X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Василь Симоненко

Завантажити презентацію

Василь Симоненко

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Василь Симоненко. Вірш-пісня “Лебеді материнства.” Ідея вічного зв’язку людини з матір’ю, рідною землею. Символічний зміст образів поезії. Автор – Недбай С.В. МЗОШ №46 М. Миколаїв 2012 рік

Слайд 2

Мета: поглибити знання про життєвий і творчий шлях В.Симоненка, ознайомитись з поезією “Лебеді материнства”, розвивати навички виразного читання та образного мислення , послідовного викладу думок; виховувати почуття поваги та любові до матері, до Батьківщини.

Слайд 3

План уроку: 1. Визначенння теми та мети уроку. 2. Ознайомлення з біографією письменнника. 3. Виразне читання та аналіз поезії 4. Робота в групах. 5. Підведення підсумків уроку

Слайд 4

Наочні засоби навчання: портрет Василя Симоненка, виставка пісенників з творами поета, картини, фотознімки із зображенням матері і дитини, словник-ключ до поезії В.Симоненка, план аналізу поетичного твору, підручник (вихідні дані вказано в списку літератури), тематичні папки,тексти поезії „Лебеді материнства", фото хати, де народився Василь Симоненко.

Слайд 5

Епіграф Скільки б не судилося страждати, Все одно благословлю завжди День, коли мене родила мати Для життя, для щастя, для біди. В.Симоненко

Слайд 6

Корені Симоненківського роду Він з’явився на світ 8 січня 1935 року в селі Біївцях на Полтавщині. Корені Симоненківського роду сягають в далеку сивину віків. Дідусь Федір Трохимович та бабуся Варвара Потапівна замолоду були високими статурними та вродливими, як проходили по селу, то всі біївчани дивилися їм услід. Рано, у 42 роки не стало улюбленої бабусі, а дід Федір дожив до глибокої старості. Для Василя він став першим другом і наставником, а пізніше - натхненником майбутнього поета. Він самотужки вивчив грамоту, багато читав. Його увагу привертав навіть шкільний підручник з географії чи історії. Сусідські діти іноді жартували: „ Дід Щербань готується до екзаменів.”

Слайд 7

Дитинство поета Мати поета з дитинства мріяла стати вчителькою, але не склалося і на життя вона заробляла важкою працею швачки. Василь Симоненко завжди був вдячний за любов, ласку, виховання, за все, що пізніше викликало роздуми про суть життя, своїм матері та дідові. Василеве дитинство було схожим на дитинство багатьох хлопчиків того часу: війна, голод і холод, щоденний страх, окопчиик під хатою, нужденна школа, чорнило з бузини, нестача паперу і книжок. Перші чотири класи Василь учився у рідному селі Біївцях, а закінчував школу у Тарандинцях. До школи доводилося ходити щодня 9 кілометрів. Однак школу він закінчив на відмінно, із золотою медаллю. Із спогадів Ганни Щербань: „ Вчитися йому було, ой, нелегко.Важка була дорога до школи.Навесні чи восени – то ще нічого, а взимку – суща біда. Повоєнні зими були люті, сніжні. А пальто у Васі пошарпане, чоботи – діряві. Тільки жодного разу він не запізнився на урок.” 

Слайд 8

Становлення поета Вищу освіту Василь Симоненко здобував, навчаючись на факультеті журналістики Киїського університету ім. Т.Г.Шевченка, потім працював у газетах „Молодь України”, „Черкаська правда”, „Робітнича газета.” На перший погляд , небагате на події коротке життя поета. Але за двома датами, між якими пролягли його дороги – чимало добрих справ і напружена творча праця.За життя поета вийшла лише одна його збірка – „Тиша і грім.” Непростий шлях долали його наступні книжки „Вино з троянд”, „Поезії”, „Лебеді материнства” та ще книжечка для дітей. Уже перші поезії В.Симоненка засвідчили, що в літературу прийшов поет незвичайного хисту й високої громадської свідомості.

Слайд 9

Ознайомлення з поезією „Лебеді Материнства”. Цікава ритмічна будова, яскрава образність, близькість до народної колискової привабили відомого композитора й диригента Анатолія Пашкевича. Можливо, не кожна людина в Україні знає цей вірш, але крилаті рядки „Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину" відомі, певно, кожному. Тривалий час ім’я автора спеціально замовчувалося. Нині ми гордо називаємо його В.Симоненко. Пісня лише частина поезії „ Лебеді материнства”. Композитор Анатолій Пашкевич написав до неї прекрасну музику, у силі впливу якої ми вже переконалися. Наше завдання на сьогоднішньому уроці переконатися ще і в силі її слів. Зараз ми прослухаємо поезію у прочитанні самого автора, запис якої зберігся у фондах українського радіо і є доступним для нас завдяки мережі Інтернет.

