X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Скарби України

Завантажити презентацію

Скарби України

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Скарби України Підготувала Смілянець С. М. вчитель початкових класів Уманської міської гімназії

Слайд 2

Коштовності, гроші, цінні речі Духовні та культурні цінності, що створила людина Скарб

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

Музеї – гр. слово “храм муз” Науково – дослідні і науково – освітні заклади, які збирають, вивчають, зберігають і популяризують пам'ятки історії, матеріальної і духовної культури. Музеї історичні і художні, будинки-музеї та музеї під відкритим небом, на заводах, і установах, в інститутах і школах. В Україні діє понад 380 музеїв.

Слайд 6

Аптека – музей у Львові Аптека ”Під чорним орлом” – діюча аптека і музей. Тут демонструється більш ніж трьох тисяч рідкісних експонатів. ЇЇ засновано в 1735 році військовим фармацевтом, магістром Наторпом.

Слайд 7

Музей підків у Львові У музеї зберігається своєрідне ковальське свідоцтво минулих століть: це підкови, знайдені під час археологічних розкопок. Правдоподібно, вони належать до XVII століття. При Ветеринарній школі у Львові ще від 1881 року функціонувала школа кування коней. До музею входять роботи коваля Петра Голінка.

Слайд 8

Музей партизанської слави в катакомбах на Одещині Катакомби – мережа підземних ходів і лабіринтів під Одесою. Більша частина катакомб – каменоломні, з яких видобували будівельне каміння. Історія починається в 30 – роках 19 ст.

Слайд 9

Музей лісу і сплаву в Карпатах Музей лісу і сплаву розташований на території НПП “Синевір”на Чорній Реке. Єдиний діючий музей у Європі. Це диво – об’єкт, якому немає аналогів у всьому світі, - чудове гідротехнічне спорудження 19 ст., споруджене на воді.

Слайд 10

Музей бджільництва на Полтавщині У хаті кінця XIX ст., перевезеній із села Помоклі Переяслав-Хмельницького району, розміщений «Музей історії бджільництва». Хата збудована в шули: хата, сіни, хатина і прихатня комора. У дворі — комора для зберігання меду, рамок, вуликів і вільшанник — погріб, покритий двоскатним солом'яним дахом для зимування пасіки, та вулики-дупляки середини XIX ст.

Слайд 11

Собор Головний храм у християн, в якому відправляє богослужіння священнослужитель високого сану

Слайд 12

Спаський собор Собор – одна з найстаріших монументальних кам'яних будов України. Закладений у 1036 році князем Мстиславом Володимировичем. Він був усипальницею князів.

Слайд 13

Софійський собор Християнський собор у Києві, пам'ятка 11 – 18 ст. Знаходиться на території Софійського монастиря і є складовою Національного заповідника ”Софія Київська”. До заповідника належать ”Золоті ворота”, “Андріївська церква”, “Кирилівська церква”, “Судацька фортеця”.

Слайд 14

Золоті ворота Андріївська церква Кирилівська церква Судацька фортеця

Слайд 15

Монастир Комплекс споруд і будівель для релігійної громади або черниць, що керуються єдиними правилами життя. Перші монастирі іноді відігравали роль фортець і мали відповідний вигляд.

Слайд 16

Видубецький монастир Був заснований в 1071 році. Тут писався Київський літопис. Князь Всеволод Ярославович – син Ярослава Мудрого – побудував заміський “Червоний двір”.

Слайд 17

Вознесенський монастир Заснований на початку 17ст.Єлисеєм Плетенецьким. На початку 18 ст. перенесено на Поділ і об'єднали з Флорійським Вознесенським; Ігуменею останнього стала мати гетьмана Івана Мазепи.

Слайд 18

Михайлівський монастир Споруджено в 1108 – 1113 роках онуком Ярослава Мудрого київським князем Святополком Ізяславовичем.

