Слайд 37

Традиції та звичаї епохи в романі “Айвенго” лицарські турніри; королівські прийоми; укладання шлюбів з політичних причин; союз між владою та церквою тощо.

Слайд 38

Фольклорні персонажі – втілення ідеї боротьби з свободу Робін Гуд та його військо – це втілення ідеї боротьби за свободу і незалежність.

Слайд 39

Основні проблеми роману боротьба за незалежність; боротьба за владу; об’єднання країни; кохання; честь; віра тощо.

Слайд 40

Теми та ідеї роману “Айвенго” Теми роману зображення історичного минулого Англії ХІІ ст.; боротьба англосаксів проти норманів; доля лицаря Айвенго, який є живим втіленням епохи. Ідеї твору політичне об’єднання країни; свобода; людська гідність; честь; кохання; рівність всіх людей, незалежно від їх походження та віри тощо.

Слайд 41

Підсумки уроку Бесіда з учнями Чи можна стверджувати, що твір В. Скотта “Айвенго” є історичним романом? Чому? Чи допомогли нам прийми “мозаїка” та “збільшувальне скло” розкрити стосунки між верствами населення середньовічної Англії? Як ви гадаєте, яку композиційну роль виконує сцена парі у романі? Що потрібно зробити саксонцям, щоб зібрати сили для перемоги? Чи є для неї передумови?

Слайд 42

Домашнє завдання 1. Читати розділи VII-XIX (включно); звернути увагу на опис лицарського турніру (р. VII-XII) та змагання стрілків з лука (р. ХІІІ). 2. Намалювати ілюстрації до твору (за бажанням).

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література