Тарас Шевченко - Жіноча доля у творчості поета
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мені ж, мій боже, на землі Подай любов, сердечний рай! І більш нічого не давай… Тарас Шевченко
1. 9 березня 1814 року. 2. 1829 рік. 3. 10 березня 1861 року. 4. 25 квітня 1838 року. 5. 1850 –1857 роки. 6. Коли Тарасові було 9 років… 7. 5 квітня 1847 року.
Поема «Кавказ». Поема «Єретик». Поема «Сон». («У всякого своя доля»). Поема «Наймичка». Поема «Гамалія». Поема «Неофіти». Вірш «Садок вишневий коло хати».
Словникова робота: Панщина – відробіткова рента, одна з форм феодальної земельної ренти, дармова примусова праця феодально-залежного селянина, що працює власним інвентарем у господарстві феодала. Сніп – зв'язаний оберемок зрізаних стебел (із колосками) хлібних злаків та інших культур. Лановий – який має стосунок до володіння або користування землею.
Основна думка. А) кріпацтво є перешкодою для повноцінного щасливого життя народу; непосильна праця, приниження гідності, безправ’я, відсутність волі — ось що характерно для уярмленого селянства; Б) сон — це мрія кріпачки, її прагнення здобути волю хоч не собі, а своєму синові.
На панщині пшеницю жала, Втомилася; не спочивать Пішла в снопи, пошкандибала Івана сина годувать. Воно сповитеє кричало У холодочку під снопом.
На сина глянула, взяла, Його тихенько сповила Та, щоб дожать до ланового, Ще копу дожинать пішла.
Чому жінка заснула над дитиною? Чи був цей сон віщим для матері-кріпачки? Як сам автор ставиться до героїні поезії?
Жінка-мати у творчості Тараса Шевченка Берегиня Святий образ Покритка Турботлива Отримує радість і водночас страждання від народження дитини
Мені аж страшно, як згадаю Оту хатину край села! Такії, боже наш, діла Ми творимо у нашім раї… а) «І виріс я на чужині»… б) «Якби ви знали, паничі»… в) «Тече вода з-під явора»…
2. Поклала мати коло хати Маленьких діточок своїх; Сама заснула коло їх. Затихло все, тільки дівчата Та соловейко не затих… а) «І золотої, й дорогої»… б) «На Великдень на соломі»… в) «Садок вишневий коло хати»…
3. Ще треті півні не співали, Ніхто ніде не гомонів, Сичі в гаю перекликались, Та ясен раз у раз скрипів а) «Садок вишневий коло хати»… б) «Причинна»… в) «Вітер з гаєм розмовляє»…
4. А іноді така печаль Оступить душу, аж заплачу, А ще до того, як побачу Малого хлопчика в селі… а) «Сон» («На панщині пшеницю жала»)… б) «Мені тринадцятий минало»… в) «І золотої, й дорогої»…
5. І усміхнулася небога, Проснулася,- нема нічого… На сина глянула, взяла Його тихенько сповила… а) «І золотої, й дорогої»… б) «Сон» («На панщині пшеницю жала»)… в) «Мені тринадцятий минало»…
6. Кохайтеся, чорнобриві, Та не з москалями, Бо москалі – чужі люде, Роблять лихо з вами… а) «Наймичка»… б) «Катерина»… в) «Утоплена»…
Домашнє завдання. Підготувати повідомлення про лірику Тараса Шевченка періоду арешту і заслання. Скласти тести до поезії «Сон» («На панщині пшеницю жала»).
Схожі презентації
Категорії