X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Таємниця смерті Сергія Єсеніна"

Завантажити презентацію

"Таємниця смерті Сергія Єсеніна"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

("Таємниця смерті Сергія Єсеніна")

Слайд 2

Вранці, 28 грудня 1925 року, в 5-му номері готелю «Інтернаціонал», Тобто Устинової і Ст. Ерліхом було виявлено тіло Сергія Олександровича Єсеніна, мляво зависла у зашморгу мотузки, прив'язаної до труби парового опалення. Офіційна версія свідчила, що поет покінчив життя самогубством. Але чим більше проходить часу з дня смерті Єсеніна, тим страшніше, заплутаніше, загадковіше стають обставини його загибелі. У засобах масової інформації з'являються нові і нові версії про причини смерті поета. Всі вони зводяться в основному до того, що поет не покінчив життя самогубством, а був убитий.

Слайд 3

П'ятий номер готелі, що став останнім будинком Єсеніна

Слайд 4

Її божевілля - «Державна таємниця» Багато років ми вірили, що Сергій Єсенін наклав на себе руки. Поезія Єсеніна була заборонена, ім'я його було наказано забути. За читання віршів поета покладалася 58-я стаття. Кампанія боротьби з «есенинщиной» тривала не одне десятиліття. Але ось ретельно зіткана завіса була розірвана, хлинув світло правди про останні дні великого поета. Перші публікації про те, що великий російський поет Сергій Олександрович Єсенін був убитий, а факт самогубства інсценовано, пройшли в радянській пресі в 1989 році (хоча Єсенін помер у 1925). Одним з авторів цих публікацій був відомий в літературних колах полковник МВС Едуард Хлысталов. Його розслідування сильно вплинуло на загальноприйняту думку про смерті С. Єсеніна.

Слайд 5

Попередження або крик душі ? До свиданья, друг мой, до свиданья. Милий мій, ти в мене в грудях. Призначене розставання Обіцяє зустріч попереду. До свиданья, друг мій, без руки і слова, Не сумуй і не печаль брів, - У цьому житті вмирати не ново, Але й жити, звичайно, не новей. Єсенін С. Свій прощальний вірш «До свиданья, друг мой, до свиданья...» Єсенін написав кров'ю. Він пояснив це тим, що в готелі закінчилися чорнило. На думку багатьох дослідників, текст вірша підтверджує версію про самогубство поета. Невідомо, що лягло в основу даного вірша: " заповітом, попередженням або криком душі, не сыскавшей спокою. Після перегляду мною фільму Ігоря Зайцева «Сергій Єсенін» у мене визріло переконання, що поет не був самогубцем, а зазнав насильницької смерті, в зв'язку з чим мені захотілося розібратися в цій таємниці, зібрати якісь факти, проаналізувати вірші останніх років і представити в проекті, щоб зацікавити цим інших. Був Єсенін самогубцем ? Якщо так, то що штовхнуло його на цей крок? Якщо ж ні, то з якою метою сфабрикована була його смерть?

Слайд 6

У фільмі «Сергій Єсенін» написане кров'ю лист не є доказом того , що поет збирався вчинити злочин проти самого себе!

Слайд 7

Багато хто до сих пір дивуються: «Єсенін писав лірику, пив вино і захоплювався жінками. При чому тут політика?» Насправді Єсенін був в епіцентрі політичних подій. Зустрічався з Кіровим, Дзержинським, Троцьким. Але останнім часом він переглядав свої погляди. І вів себе при цьому необачно. Єсенін став розуміти, що революція будується на крові, почав прозрівати від «люстри всіх свободи». Але своїм чуйним, поетичним серцем він відчув, що це прозріння для нього може стати фатальним. Поет не з кремлівських кабінетів бачив результати жовтневого перевороту. Причини загибелі поета

Слайд 8

Причини загибелі поета Володіючи загостреним почуттям справедливості, хіба міг він внутрішньо погоджуватися із знищенням російської інтелігенції, в тому числі його близьких друзів - літераторів, художників, музикантів, артистів? Невже він був настільки наївний, щоб повірити в необхідність щоденних розстрілів людей в більшій кількості, ніж за всі роки царювання Миколи II? Невже схвалював звірячу розправу над усіма членами царської родини і ні в чому не повинними юними дочками царя, з якими мав зворушливу дружбу у 1916 році? Ні, не настільки він був простий, щоб не розібратися, куди ведуть народ люди, які прожили на чужі гроші за кордоном більше десяти років і не знають сподівань простих людей.