Слайд 19

Собор Різдва у Козельці Собор Різдва Богородиці у Козельці — пам'ятка архітектури національного значення 18 століття, православний собор у смт Козелець (районний центр Чернігівської області). Собор споруджено у 1752—63 роках на замовлення графині Наталії Розумовської (Розумихи, матері Олексія та Кирила Розумовських) архітекторами Іваном Григоровичем-Барським та Андрієм Квасовим — на знак подяки Богові за щасливу долю синів замовниці. Під час другої Світової Війни в Соборі знаходився табір для військово-полонених та конюшня. Собор двохярусний. На першомуму ярусі знаходиться «тепла» церква Адріана і Наталії — усипальниця Розумовських.

Слайд 20

Лавра Найбільший чоловічий православний монастир, який підпорядкований безпосередньо патріарху. В Україні 2 лаври: Києво – Печерська і Почаївська.

Слайд 21

Києво - Печерська лавра Одна з найбільших православних святинь України. Заснована у 1051 році, за князя Ярослава Володимировича монахом Антонієм як печерний монастир. Один із перших монастирів на Русі.

Слайд 22

Почаївська лавра Православний чоловічий монастир (лавра) у Почаєві (Тернопільська область) Найбільша православна святиня Волині В Україні. Заснували ченці, які втекли від нападу татар в 1240 році. Знаходиться ікона Матері Божої, що привіз митрополит Неофіт.

Слайд 23

Природні скарби України Київ Столиця України, туристичний центр європейського значення, який окрім визначних історико-культурних пам’яток має й цікаві об’єкти природно-заповідного фонду. Це перш за все Центральний ботанічний сад НАН України ім. М. М. Гришка, ботанічний сад ім. академіка О. В. Фоміна, зоопарк, придніпровські парки – пам’ятки садово-паркового мистецтва.  

Слайд 24

м. Шацьк (Волинська область) Центр району на території якого розташована група Шацьких озер. У 1983 р. тут створено Шацький національний природний парк. Найбільшим і найглибшим є озеро Світязь (площа 27,5 км2, глибина 58 м). Озера водно-льодовикового та карстового походження. Основну наукову цінність становлять водно-болотні екосистеми. На території парку, площа якого 49000 гектарів, виділені заповідна зона, а також зони постійної та регульованої рекреації. Найбільшою популярністю у туристів користуються озера Світязь та Піщане.

Слайд 25

м. Жовква (Львівська область) Поблизу Жовкви знаходиться Яворівський національний природний парк (1998 р.) і природний заповідник "Розточчя" (1994 р.) – території яких розташовані на головному європейському вододілі, який ділить басейни Чорного та Балтійського морів. Унікальними є лісова і болотна рослинність, а також фауна цієї території, які представлені в музеї природи. Цікавими для ознайомлення є історико-культурні пам’ятки центральної (середньовічної) частини Жовкви і комплекс споруд Крехівського монастиря-фортеці ордену Василіан.

Слайд 26

Озеро Синевир (Міжгірський район Закарпатська область) Національний природний парк "Синевир" створено у 1989 р. (площа 40,4 тис. га). Свою назву отримав від однойменного високогірного озера розташованого на його території. Озеро знаходиться на висоті 989 м, його глибина до 22 м, площа 4-5 га. У парку виділені зони постійної та регульованої рекреації. Природні умови територій парку, що займає верхню частину водозбору р. Тереблі, є типовими для гірського масиву Горган. У рослинному світі переважають смерекові та букові ліси. Багатою є і фауна парку, серед якої варто виділити благородного оленя, бурого ведмедя, рись, саламандру. Туристам цікаво відвідати також музей лісу і сплаву, влаштований на штучній водоймі на Чорній Річці, де представлено знаряддя праці лісорубів і плотогонів та побут місцевого населення.