Слайд 10

Аналіз поезії — Скажіть, будь ласка, яке враження справив на вас голос Василя Симоненка? Як ви вважаєте, якою людиною він був? — Зараз ви доведете , що теж умієте виразно читати , прочитайте про себе вірш і сприйміть прочитане розумом і серцем... Читаємо ланцюжком   Хто бажає повністю прочитати вірш! Перевірка сприйняття учнями тексту (фронтально) — Які емоції викликала у вас ця поезія? — Сформулюйте тему твору.  (Материнська любов до дитини, турбота за її долю).  — У яких рядках виражається ідея вірша?  („Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину"). — У чому оригінальність побудови(композиції)

Слайд 11

Вірш можна умовно поділити на дві частини. Перша частина закінчується словами: „лоскотали марево золотим сузірям”. Початок поезії подібний до народної колискової, любляча мати вимріює щасливу долю своїй дитині. Тут чується перегук з народними побажаннями добра, любові, щастя. Поет зібрав золоті розсипи із рідної мови - образні словосполучення(епітети, метафори, порівняння), вдихнув у них таку магічну силу, ми проймаємося тим дивовижним казковим світом. А як називається пісня, яку співає мати над колискою немовляти? (Колискова)  — Сформулюйте тему твору. (Материнська любов до дитини, турбота за її долю).  — У яких рядках виражається ідея вірша? („Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину"). Друга частина поезії Палка материнська молитва піснею злітає в темно-синє вечорове небо аж до зір – до самого Бога, прохаючи щастя-долі своїй дитині. Та виросте син, і життя поставить перед ним нові вимоги. Але за сином завше будуть мандрувати „ очі материнські і білява хата. ”У ній непомітно образ матері переростає в образ України, що теж схилилася над колискою улюбленого сина, бажає йому добра, але водночас повчає і хоче застерегти.  

Слайд 12

Робота в групах На допомогу - папки в яких є словник-ключ. (Діти отримали д/з - узяти олівці і папір). Нагадати правила роботи в групах, бути толерантними, побажати дітям успіху.  І група – Художники Ми чули музику цієї поезії , захоплювалися перлами її слів, а тепер уявіть себе художниками . Що вам навіяло прослухову вання пісні і поезії – зобразьте на папері. Обгрунтуйте створені вами малюнки.

Слайд 13

ІІ група Знайти художні засоби (епітети,метафори, уособлення і т. д.) які використав автор у поезії. (У вірші багато різних зображувальних засобів. Надзвичайно яскраві епітети. Письменник чимало застосовує уособлень і метафор.  „Заглядає в шибу казка сивими очима". Це уособлення.  „Завше будуть мандрувати очі материнські і білява хата". Дане уособлення застосоване поетом, щоб довести, що мати завжди поруч з дитиною, відчуває її проблеми, готова допомогти. Та й спогади про рідний дім, близьких людей постійно з людиною.  Таке ж значення має і уособлення „прийдуть з України верби і тополі, стануть над тобою, листям затріпочуть".  „Темряву тривожили криками півні". Це метафора. У ній образно письменник каже, що дитину захищають сили добра — „півень" — від сил зла, „темряви".  Метафора „танцювали лебеді в хаті на стіні. Лопотіли крилами і рожевим пір'ям" підкреслює, що в стінах рідної домівки дитина може сподіватися на підтримку і добро. Порівняння „лебеді, як мрії".) 

Слайд 14

ІІІ група Які образи є в поезії? Пояснити їх роль (словник- ключ) на допомогу. Образи (лебеді, півні, зорі, лиман, марево, ніч, хата, верби, тополі...) є в поезії? Поясніть їх роль. У разі потреби зверніться до словника-ключа. (У творі є буквальний і символічний зміст. Слів-образів, що мають символічне значення, багато. Вони сприяють розумінню тексту. „Лебеді рожеві". Рожевий колір символізує ставлення до життя як до казки, небажання або невміння помічати негаразди. У дитинстві все бачиться красивим, ніжним, добрим.  „Зорі сургучеві". Епітет „сургучеві" допомагає уявити не лише темний брунатний колір. Оскільки це в'язка речовина, то можна передбачити, що автор використовує його, щоб описати картину дитячого сну. 

Слайд 15

„Приспані тривоги". Тривоги, проблеми для дитини поки що не існують. Тому вони приспані.  „ Тихі зорі". Зорі не можуть бути іншими. Вони не вміють видавати ніяких звуків. Епітет „ тихі" підкреслює, що коли дитина засинає, усе навкруги затихає, щоб у неї був спокійний сон.  Лебеді — символ чистоти, милосердя, Діви Марії. Тобто у вірші це — птах матері. Зорі — присутність божества, ангела-посланця Бога, надія. Оскільки у християнстві зорі означають божественне благе ставлення, то в даній поезії мова йде про благе ставлення Бога до дитини.  Лимани (вода) — символ народження; символ мінливого людського життя.  Мати є символом усіх духовних речей. „Материнська добра ласка в неї за плечима": мати — джерело духовності, усього доброго і ніжного. Півень у праукраїнців вважався передвісником зорі, а отже, пробудження життя.

Слайд 16

Домашнє завдання: І. Вивчити поезію напамять. ІІ. Намалювати обкладинку до умовної книжки „ Лебеді материнства”.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література