Тарас Шевченко. Рання творчість поета. "До Основ'яненка", "На вічну пам'ять Котляревському", "Думка"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Рання творчість Тараса Шевченка Перші поетичні твори Т. Шевченка належать до баладного й елегійного жанрів. Ранній, романтичний період поетичної творчості характеризується тематичним розмаїттям:
Рання творчість Тараса Шевченка призначення поезії, місце й роль поета в суспільному житті (вірш «Думи мої, думи мої...», елегія «На вічну пам’ять Котляревському», послання «До Основ’яненка»);
Рання творчість Тараса Шевченка пошуки щастя, конфлікт високої людської мрії та жорстокої дійсності (вірші-думки «Тече вода в синє море...», «Нащо мені чорні брови...», «Вітре буйний, вітре буйний!..»; балади «Причинна», «Тополя», «Утоплена»);
Рання творчість Тараса Шевченка трагічна доля жінки-матері, зганьбленої паном-поміщиком (соціально-побутові поеми «Катерина», «Мар’яна-черниця», «Слепая»);
Рання творчість Тараса Шевченка поетизація славного історичного минулого України: боротьба українського народу проти турецько-татарських нападників (історичні поеми «Іван Підкова», «Гамалія», «Тарасова ніч», послання«До Основ’яненка») і проти польсько-шляхетського поневолення (історична поема «Гайдамаки»).
Рання творчість Тараса Шевченка «Н а вічну пам’ять Котляревському» У рік смерті І. Котляревського (1838) Т. Шевченко написав елегію «На вічну пам’ять Котляревському», у якій окреслив його визначальну роль у створенні нової української літератури, назвав «батьком», засвідчивши його безсмертя: Будеш, батьку, панувати, Поки живуть люди; Поки сонце з неба сяє, Тебе не забудуть!
Рання творчість Тараса Шевченка Головний композиційний прийом зображення в елегії - розгорнутий художній паралелізм, який допомагає висловити ідею високого покликання митця. На тлі прекрасного україн-ського пейзажу із соловейком на калині та його співом, що зачаровує всіх, Шевченко в образній формі змальовує заслуги І. Котляревського в українській історії: Недавно, недавно у нас в Україні Старий Котляревський отак щебетав; Замовк, неборака, сиротами кинув І гори, і море, де перше витав...
Рання творчість Тараса Шевченка «Д о Основ’яненка» Поштовхом до написання романтично-величального послання «До Основ’яненка» (1839) стала публікація в «Отечественных записках» нарису Г. Квітки Осно-в’яненка «Головатий (Нарис для історії Малоросії)», який справив на Т. Шевченка сильне враження.
Рання творчість Тараса Шевченка Поет заохочував свого старшого побратима висвіт-лювати історико-героїчну, патріотичну тематику, спонукав відтворю-вати в усій величі героїку минулого України, щоб розбудити пасивних сучасників для боротьби за соціальне й національне розкріпачення народу, тим самим не розриваючи вісь безперерв-ності історичного часу:...А ти, батьку... Співай... Про Січ, про могили, ...щоб нехотя На весь світ почули, Що діялось в Україні, За що погибала, За що слава козацькая На всім світі стала!
Рання творчість Тараса Шевченка Основні ідеї послання • минуле має дати відповідь на проблеми сучасності, щоб дізнатися, «чия правда, чия кривда / / / чиї ми діти», • заклик поета оспівувати героїчне минуле народу; • віра в безсмертя рідного народу, його мови, куль-тури.
Рання творчість Тараса Шевченка Пантелеймон Куліш у листі до Т. Шевченка від 25 липня 1846 р. запропонував зробити ряд виправлень у посланні «До Основ’яненка»: «Ви підносите Головатого — особу не дуже важли-ву і мало відому народові й історикам. Чи не краще надрукувати: Наша пісня, наша дум а Не вмре, не загине: От де, лю ди, наша слава, Слава України!»
Рання творчість Тараса Шевченка В оригіналі було: «Наш завзятий Головатий / / Не вмре, не загине». Як бачимо, Т. Шевченко прислухався до письменника- побратима, і нині ця фраза стала крилатою з таким початком: «Наша дума, наша пісня / / Не вмре, не загине...», утверджуючи безсмертя народу, його духо вн о ї спад- щини.
Рання творчість Тараса Шевченка «Думка» («Н ащ о мені чорні брови ...») Тема пошуку людиною щастя, протиставлення високої людської мрії та жорстокої дійсності розкривається в ряді творів романтичного характеру, які поет назвав думками, в елегіях, у баладах.
Рання творчість Тараса Шевченка Елегія «Думка» («Нащо мені чорні брови...») наповнена роздумами про долю молодої людини — вродливої дівчини-сироти з чорними бровами, карими очима, зрадженої «чорнявим», її наріканнями на долю, якої нема: «Нащо ж мені краса моя, / /Коли нема долі?»
Рання творчість Тараса Шевченка За словами М. Рильського, «провідна риса поезії Т. Шевченка — музика, мелос, ритмічна могутність і метрична різноманітність». Це посприяло тому, що багато творів поета стали піснями, зокрема й «Нащо мені чорні брови...».
Схожі презентації
Категорії