Слайд 9

    У 1923 р. в листі А. Кусикову Сергій Олександрович написав: «Перестаю розуміти, до якої революції я належав. Бачу тільки одне, що ні до лютневої до жовтневої...» Чому так - він пояснив в поемі «Країна негідників»: Порожня забава, Одні розмови Ну що ж, Ну що ж ми взяли натомість? Прийшли ті ж шахраї, Ті ж злодії І законом революції Всіх взяли в полон. Поема «Країна негідників» - справжній виклик більшовицької влади. Єсенін відверто висловлювався в листах і тим своїм друзям, які були огэпэушниками або підтримували прямі контакти з ОГПУ. У 1925 році більшовикам стало остаточно ясно, що Єсеніна «приручити» їм не вдалося. Не став він трубадуром революції. «Божа дудка» - так говорив про себе Сергій Єсенін. Більшовики побачили в ньому ідеологічну та духовну небезпеку. За ним встановили стеження, на нього заводили кримінальні справи, що загрожували в будь-який час перерости у політичні (тільки завдяки всесвітній популярності не вирішувалися відправити поета в катівні ЧК).

Слайд 10

Поета заарештовували десять разів притягували до кримінальної відповідальності. Тільки на Луб'янці його незаконно утримували п'ять разів. Що таке він скоїв? Може, всьому причиною його пияцтво? Але тоді причому тут ЧК, яка займалася боротьбою з контрреволюцією? Єсенін дозволяв собі мати думку з будь-якого питання, і не завжди воно було привабливим для партійних апаратників. На відміну від багатьох він висловлювався вголос. Скоро йому приклеїли ярлик ворога Радянської влади. Провокатори з ЧК, а потім ГПУ все робили, щоб знищити поета «законним» шляхом. Одного за іншим вбивали в підвалах його друзів... А 28 грудня 1925 року його самого виявили повішеним в готелі «Англетер». «Незручний» поет

Слайд 11

Наполегливо і методично формували в народі переконання, що Єсенін - п'яниця, бешкетник, шизофренік, якому нічого не залишалося, як повіситися. Але протягом майже вісімдесяти років версія про самогубство наполегливо впроваджувалася у свідомість радянського народу. І лише у 1997 р. в газеті «Известия» директор Особливого архіву А. С. Прокопенко заявив: «Дослідники причин смерті Сергія Єсеніна давно прийшли до висновку про пряму причетність до загибелі поета ОГПУ. І документи про це є в архівах КДБ, та ось вже сім десятиліть не дають читати їх. Заради тільки одного зняття гріха самогубства з душі великого поета повинні бути названі нечестивці, обірвали його життя». «...але істина дорожче»

Слайд 12

Фільм «Сергій Єсенін» режисера Ігоря Зайцева є першим масштабним кинорасследованием трагічної загибелі світлого генія Росії Неясно, для чого Єсенін подався в Ленінград, прийняти там номер в готелі і покінчити з життям? Якщо б він задумав самогубство, він міг би зробити це в Москві...

Слайд 13

Едуард Хлысталов працював старшим слідчим на колись відомої Петрівці - 38.Одного разу йому був доставлений конверт з двома фотографіями, на яких був зображений мертвий чоловік. На одній картці чоловік лежав на багатій кушетці, на другий - в труні. Хто і для чого надіслав йому ці знімки, залишилося таємницею. Коли через два-три роки він знов натрапив на ці знімки, то звернув увагу, що права рука мертвого Єсеніна не витягнута вздовж тулуба, як повинно бути у шибеника, а піднята вгору. На лобі трупа, між бровами, виднілася широка і глибока вм'ятина. Взявши збільшувальне скло, він знайшов під правою бровою темна кругла пляма, дуже схоже на проникаюче поранення. В той же час не видно було ознак, які майже завжди бувають у трупів при повішенні.

