Літературно - музична композиція, присвячена Т.Г. Шевченку
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Ліро-епічна соціально- побутова поема “Катерина” (Василию Андреевичу Жуковскому на память 22 апреля 1838 года) “Кохайтеся, чорнобриві, Та не з москалями, Бо москалі — чужі люди, Роблять лихо з вами.”
Основний мотив- трагічна доля жінки-покритки. У ліро-епічній соціально-побутовій поемі "Катерина", гостро поставлені проблеми соціальної нерівності і трагічної долі селянки. Поема стала знаковою,бо змалювала центральний жіночий образ творчості Т.Г.Шевченка.
Композиція : 1.Вступ (звернення до дівчат-селянок); 2.Показ кохання і народження позашлюбного сина; 3.Вигнання зганьбленої з дому; 4.Поневіряння її на чужині; 5.Випадкова зустріч з Іваном і самогубство героїні; 6.Доля сина.
Особливістю сюжету поеми є підбір надзвичано гострих драматичних ситуацій, завдяки чому стисло і водночас глибоко розкриваються характери персонажів. Велику роль у "Катерині" відіграють ліричні відступи, завдяки яким схвильованість поета мимоволі передається читачам, а також пейзажі, якими Т. Шевченко підкреслює психологічний стан героїв.
Катерина Жінка, здатна на велике, безоглядне, пристрасне кохання, ошукана у своєму почутті й покарана за нецноту. Збезчещена дівчина, кинута на осуд і глум оточуючих, — типовий образ у класичній українській літературі.
Іван Зайшлий «москалик» — людина з іншого світу, небуденний, особливий, так не схожий на сільських парубків поводженням. Катерина закохалася і повірила у слова, на якій той не скупився і яким насправді не надавав значення. Чужак, мародер, брутальний, морально розбещений чоловік, розважився, попив, поїв — і в полк, справно нести службу.
Батьки Батьки Катерини передбачали трагедію, застерігали свою доньку. І мати, і батько люблять свою дитину. Їм боляче, що Катерина так учинила. Ненька, «як мертва, на діл повалилась». У промові матері і ніжні, чуйні слова, і прокляття. Батько мовчазний, суворий, йому теж боляче, але він мовчить, приголомшений своїм горем. Сидить батько кінець стола, на руки схилився… Не дивиться на світ Божий: Тяжко зажурився. … Доню моя, Що ти наробила?
Односельці Жорстокі люди «у всі дзвони дзвонять». Неслава пішла по селу, чутки дійшли й до батьків. Саме через тиск односельців батьки вигнали доньку з хати. А жіночки лихо дзвонять, Матері глузують, Що москалі вертаються Та в неї ночують: «В тебе дочка чорнобрива, Та ще й не єдина, А муштрує у запічку Московського сина. Чорнобривого придбала... Мабуть, сама вчила...
У трагедії однієї дівчини Шевченко зумів показати трагедію всього народу. Враховуючи історичний контекст, можна розглядати поему «Катерина» не тільки як соціально-побутовий твір, але як твір філософський. Із цієї точки зору образ Катерини, її доля символізують долю України. Катерину зганьбив не просто панич, а москаль, тобто чужинець, він поводиться з нею, як завойовник. Це наштовхує на аналогії суспільно-політичного плану. Україна у XIX столітті також була в ролі підневільної. Доля Катерини багато в чому нагадує страдницький шлях України, яка уявлялась Шевченкові жінкою-покриткою, вигнаною з власної хати.
Головна тема твору — нещасне кохання дівчини, яка полюбила москаля Ідея твору — попередження українських дівчат про лихо, яке може статися через кохання з москалями та показ жорстокості та безтурботності москалів
Використана література: Пахаренко В. Українська література.Підручник для 9 класу.- Київ, “Генеза”, 2004. Ткачук М. Українська література.Підручник для 9 класу.- Київ, “Освіта”,2009. litopys.org.ua/shevchenko www.t-shevchenko.name/ru ru.wikipedia.org/wiki/
Схожі презентації
Категорії