X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
ПИСАНКАРСТВО

Завантажити презентацію

ПИСАНКАРСТВО

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ПИСАНКАРСТВО Розробила вчитель початкових класів Смілянської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 Маценко Н.В.

Слайд 2

Слайд 3

ПИСАНКАРСТВО – ЦЕ ВИД НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА, ЩО ПОЛЯГАЄ В РОЗПИСУВАННІ ЯЄЦЬ.

Слайд 4

ДРЯПАНКА – ЦЕ КРАШАНКА, НА ЯКІЙ ОРНАМЕНТ ВИДРЯПАНО ГОЛКОЮ АБО МЕТАЛЕВИМ СТЕРЖНЕМ.

Слайд 5

МАЛЬОВАНКА – ЦЕ ЯЙЦЕ, РОЗПИСАНЕ ФАРБАМИ ЗА ДОПОМОГОЮ ПЕНЗЛЯ.

Слайд 6

КРАШАНКА – ЯЙЦЕ ПОФАРБОВАНЕ В ОДИН КОЛІР РОСЛИННИМИ ФАРБАМИ

Слайд 7

Писанка – це неповторне багатство. Його треба берегти, як безцінний скарб! Нам слід пишатися ним перед усім світом. О.Довженко.

Слайд 8

З ЧОГО ЗДОБУВАЛИ ФАРБИ ДЛЯ ПИСАНОК? Фарби виготовляли з природніх барвників. Жовту фарбу отримували з гілочок чи кори дикої яблуні або дріку красильного; зелену - з пролісків, насіння з чорного соняшника, барвінкового листя; червону дуже рідко робили в домашніх умовах з рогу оленя, частіше купували фарби рослинного походження з червоного (Бразилія) або сандалового дерева: коричневу фарбу отримували з бруньок вільхи, ліщини, кори дуба, листя кінського каштана; чорну готували з чорнильних горішків дуба, листків чорноклена.

Слайд 9

ЗНАЧЕННЯ КОЛЬОРІВ ПИСАНОК

Слайд 10

ЧОРНИЙ КОЛІР Якщо писанка призначалася хліборобові, то тло писанки неодмінно мало бути чорного кольору. Це колір свята весняної землі, що прокидається від зимового сну. Символічне значення - плодючість.

Слайд 11

ЧЕРВОНИЙ КОЛІР Червоний колір - кров, що символізує життя, але червоний - то ще й колір, пов'язаний з відходом у «той» світ: червона китайка, червона охра, якою посипали тіло померлого. З часом червоний колір став означати вогонь небесний (блискавка, Сонце), символізувати силу, чоловічу стать, здоров'я, любов, владу

Слайд 12

БІЛИЙ КОЛІР Білий - чистота. Цей колір є символом вирію, де перебувають душі. Якщо на писанках білим зображено символи або лінії, то означало безгрішне життя.

Слайд 13

ЖОВТИЙ КОЛІР Жовтий колір означав достигле зерно, достаток, врожай. То колір сонця. Жовтий колір оберігав від злих сил. То також колір багатства.

Слайд 14

БЛАКИТНИЙ КОЛІР Блакитний чи фіолетовий уособлював небо, повітря, воду, здоров'я. Це колір небесної божественності. На писанках - це символ насичення.

Слайд 15

ЗЕЛЕНИЙ КОЛІР Зелений - колір весни, воскресіння природи, багатства рослинного і тваринного світу.

Слайд 16

КОРИЧНЕВИЙ КОЛІР Коричневий колір позначав матір-землю.

Слайд 17

СИМВОЛИ ПИСАНКАРСТВА

Слайд 18

Спіраль символізує сонце. На писанках Сонце позначається знаками у вигляді кола, кола з крапками, кола з хрестом усередині, кола з променями, а також у вигляді шести- та восьмипроменевих розеток, зірок.

Слайд 19

На писанках Вогонь позначається знаком «триріг» . Вважається, що «триріґ - знак, пов'язаний з богом землі, а вогонь був одним із його атрибутів. Також цей знак є символом родючості, оскільки Бог землі був носієм чоловічого, запліднюючого чинника.

Слайд 20

До найдавніших знаків, що символізують світотворення, належить «Хрест». Повний хрест є тримірним, просторовим символом, оскільки утворюється перетином двох площин. Вертикальна лінія хреста - лінія небесна, духовна активна, чоловіча. Це - знак Вогню. Горизонтальна лінія є земною, пасивною, жіночою. Це - знак Води. При перетині цих двох чинників виникає третя сила - сила Любові, Життя, Творення.

Слайд 21

Сварга є знаком, що сприяє народженню дітей, символ доброго побажання, удачі, довголіття, родючості, здоров'я і життя.

Слайд 22

Дерево життя - це і дерево роду, де кожна квіточка позначає якогось родича, а всі разом - втілення родоводу певної людини. Найпростіше тричленне позначення дерева-сім'ї. Це - стовбур з трьома гілочками: батько, матір, дитина.

Слайд 23

Сітка, решето, за давніми повір'ями, мають силу оберега від злих духів, відокремлюють добро від зла. Сіткою дуже часто заповнені окремі елементи на писанках - кола, квадрати, трикутники тощо.

Слайд 24

Знак тризуба є знаком триєдності світобудови, символом Триєдиного Бога, може символізувати минуле, теперішнє й майбутнє.

Слайд 25

Трикутник, обернений вершиною вгору є сонячним і має символіку життя, вогню, полум'я, чоловічої основи, духовності. Трикутник, обернений вершиною донизу, є символом, пов'язаним з Місяцем, жіночою основою. водою, символізує Велику Матір, Богиню-Рожаницю.

Слайд 26

Ще одним поширеним знаком на писанках є символ змії. Його ще називають S-подібний знак, або «сігма».Змій є охоронцем домашнього вогнища, а також володарем незліченних підземних скарбів. якими, за легендою, він щедро обдаровує того, хто йому сподобається.

Слайд 27

Є писанки з рослинним орнаментом.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Я і Україна