Слайд 27

м. Рахів (Закарпатська область) Центр Закарпатської Гуцульщини, місто, на південній околиці якого розташована центральна садиба Карпатського біосферного заповідника. Заповідник у нинішньому статусі створено 1993 р. і зараз його площа становить 57,9 тис. га, до його складу включено території, охорона яких почалась ще в 1949 р. З 1992 р. заповідник включено до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Територія заповідника розташована на південно-західному макросхилі Українських Карпат і включає 6 відокремлених масивів та декілька заказників. Серед них найвищі гірські масиви Чорногірський, Свидовецький, Кузійський, Мармарошський та Угольсько-Широколужанський і лише "Долина нарцисів" і заказники розташовані не в гірській частині. Серед фауни та флори велика кількість ендеміків, які не зустрічаються в інших місцях.

Слайд 28

м. Яремча (Івано – Франківська область) Місто розташоване в мальовничій долині бурхливого Прута з відомим водоспадом, який утворився при закінченні ямненського пролому у гірському масиві. Тут розташована дирекція першого в Україні Карпатського національного природного парку, створеного у 1980 р. на площі 44,4 тисячі га. На території парку представлено унікальні для Центральної Європи лісові, субальпійські та альпійські природні комплекси з добре означеною висотною поясністю.

Слайд 29

м. Вижниця (Чернівецької області) Вижницький національний природний парк створено у 1995 р. і за площею (7.9 тис. га) він є найменшим в Україні. Територія парку знаходиться у межиріччі Черемоша та Серета, займає низькогірну частину Карпат з досить м'яким кліматом. Переважають теплолюбиві ялицево-букові, рідше букові лісові масиви, багато рідкісних і малопоширених видів фауни та флори. Територія багата на джерела мінеральних вод різних типів. Вижниця давно відома як один з основних центрів гуцульського народного мистецтва – вишивки, ткацтва, ліжникарства, гончарства тощо. Звідси можна здійснити захоплюючі пішохідні прогулянки та походи, зокрема і в урочище "Протяті камені", а також екскурсії до Чернівців, Косова, Коломиї, Путили, познайомитись з експозицією музею І. Франка у с. Криворівні.

Слайд 30

м. Кам'янець – Подільський (Львівська область) Старовинне місто, середньовічна частина якого розташована на мальовничому скелястому острові, утвореному впродовж мільйонів років рікою Смотрич. Природа, праця і талант людей створили комплекс, який відомий унікальними фортифікаційними спорудами, каньйоном ріки Смотрич, численними пам'ятками історії та культури XIII-XVIII ст., а міст, який з'єднує острівну частину з фортецею, можливо був побудований ще за часів існування Римської імперії. Всі ці об'єкти сьогодні входять до Національного історико-архітектурного заповідника. Місто є центром Національного природного парку "Подільські Товтри", створеного у 1996 р. на території трьох південних районів Хмельницької області. Найбільш цікавими із природних об'єктів є унікальні ландшафти товтрового кряжу, який у межах парку тягнеться на 80 км і підноситься на 50-60 м і який є залишком бар'єрного коралового рифу (подібного тому, що поблизу Австралії), утвореного у теплих водах Сарматського моря 15-20 млн. років тому назад.

Слайд 31

с. Мигія (Первомайського району Миколаївської області) Біля села розташована центральна садиба регіонального ландшафтного парку "Гранітно-степове Побужжя", створеного у 1994 р. на площі понад 6 тис. га. На території парку охороняються мальовничі ландшафти, утворені рікою Південний Буг та найдавнішими на планеті скельними породами архейського періоду, а також рослинність кам'яного степу. Ділянка Південного Бугу поблизу села, де багато різних природних перешкод та бурхлива течія, є улюбленими місцем туристів-водників.

Слайд 32

м. Вилкове (Кілійського району Одеської області) Надзвичайно колоритне у господарсько-етнографічному плані селище, розташоване у Кілійському рукаві Дунаю, де вулицями служать канали, створені і підтримувані жителями впродовж віків. Селище є центром Дунайського біосферного заповідника, створеного у 1998 р. на базі заповідника "Дунайські плавні", який входить до світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Територія заповідника площею 46,4 тис. га, з яких 6,9 тис. га – водна акваторія, наймолодша за віком суша Європи, що утворилась природним шляхом, яка віднесена до водно-болотних угідь міжнародного значення, як місце існування водноплавних та навколоводних птахів.