Слайд 14

28 грудня 1925 року складено цей акт мною навч. наглядачем 2-го від. Л. Р. М. Н. Горбовим в присутності керуючого готелем Інтернаціонал тов. Назаров і понятих. Згідно з телефонним повідомленням керуючого готелем громадян. Назарова Ст. Мих. про повесившемся громадянина в номері готелю. Прибувши на місце мною був виявлений висів на трубі центрального опалення чоловік у наступному вигляді: шия затягнута була не мертвою петлею, а тільки правого боку шиї, обличчя звернене до труби, і пензлем правої руки захопила за трубу, труп висів під самою стелею і ноги були близько 1'/: метрів, біля місця, де виявлено повесившийся, лежала перекинута тумба, та канделябр, стоїть на ній, лежав на підлозі. При знятті трупа з мотузки і при огляді його було виявлено на правій руці вище ліктя з долонної сторони поріз, на лівій руці на кисті - подряпини, під лівим оком - синець, одягнений у сірі штани, нічну сорочку, чорні шкарпетки і чорні лаковані туфлі. За пред'явленими документами повішеним виявився Єсенін Сергій Олександрович, письменник, який приїхав з Москви 24 грудня 1925 року->. В якості понятих розписалися поет Всеволод Рождественський, критик П. Медведєв, літератор М. Фроман. Нижче є підпис Ст. Ерліха, вона, мабуть, була виконана пізніше, коли він пред'явив посвідчення і доручення дільничному наглядачеві.

Слайд 15

Сумнів в автентичності акта З професійної точки зору документ викликає подив. Акт написаний від руки, квапливо, чорнило змащені, не встигли просохнути. Такий важливий документ (стосується не тільки такого знаменитого людини, як Єсенін, але й будь-якої особи) судмедексперт зобов'язаний був скласти в двох і більше примірниках. Експерт зобов'язаний оглянути труп, вказати на наявність тілесних ушкоджень і встановити їх причинний зв'язок з настанням смерті. У Єсеніна були численні сліди колишніх падінь. Підтвердивши наявність під оком невеликий садна, Гиляревский не вказав механізму її утворення. Висновки в акті не враховують повної картини того, що сталося, зокрема, нічого не говориться про втрату крові загиблим. Судмедексперт зазначає, що «покійний повешенном стані перебував тривалий час», а скільки годин, не вказує. За висновком Гиляревского, смерть поета могла наступити і за дві доби, і за добу до виявлення трупа. Н. Горбов зобов'язаний був скласти не акт, а протокол огляду місця події, неодмінно вказати час огляду, прізвища та адреси понятих. Його слід починати обов'язково в присутності понятих, щоб вони потім підтвердили правильність записів у протоколі. Наявність цих фактів свідчить про те, що документ складено непрофесійно, з порушенням кримінально - процесуальних норм!

Слайд 16

Можна категорично стверджувати, що було ще одне медичний висновок про причини трагічної загибелі С. А. Єсеніна, підписана не одним Гиляревским. Відомий ж усім варіант ув'язнення був куди більш зручний для відмови в порушенні кримінальної справи проти вбивць.

Слайд 17

Посмертна маска поета. Вчені досі сподіваються, що вона допоможе зрозуміти, чи добровільно Єсенін пішов з життя. У своїх спогадах Р. Устинов наводить слова, які чув від судмедексперта: «Кажуть, що розкриттям встановлена його миттєва смерть від розриву шийних хребців». Е. Наумов у своїй монографії зазначив: «Єсенін не помер від задухи, а від розриву шийних хребців».Розрив шийних хребців у людини може статися від отриманої травми, необережного падіння і т. п. і зовсім необов'язково від повішення. Також в протоколі судмедекспертом Гіляровським не зазначено, що Єсенін покінчив життя самогубством.

Слайд 18

Слідчий писав: «За свою багаторічну слідчу практику мені не раз доводилося мати справу з інсценуванням самогубства. Зустрічалися такі факти, коли злочинці вбивали людину, а потім, щоб приховати злочин, накидали на шию петлю і підвішували тіло, сподіваючись обдурити слідчих і судмедекспертів. Викрити їх було легко: странгуляційна борозна мала більш світлий колір або зовсім відсутня.» Відразу ж після загибелі поета його приятель Ст. Князєв написав вірш, який починається такою строфою: В маленькій мертвецкой біля вікна Золота голова на пласі: Смуга на шиї не видно - Тільки кров чорніє на сорочці... Що це, поетичний прийом Ст. Князєва або безпосереднє спостереження? Міг він бачити труп поета? Після ретельної перевірки архівних документів встановив, що В. Князєв не тільки бачив труп в морзі, але і виконував неприємну обов'язок близьких людей отримувати там речі небіжчика. Але чому ж спостережливий чоловік не помітив «смуги»? Можливо, вона була світлого кольору?!

