X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Писанкарство та й годі

Завантажити презентацію

Писанкарство та й годі

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Презентація уроку трудового навчання Тема уроку: Коротки історичні відомості про культурний символ України – писанку, її місце в сучасному декоративно-ужитковому мистецтві. Техніки писанкарства (крашанка, крапанка, писанка з малюнками-символами). Орнаменти писанкарства. Символи в писанкарстві. Підготувала: вчитель трудового навчання Донецької загальноосвітної школи № 120 Мазур О.О.

Слайд 2

Мета уроку: ознайомити з історичними відомостями про культурний символ України – писанку, її місце в сучасному декоративно-ужитковому мистецтві, символікою орнаментів, кольору; розвивати інтерес до пізнання народного мініатюрного живопису України; виховувати повагу до культурної спадщини народу, традиції, любов до прекрасного.

Слайд 3

«Якби наш народ не створив нічого іншого, окрім писанок, то і цього було б досить, аби зайняти почеснемісце у пантеоні цивілізованих націй». В. Скуратівський Писанкарство - древнее народное искусство, связанное с дохристианскими обрядами встречи весны и начала нового года. Писанка - символ Солнца, любви, красоты, радости, возрождения новой жизни. Каждый элемент писанки символизирует древние космогонические представления наших предков, сохранившиеся со времен Трипольской культуры.

Слайд 4

Великдень Сейчас писанка стала символом радости и веры в светлое Воскресение Христово. Починають писанкарювати на свято Срітення (15 лютого). За традицією, писанки пишуть дівчата й жінки Писанок у їжу не вживають тому, бо їх ввіжіють оберегами. Їх тримають в оселі на почесному місці протягом багатьох років.

Слайд 5

Що не край - то звичай У Франції улюблені великодні солодощі - це вироби із шоколаду: яйця, білі й темні зайчики, курчата, рибки - символ Христа, і дзвони? Є така легенда, що у Велику п'ятницю дзвони з усієї Франції летять до Ватикану, щоб принести туди всю скорботу, яку християни відчувають у день хресної смерті Ісуса. Повертаються дзвони у Великодню неділю, тому від п'ятниці до неділі всі дзвони Франції мовчать. У Європі діти дуже люблять на Великдень їсти: зайців! Шоколадних, правда. Батьки купують таких великодніх зайчиків і шоколадні яйця та ховають їх у садочку біля хати. Великоднього ранку діти біжать шукати солодощі.

Слайд 6

Найбільша у світі писанка У канадському місті Веґревілі, провінції Альберта, велику частину населення якого становлять канадські українці, за проектом художника Павла Цимбалюка створено дванадцятиметровий пам'ятник українській писанці, що за розміром дорівнює триповерховому будинкові. Пасхальне яйце з алюмінію створене в 1974 році. Щороку в липні у цьому містечку відбувається Український фестиваль писанки.

Слайд 7

Писанка Яйце декороване традиційними символами, які написані за допомогою воску й барвників. Кожний регіон України має певну особливість у розписуванні великодніх яєць. В Україні писанкарство збереглося завдяки майстрам старшого покоління у багатьох давніх осередках цього виду мистецтва. Значну роль у його розвитку відіграють сучасні писанкарі Тарас Городецький (1964 — 2006), Оксана Білоус, Марія Іванишин, Тетяна Коновал, Віра Манько, Люба Петруша (США), Зоя Сташук та багато інших.

Слайд 8

Крашанки або галунки Пофарбовані в однин колір яйця. Використовують круто зварене в лушпинні цибулі яйце, яке після цього набуває жовто-коричневого кольору різної інтенсивності. Іноді до них прив'язують листочки петрушки, які залишають на шкаралупі світлі відбитки. Найчастіше крашанки фарбують у червоний колір.

Слайд 9

Крапанки Техніка схожа із розписом писанки, тільки замість нанесення писачком візерунків закрапуються воском місця на шкаралупі, що повинні залишитися незафарбованими

Слайд 10

Драпанки або скробанки Яйця з видряпаними візерунками. Подібна техніка популярна в країнах Центральної і Східної Європи, зокрема у Польщі, Угорщині, Україні, Чехії.

Слайд 11

Яйця з малюнками Великодні яйця з нанесеними на шкаралупу малюнками. Відомі в Німеччині, США, Угорщині, Хорватії та ін. країнах. Останнім часом для швидкого приготування великодніх яєць широко використовуються наліпки з різноманітними візерунками і малюнками.

Слайд 12

Музей писанки в Коломиї Єдиний у світі музей писанки збудовано в місті Коломия. Частиною музею є пам'ятник писанці, висота якого сягає 13,5 метрів.

Слайд 13

Витравлені яйця. Cламенки. Візерунки зроблені за допомогою техніки травлення. Великодні яйця, візерунки яких роблять із соломи. Цю традицію започатковано в Чехії та Словаччині, останнім часом опановують в Україні та інших країнах Східної Європи.