Слайд 33

Кам'яна – Могила (смт Мирне Мелітопольському району Запорізької обл.) Унікальний історичний і природний об'єкт, розташований за 10 км від Мелітополя. Перш за все, це диво природи – де над рівнинним степом на 12 м здіймається велика кам'яна гора, складена приблизно з 3 тис. каменів різного розміру. Вчені встановили наявність у цьому місці особливої позитивної енергетики. У горі виявлено і досліджено понад 60 печер і гротів з наскельними написами і малюнками ХІІ-ХІІІ тис. до н. е. Частина цих написів розшифрована, й дозволяє вченим робити цікаві припущення щодо древніх цивілізацій і також висновок про те, що гора була древнім святилищем. Для збереження пам'ятки і ознайомлення відвідувачів з цим видатним об'єктом світового значення створено Державний історико-археологічний заповідник з цікавим музеєм.

Слайд 34

м. Запоріжжя Важливий адміністративний, культурний і економічний центр півдня України. Острів Хортиця – найбільший острів на Дніпрі, що на 12 км тягнеться в межах міста і який оголошено Національним історико-культурним заповідником. У природному відношенні найбільш цікавою є його північна частина, де круті береги і скелі, складені найдавнішими на планеті гранітами архейського періоду, на 40-70 м вивищуються над водами Дніпра. У цій частині розмістився музей історії Українського козацтва, хоча перша, і єдина у цьому місці, Січ була розташована на острові Мала Хортиця, що розташований неподалік. Цікавими є і археологічні пам'ятки острова більш давньої історії – декілька святилищ епохи пізньої бронзи.

Слайд 35

м. Канів (Черкаської області) Святе для українців місце вічного спочинку нашого пророка Т. Г. Шевченка. Для увіковічення його пам'яті створено Національний історико-культурний заповідник. Поблизу міста розташований один з найдавніших в Україні Канівський природний заповідник, створений у 1923 р. на площі 2027 га – де охороняються еталонні природні комплекси українського лісостепу. На території заповідника (на Княжій горі) у 1892 р. розкопано залишки давньоруського міста Родень. Все різноманіття заповідника представлено у музеї природи. Туристи мають можливість ознайомитися також з пам'яткою архітектури періоду Київської Русі – Успенським собором (1144 р.), а також побувати на могилі та в музеї дитячого письменника А. Гайдара.

Слайд 36

смт Асканія-Нова (Чаплинського району Херсонської обл.) Найдавніший на Україні заповідник, який займає особливе місце серед об'єктів природно-заповідного фонду. Його площа – 33,4 га, з яких 11,1 тис. га – цілинний степ. Територія заповідника, створеного в 1898 р. Ф. Е. Фальц-Фейном, це єдиний в Європі великий масив відносно незайманих екосистем, характерних для типчаково-ковилового степу. Заповідання степу та створення акліматизаційного зоопарку було започатковано у 1879 р., а дендропарк закладено у 1885-90 рр. Сучасний зоопарк за масштабами утримання тварин у напіввільних умовах, відпрацюванням технології акліматизації та реакліматизації, входить до десятки світових взірців цієї справи. Заповідник є найбільшим еколого-освітнім центром на півдні України.

