"Писанкарство та писанки"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Писанка – одна зі стародавніх форм українського народного розпису, у якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру. Звідки ж виникла “культура писанки”?
Чисте гладкофарбоване або оздоблене візерунками яйце набуло символічного релігійно-обрядового значення ще задовго до християнства. Досліджуючи матеріали археологічних експедицій з вивченням трипільської культури (V-ІІ тис. до н.е.), вчені побачили на кераміці орнаментальні малюнки, які дуже нагадують орнамент на сучасних українських писанках. На території України писанкарство набуло найбільшого поширення за часів Київської Русі, в Х-ХІІІ ст.
Зважаючи на фізичні особливості шкаралупи яйця, середньовічні писанки до наших днів не збереглися. Однак масове розписування яєць в Україні існувало протягом століть. У XIX ст. писанкарство у різних художніх варіантах побутувало на всій території України . Розрізняють писанки Подніпров'я, Слобожанщини, Полісся, Поділля, Бойківщини, Гуцульщини, Лемківщини тощо. На Слобожанщині й Покутті поширені крапанки, на Бойківщині й Лемківщині — так звані шпилькові й крапанки.
Писанки виготовляли навесні, перед Паскою, сільські дівчата і жінки, монастирські ченці й іконописці, міські панночки, пекарі та ін. Тому й техніка декорування різнилася. Дослідники вважають, що українська писанка має понад 100 символічних малюнків.
"Безконечник« або меандр є символом культу Води. Старо-давні слов'яни крім Сонця поклонялися так само і Воді, і ось що з цього вийшло: "Древо Життя" зазвичай Дуб. Був символом єднання Неба і Землі. Корінням Дуб захищав людей від мешканців Нижніх Світів, гілками стосувався Верхніх Світів. Людям надавав кору для замінника кави і дупла для рекреації, релаксації.
"Берегиня" - хранителька домашнього вогнища.Спочатку зображалася у вигляді жінки з піднятими вгору руками, з часом абстрагувалася в : Крім домашнього вогнища, Берегиня була захисницею дітей,дрібних тварин і землі. На писанці бере-гиня виглядає ось так :
Слов'яни були землеробами, і від своєчасного дощу залежало виживання. Відповідно, культ дощу і поклоніння Богу дощу займали ваго-ме місце в житті людей. Писанки з "грабельками" виглядають ось так : “Грабельки” – символ дощу :
"Зоря", "Зірка" або "Ружа" - в першу чергу символ Сонця, але так само Ранкова, Полуденна і Вечірня зорі. Символи сакраль-ності часу. Зображувалися схематично у вигляді: Ружа відповідала за все пов'язане з часом - народження і смерті, пори року, цикли сільгосп- робіт. Так само зірки вважа-лися дірками в небосхилі, крізь які боги спостеріга-ють за людьми.
Квадрат (опціонально Ромб) були символами матеріального достатку, благополуччя, зораного поля і загальним символом жіночого начала в природі. Сітка-штрихування, якою заповнювалася площа квадрата, захищала від злих духів. Ромб або Квадрат.
Сонце - один із самих головних об'єктів поклоніння. Символ родючості, радості і величезного безлічі інших важливихподій. Розповісти про роль Сонця повністю - вікіпедії не вистачить. Просто помилуйтеся, як Сонце зображувало-ся на писанках:
Хрест. Хрест був символом світобудови, праобразом Декартової системи координат, видом зверху на перетин двох площин. Знаком вогню і символом з'єднання чоловічого й жіночого начал. Вертикальна лінія - чоловіча, горизонтальна -жіноча. Так само, хрест був пов'язаний з Богом Землі і уособлював зміну чотирьох пір року.
Символічне навантаження мала і кольорова гама писанки. Червоний колір усимволізовував радість життя, любов. Жовтий — місяць і зорі, урожай. Зелений — багатство, буяння рослинного світу, його воскресіння. Блакитний — чисте небо, здоров'я. Бронзовий — матінку-землю. Чорний з білим — пошану до померлих родичів, їхніх душ та ін.
Розписують яйця писачком — невеличка дерев'яна паличка, у якій розпеченим цвяхом випалюють дірочку, щоб вставити туди металевий наконечник чи трубочку, згорнуту з фольги. Потім цей наконечник закріплюють ниткою.
Найпростішою є технологія виготовлення крашанки. Для виготовлення крашанок (галунок) використовують круто зварене в лушпинні цибулі яйце, яке після цього набуває жовто-коричневого кольору різної інтенсивності. Іноді до них прив'язують листочки петрушки, які залишають на шкаралупі світлі відбитки. Найчастіше крашанки фарбують у червоний колір, символ кохання і вічного життя.
Крапанки. Яйце опускають у темну фарбу, потім крапають на нього гарячим воском. Коли віск вихолоне, яйце кладуть у світлішу фарбу. Після цього яйце опускають у гарячу воду, де віск сходить з нього залишивши різної величини і форми крапочки по кольоровому тлі.
Дряпанка Для цього вибирають яйце темного кольору і зафарбовують темним барвником. Олівцем наносять орнамент. Після цього гострим предметом (голкою, шилом чи цвяхом) продряпують намальований орнамент.
Писанка Спочатку малюють лінії, які розподіляють яйце на площині. Їх наносять простим олівцем. Яйце підтримується трьома пальцями лівої руки, а три пальці правої руки тримають писачок. Писачком набирають гарячого воску, притулюють його отвором до яйця і пишуть по лініях, позначених олівцем. Візерунок кожна господиня підбирає сама, при цьому вони несуть символічне значення. П ісля цього яйце занурюють у фарбу, кладуть у духовку і витирають віск.
Сучасні майстри використовують власні техніки виготовляння писанок: Вишивані писанки. Писанки з бісеру. Об’ємні писанки, прикрашені стрічками, нитками і т.д. Писанки, вирізблені з яєць.
Пам’ятники та музеї писанок У містечку Вегревілі (Канада), велику частину населення якого становлять канадські українці, знаходиться найбільша у світі писанка-пам'ятник. Щороку в липні у цьому містечку відбувається Український фестиваль писанок.
Єдиний у світі музей писанки збудовано в місті Коломия. Частиною музею є пам'ятник писанці, висота якого сягає 13,5 м.
Також в Україні знаходиться пам'ятний знак українській писанці в смт. Доброгостів Львівської області.
Писанка – це неповторне багатство. Його треба берегти, як безцінний скарб! Нам слід пишатися ним перед усім світом. О.Довженко.
Схожі презентації
Категорії