Слайд 14

Яйця, обплетені дротом. Яйця, розмальовані кольоровим воском Яйця, вкриті сіточкою-візерунком, сплетеним з дроту. Техніка поширена в Чехії, Словаччині та Угорщині, які зараз змагаються за звання батьківщини цього методу. З'явились у деяких європейських країнах на початку ХХ ст. Вона близька до традиційної, але віск залишається на шкаралупі. Малюнок виходить рельєфний й різнокольоровий. Румуни вважають цей стиль власним винаходом. Техніка розпису кольоровим воском вже почала застосовуватися й в Україні.

Слайд 15

Бісерні яйця. Скляні яйця. Яйця оздоблені бісером, який клеїться до шкаралупи воском чи клеєм або закріплюється методом сплетіння. Виготовлені зі скла великодні яйця. Поширені у США, Західній Європі. У Венеції виготовляються з муранського скла.

Слайд 16

Яйця-вишивки Вишиті хрестиком великодні яйця. Техніка з'явилась у Німеччині. Спочатку майстри вишивали на канві, у яку замотували яйце, згодом наклеювали вишиті орнаменти на шкаралупу і, нарешті, скориставшись іншим винаходом німецьких майстрів — висвердлювати яйця бормашиною, почали вишивати на шкаралупі за допомогою тонкого дроту з ниткою. На рубежі ХХ-ХХІ ст. її засвоїли писанкарі з України, зокрема Інна Форостюк. Українські майстри, вишиваючи візерунки на яйці, на відміну від, наприклад, американських, не розрізають шкаралупу.

Слайд 17

Перфоровані яйця Візерунки висвердлені за допомогою бормашини. Техніка з'явилась у Німеччині. Поширена в Чехії, а останнім часом також в Україні. Серед майстрів, які працюють у цій техниці, найвідомішими є Франц Ґром зі Словенії і Горст Опіола з Німеччини.

Слайд 18

Ювелірні яйця Яйця виготовлені з золота, срібла, коштовного каміння. До їх числа відносяться ювелірні яйця Карла Фаберже.

Слайд 19

Великоднє яйце в технікі квілінг

Слайд 20

У давнину існувала ціла система виготовлення писанок. Наші предки знали понад 20 різновидів техніки їхнього розмальовування. Нині побутують лише 5 з них, а символічних малюнків для писанок – понад 100.

Слайд 21

Дерево життя Культ «дерева життя» був розповсюджений на всій Україні в усі часи. Він може мати вигляд троїстої гілочки, квітки з листям або квітучої гілки у вазоні Дерево життя – як космічне дерево – було символом стрижня, що з’єднує землю і небо, символом безперервного відродження природи і відновлення життя, емблемою невичерпної життєвої сили, гармонії, безсмертя.

Слайд 22

Берегиня Глибокий символізм для слов’ян мала Берегиня (Оберега, Велика Богиня), яка зображувалась у вигляді жінки з піднятими вгору руками, – охоронниця домашнього вогнища, захисниця від напастей і повелителька людських доль. З часом Берегиня, яка уособлювала Велику Матір Світу, трансформувалась у тризуб або християнізований образ богородиці, яка молиться, – матір Христа, зберігши всі якості Вселенської Матері.

Слайд 23

Символи, що сприяють багатому врожаю

Слайд 24

Символи здоров'я та довголіття

Слайд 25

Символи, що лікують

Слайд 26

Символи, які сприяють народженню дітей

Слайд 27

Символи кохання

Слайд 28

Символи-обереги

Слайд 29

Символи-попередження

Слайд 30

Символи сили і витривалості

Слайд 31

Християнські символи

Слайд 32

Символічне значення кольорів в писанці. червоний означав радість, життя, любов, надію; червоний з чорним символізували земні божества; жовтий – місяць, зірки, гарний урожай; голубий колір уособлював небо, повітря, здоров’я, силу; зелений символізував весну, відродження природи, багатство рослинного й тваринного світу; коричневий - колір родючої землі.

Слайд 33

Композиційна схема розпису. Поділ на два передавав уявлення про два світи. На три ділили найчастіше по вертикалі, так позначали три небесних сфери. При поділі на чотири утворюється хрест, що означає чотири сторони світу. Класичний поділ півсфер на чотири частини, кожна з яких поділена на три, передає уявлення про чотири пори року з трьома місяцями. За іншими уявленнями світ ділився і на шість сторін. Таку просторову орієнтацію передає шестикутна зірка. Дуже цікавий поділ на сорок частин, так звані сорококлинці. Кожен клинець позначав якийсь вид людської діяльності або явище природи, а в християнському баченні - сорок днів посту.

Слайд 34

Практична робота. Виготовлення вітальної листівки до Великодня Послідовності виконання роботи. а) користуючись роздавальним матеріалом, шаблоном, обрати композиційну схему розпису.( додаток 4, слайд 32); б) використовуючи солярні знаки, зооморфні, рослинні елементи, антропоморфні символи виконайте малюнок олівцем.( додаток 1, 2, 3 ); в) виконати малюнок у кольорі або застосовуй відомі тобі технології з аплікації, квілінгу; г) вирізати по контуру, підписати вітальну листівку. Виконуй правила безпечної роботи з ножицями.

Слайд 35

Джерела http://uk.wikipedia.org/wiki. http://www.bogmark.com.ua http://traditions.org.ua/statti/pisanka.htm. http://trudove.org.ua http://blog.i.ua http://www.liveinternet.ru

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Культура