Слайд 37

Золоті скарби України Золото Довбуша Золото Довбуша, на думку гуцулів, може бути заховане у багатьох місцях. За найбільш поширеними версіями, скарби заховані або біля селища Рахівка в Закарпатті, або в Яремчі на Прикарпатті, або у Скелях Довбуша біля селища Бубнище .Правда, якщо врахувати масштаби діяльності народного месника, то скарб може бути і не один. Правда, як дослідниками виявлено, що Олекса Довбуш був реальною історичною особою і триста років тому він насправді організовував погроми кортежів багатої знаті, яка подорожувала Карпатами. Потенційним місцезнаходженням скарбів Довбуша можуть бути Cкелі Довбуша, названі на честь героя, оскільки свого часу слугували укриттям для нього і його опришків. У карпатському регіоні таких скель декілька, зокрема Скелі Довбуша розташовані недалеко від Болехова Івано-Франківської області. Там на висоті 900 м розташоване озеро, назване Мертвим. Згідно з місцевою легендою, скарб Довбуша захований десь на дні озера.

Слайд 38

Спадщина Івана Мазепи Гетьман Іван Мазепа є однією з найбільш неоднозначних фігур у списку власників скарбів України. Москва і понині називає його зрадником, а частина українців вважає його героєм. Так чи інакше, Мазепа прославився в історії України і всієї Європи легендарною особистістю, причому надзвичайно багатою. Його добре знали і в палатах шведського короля, і в царському палаці Росії. Дуже добре зарекомендував він себе і в Польщі, і в Молдові. За своє життя гетьман отримав чимало орденів і заслуг. Проте примітно, що жодного з них досі не виявлено... Вартість кожної з цих речей сьогодні могла б бути оцінена в сотні тисяч доларів. Де вони можуть бути? В одній Україні у Мазепи було чотири резиденції. Зокрема відомо, що в Батурині у гетьмана зберігалися величезні заощадження. Щодо їх нинішнього місцезнаходження ламають голову як історики, так і безліч українців, які марять скарбами.

Слайд 39

Заповзятливий Полуботок Павло Полуботок (1660–1724 рр.), син переяславського козацького полковника, здобув хорошу освіту і зробив блискучу кар'єру для свого часу. Якийсь час користувався привілеями Петра І, отримавши в особисте володіння кілька сіл, місто Любеч і землю. Він також колекціонував предмети старовини, унікальні реліквії і вивчав мистецтва. На той час Полуботок вважався одним із найбільш багатих політичних лідерів. Ставши гетьманом, Павло Полуботок вирішив затіяти з царем хитру дипломатичну гру, маючи намір отримати більше політичної свободи. Однак, довідавшись про дії Полуботка, цар наказав заарештувати його і відправити до каземату Трубецького бастіону. Перебуваючи в ув'язненні, Полуботок зазнавав жорстоких тортур, які застосовували до нього з метою вивідати його подальші плани і секрети, проте він зберігав мовчання. Згодом гетьман, не витримавши тортур, помер від важких ран. Петро І у гніві направив до маєтку Полуботка спеціальну комісію, щоб конфіскувати його майно. Але, на подив ревізорів царя, весь спадок гетьмана зник.   Лише через багато років таємниця Полуботка була розкрита. Виявилося, що він передбачив наступні події у своєму житті і перед тим, як його заслали до в'язниці, переправив основну частину свого золота в Англію, де воно було віддане на зберігання під відсотки. Згідно зі знайденим заповітом гетьмана, інші цінності заховані ним в Україні в надійних місцях. На думку багатьох дослідників, скарби України, що належали Полуботку, досі зберігаються десь на території сучасного Глухова.

Слайд 40

Список використаних джерел 1.В. Носов, О. Данилевська. Визначні пам'ятки України. Київ.2009р. 2. А. С. Івченко. Україна. Харків.2008р. 3. Серія “Я пізнаю світ ”. Моя Україна. Харків. Ранок. 2008р. 4. Серія “ Україна ”. Учора, сьогодні, завтра. Дивовижна Україна. Фактор.2008р. 5. Махаон. Велика ілюстрована енциклопедія України. Київ.2008р. 6. Популярна дитяча енциклопедія. ” Що? Як? Чому?”. Світ моєї України. Харків. 2003р. 7. Ілюстрації, інформація. Інтернет сайт.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Я і Україна