"Ірако-іранська війна"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Ірано-іракська війна — військовий конфлікт між Іраком і Іраном, що тривав з 1980 по 1988. У Ірані часто вживається назва «Священна оборона» (دفاع مقدس -дефа-йе могаддас), іноді — «Нав'язана війна» (جنگ تحمیلی -Джанг-е тахмілі), а в Іраці поширене неофіційне найменування конфлікту як «Кадісія Саддама» (قادسیه صدام -кадіссійят Саддам) на честь перемоги, здобутої арабами в битві при Кадіссії під час завоювання Персії.
Війна почалася 22 вересня 1980 р. вторгненням іракської армії в іранську провінцію Хузестан. Первинне успішне просування іракської армії, проте, незабаром натрапило на наполегливий опір і було зупинене. До літа 1982 р. Іран повернув окуповані Іраком території, після чого сторони почали війну на виснаження. Перемир'я, що закінчило війну, було підписане 20 серпня 1988 року і відновило довоєнну ситуацію. За тривалістю, задіяними ресурсами і людськими жертвами ірано-іракська війна є найбільшим військовим конфліктом між суверенними державами «третього світу» після 1945 року. В ході війни Іраком застосовувалосяхімічна зброя.
Дата: 22 вересня 1980 – 20 серпня, 1988 (7 років, 334 дня) Місце: Ірано-Іракський кордон, Перська затока Результат: глухий кут Стратегічний і тактичний провал Іраку Іракське вторгнення в Західний Іран відбито Тактичний провал Ірану Закінчення, коли Іран дав згоду на резолюцію 598 Ради Безпеки ООН, про припинення бойових дій Обидві сторони стверджують про перемогу
Головним приводом до війни Іраку була спроба замаху на віце-прем'єраТаріка Азіза на півдні Іраку, в якому Саддам Хусейн звинуватив «іранських агентів», в одному зі своїх виступів. Відносини швидко погіршувався, поки в березні 1980 року Іран в односторонньому порядку знизив свої дипломатичні зв'язки до рівня тимчасово повіреного у справах, відкликавши свого посла, і зажадав, щоб Ірак зробити те ж саме. Напруженість збільшилася у квітні після замаху на іракського віце-прем'єра Тарік Азіз, а через три дні, підрив похоронної процесії студента, який загинув в цьому нападі. Ірак звинуватив у цьому Іран.
Загальноприйнятою датою початку війни є 22 вересня 1980, коли іракська армія форсувала Шатт-ель-Араб і вторглася в іранську провінцію Хузестан. Проте в Іраку прийнято вважати, що війна почалася 4 вересня з прикордонних інцидентів, спровокованих Іраном. У листопаді, після початку війни, МЗС Іраку опублікував меморандум, в якому викладалася іракська версія причин, що спонукали іракське керівництво завдати рішучого удару по іранських військових об'єктах. У меморандумі містилося твердження, що тільки за п'ять місяців (лютий — липень 1980) іранські збройні сили 224 рази порушували сухопутну і морську кордони Іраку, а також вторгалися в його повітряний простір. За період 4 — 16 вересня в обмежених прикордонних зіткненнях іракські війська зайняли 125 миль² спірних територій в районі Зейн аль-Каус.
До початку 1981 іракські війська окупували частину Хузестан і низку прикордонних теренів на центральній і північній ділянках фронту. Тривала облога Абадану. Розуміючи, що супротивник перейшов до оборони, президент Ірану і верховний головнокомандувач Абольхасан Банісадр прийняв рішення про проведення першого з початку війни контрнаступу. Він відбувся на початку січня 1981 року і завершилося повним провалом. Удар наносився на чотирьох напрямках; у двох випадках іранці досягли незначних успіхів, одна атака була безрезультатною.
В середині березня 1982, Іран перейшов у контрнаступ і іракські збройні сили були змушені відступити. До червня 1982, іранці повернули собі терени окуповані Іраком на початку війни. Особливо значення мав контрнаступ в провінції Хузестан під час якого було звільнено Хорремшехр від іракців 24 травня 1982. Усього 7000 іракців були вбиті або поранені в Хорремшехр і 19000 полонених, у той час як іранці втратили 10000 вояків. Саддам вирішив вивести війська повністю з Ірану, і розгорнув їх уздовж кордону між Іраком та Іраном
У липні 1988 року іракські літаки скинули хімічні ціанідні бомби на іранське курдське село Зардан (як це було чотири місяці до цього з курдським селом Халабджа). Сотні людей було вбито відразу, а що залишилися в живих все ще страждають від різних фізичних і психічних розладів. Після цих великих невдач, Іран прийняв умови резолюції Ради Безпеки ООН 598 і 20 серпня 1988 мир було відновлено.
Наслідки Ірано-іракська війна завершилася без переконливої перемоги однієї із сторін, хоча обидві заявили про свою військову перемогу. Економічний збиток від бойових дій для Іраку і Ірану оцінювався в 350 мільярдів доларів. Війна забрала життя близько 1 мільйона осіб . Війна призвела до появи у Іраку значної заборгованості перед низкою арабських країн. Зокрема, борг Іраку перед Кувейтом перевищив 14 млрд доларів, що стало однією з причин, що підштовхнули Саддама Хусейна в 1990 році до рішення вторгнутися до Кувейту.
Схожі презентації
Категорії