X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Рудакі як засновник персько-таджицької літератури

Завантажити презентацію

Рудакі як засновник персько-таджицької літератури

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Рудакі як засновник персько-таджицької літератури (860–941 рр.)

Слайд 2

Та девушка вошла в меня из строчки Рудаки: «Ручей Мульяна к нам несет той девы аромат». Гафіз

Слайд 3

ПЛАЧ ЗА РУДАКІ Пішов Рудакі — залишилися мудрі пісні. Вино розлилось — є той запах, що був у вині. Довіку такого співця не побачить земля! Якого ж поета тепер виглядати мені? Кривавими слізьми оплакую пам’ять його, Як віск, розтопився булат на сердечнім вогні. Почуєш ридання мої — не дивуйся, не стій, Оплакать співця поспіши, що лежить у труні! Такого, як він, ти не знайдеш ніколи й ніде, Такого, як він, не побачиш ніколи і в сні!

Слайд 4

Справжнє ім’я поета — Абу Абдаллах Джафар ібн Мухаммад. Псевдонім собі він вигадав від назви гірського селища, у якому виріс,— Рудак. Легенди розповідають, що син еміра, отримавши владу, осліпив Рудакі і змусив жебракувати. Останні роки поет провів у себе на Батьківщині, нарікаючи у віршах на старість табідність. За легендами, Рудакі створив 1 300 000 віршованих рядків. На сьогодні відомо лише приблизно 2000.

Слайд 5

Рудак

Слайд 6

Бейт — двовірш, у якому міститься певна закінчена думка, може бути римованим і неримованим. У східній поезії з бейтів складали газелі, рубаї тощо. Газель — вірш, що складається не менш ніж з 3, але не більш ніж з 12 бейтів, пов’язаних наскрізною моноримою кожного 2-го рядка, об’єднаних спільним мотивом. У кінцевому бейті автор може називати своє ім’я або псевдонім. Основний зміст газелей — любов, туга закоханих, філософські роздуми. Рубаї — чотиривірш, де римуються 1, 2 та 4 рядки. Вірш філософ-ського змісту, що містить певну думку, підкреслену в останньому рядку.

Слайд 7

1) До тебе прагне вся краса земна, Як до провалля прагне бистрина. 2) У час розлуки я горю на вогнищі твоїм. Навіщо ж деревом тобі опалювати дім? 3) Дай один цілунок, тільки хай він тягнеться години. Нащо борг такий, кохана, розбивати на частини?

Слайд 8

Відколи сонце сяє серед неба, Не жив такий, кому знання не треба. Які б віки прадавні не взяли ми — Розумні люди мовами усіми Знання шукали, сил не шкодували І речення у скелю вкарбували: «Знання для серця — світоч найясніший, Знання для тіла — панцир найміцніший».

Слайд 9

О дівчино! Розлуки буревій З корінням вирвав цвіт моїх надій! Чи став би я навік твоїм рабом, Якби не став арканом локон твій? Хто має тільки душу, той ціни Твого цілунку і питать не смій. Що сонячніш горить твоя краса, То менше світла у душі моїй.

Слайд 10

Себе в руках весь час тримати — от справжнє благородство. Глухих, сліпих не ображати — от справжнє благородство. Не благородство — наступити на груди бідному, що впав, Ні, руку впалому подати — от справжнє благородство!

Слайд 11

Ей, Рудакі, од кайданів печалі звільнись! Завжди веселий, вперед безтурботно дивись. Думаєш, тільки тобі одному так погано? В цілому світі не краще! Живи й не журись!

Слайд 12

Домашнє завдання Варіант 1. Підготувати каліграму будь-якого вірша Рудакі (наприклад, бейти (1, 2) можна записати у вигляді водоспаду та вогнища, бейт (3) — у вигляді вуст тощо.) Варіант 2. Визначити тему, ідею, художні засоби та жанр будь-якого вірша Рудакі. Для всіх: вивчити визначення жанрів персько-таджицької поезії.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література