Слайд 19

Залишається нез'ясованим дуже важливий момент. Судячи з актом, мертвий Єсенін схопився за трубу. Жива Людина, природно, може тримати руку піднятою, але, коли наступає смерть, вона неодмінно опускається уздовж тулуба. Логічно припустити, що смерть застала поета в іншому, не вертикальному положенні, і трупне задубіння сталося саме тоді, а вже потім підвісили тіло. Зовсім незрозуміло і те, що мотузка, прив'язана до вертикальної трубі, не з'їхала разом з тілом вниз... На лобі трупа, між бровами, виднілася широка і глибока вм'ятина. Під правою бровою темна кругла пляма, дуже схоже на проникаюче поранення.

Слайд 20

Особа покійного: видно вдавлення в лобовій області, кругла пляма під правою бровою, плями вдавлення на носі. В носових ходах сіра маса (можливо, так витік мозок). 2. Результат експерименту: до пластилінової копію посмертної маски доклали сталеву трубу такого ж діаметру, як була в готелі, - 3,7 див. Відбиток вдавлення схожий на лобову рану у трупа. 3. Збільшене зображення борозни на шиї нагадує відбиток кручений мотузки. Все це свідчення насильницької смерті.

Слайд 21

З Єсенін виховувався в християнській родині. З раннього дитинства в ньому розвивали духовну, релігійну культуру. Глибоко знав, читав напам'ять Біблію та Євангеліє, а також безліч молитов, побожний з дитинства, так швидко він став переконаним атеїстом, щоб забути, що самогубство противно Богу?

Слайд 22

У книзі «Право на пісню» Вольф Ерліх писав: «Єсенін стоїть на середині кімнати, розставивши ноги і мне цигарку. - Я не можу! Ти розумієш? Ти друг мені чи ні? Один? Так ось! Я хочу, щоб ми спали в одній кімнаті. Не розумієш? Господи, я тобі в сотий раз кажу, що мене хочуть вбити! Я як звір, відчуваю це! Ну, говори, ти згоден? - Згоден. - Ну ось і добре! - Він абсолютно тверезий. ...Двомісне купе. Готуємося до сну. - Так! Я забув тобі сказати! А адже я був правий! - Що таке? - А щодо того, що мене хотіли вбити. А знаєш хто? Нині, коли прощалися, сам сказав: « Я,- каже, - Сергій Олександрович, два рази до вашій кімнаті підбирався! Щастя ваше, що не один ви були, а то б зарізав!» - Та за що він тебе? - А так! Дурниця! Ну, спи спокійно». Єсенін С. А. В. І. Ерліх зі студентами Сільськогосподарського інституту біля пам'ятника А. С. Пушкіна. 1924 р., липень. Дитяче Село. Останні місяці Єсенін побоювався вбивства і постійно тримав біля себе кого-небудь.

Слайд 23

У 1927 році художник Сварог розповів свої враження про події в номері готелю : « Спочатку була зашморг, правою рукою Єсенін намагався послабити її, так рука і закоченіла в судомі, потім його загорнули в килим і хотіли спустити з балкона, але балконні двері не відкривалася досить широко, тому залишили труп у балкона, на холоді. Пили, курили. Вся ця бруд залишився. Чому я думаю, що загорнули в килим? Коли малював, помітив безліч найдрібніших смітинок на штанах, і в волоссі. Намагалися випрямити руки і полоснули бритвою по сухожилля правої руки. Ці порізи були видні. Дуже поспішали, вішали поспіхом, вже пізно вночі і це було непросто на вертикальному стояку. Коли розбіглися, залишився один чоловік, швидше за все це був Ерліх, щоб щось перевірити, підготувати для версії про самогубство».

Слайд 24

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література