Наслідки Другої світової війни для країн Західної Європи
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Хронологія подій НаЗаході НаСході Створенняєдиноїзониокупації(Бізонії) у 1946 р.,післяприєднання французькоїзонив 1948 р. —Тризонії СРСРпочинаєприскоренупобудову соціалізмувсвоїйзоні(створення держсектору,аграрнареформа) Відродженнядіяльностітакихпартій, як ХДС, ХСС, СДПН ВідродженняКПН (начолі— В.Пік), СДПН,пізнішеоб’єднанів СЕПН Наданодопомогуза планом Маршаллаіучервні1948 р. — проведеногрошовуреформу Л.Ерхарда СРСРзабороняєназемнесполученняміжЗахідноюНімеччиноюіЗахіднимБерліном(блокада дотравня1949 р.),запровадженнявобігсхідноїмарки
Ці реформи потрапили на сприятливий ґрунт: допомога за планом Маршалла, відсутність військових видатків до 1956 р., наявність дешевої робочої сили (після репатріації 9 млн німців зі Східної Пруссії), надзвичайні зусилля німців (найдовший робочий тиждень у Західній Європі — 52 год), менталітет (працьовитість, цілеспрямованість, охайність, дисциплінованість). Як наслідок: середньорічний приріст промислової продукції становить 10 % (коли у США — 4 %, Великій Британії — 3 %), обсяг промислового виробництва до 1965 р. зріс у 4 рази, за рівнем економічного розвитку ФРН виходить на одне з перших місць у світі. Погіршення становища в НДР спонукало до втечі німців до ФРН через Західний Берлін (у відповідь було споруджено Берлінський мур 13 серпня 1961 р.).
1970 р. укладено договір з СРСР, Польщею про визнання кордонів. 1972 р. — укладено договір з НДР про добросусідські відносини і кордони. 1973 р. ФРН і НДР стають членами ООН. Протягом 1982–1998 рр. канцлером ФРН був Г. Коль, який проводив політику неоконсерватизму. Відбувається скорочення державних видатків на пенсійне забезпечення, охорону здоров’я і освіту. Але засади системи соціального забезпечення залишалися недоторканними.
Є в р о п е й с ь к а і н т е г р а ц і я — процес утворення нового типу міждержавних відносин, що розпочався після Другої світової війни і забезпечив країнам Західної Європи високі темпи економічного розвитку, соціально-політичну стабільність та безпеку.
5 травня 1949 р. — створення Ради Європи — міжнародної міжурядової організації. Квітень 1951 р. — створення Європейського об’єднання вугілля і сталі. 1957 р. — створення Європейського економічного співтовариства (ЄЕС) — «Спільний ринок». Грудень 1957 р. — створення Європейського товариства з атомної енергії (Євроатом). 1960 р. — створюється асоціація вільної торгівлі.
Липень 1947 р. — створення Комітету європейського економічного співробітництва (для реалізації «плану Маршалла»). Під час Другої світової війни економіка багатьох європейських країн, особливо Німеччини, була зруйнована, було знищено цілі міста з їх виробничими потужностями.
5 червня 1947 р. Державний Секретар США Дж. Маршалл виступив у Гарвардському університеті з программою відновлення та розвитку Європи. Ця програма, що дістала назву «план Маршалла», передбачала: надання допомоги економіці США, яка полягала у зменшенні перенасиченості ринку товарами й капіталами, полегшенні проведення реконверсії; забезпечення відродження економіки Європи шляхом зміцнення європейської демократії та, що не менш важливо, недопущення подальшої радянської експансії в Європу.
Після Другої світової війни країни Західної Європи швидко відновили економіку за допомогою кредитів, наданих США згідно з планом Маршалла, прийнятим 1948 року. Долаючи труднощі і кризи, Великобританія, Франція, Німеччина, Італія зміцнювали ринкову економіку, демократичні і правові засади державного ладу. На міжнародній арені країни Західної Європи виступали як союзники США, прибічники «холодної війни» з СРСР, активні члени НАТО, учасники європейської інтеґрації.
Схожі презентації
Категорії