Тарас Шевченко. "Причинна". "Лілея"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Рання творчість Тараса Шевченка «Причинна» У ранній період творчості Т. Шевченко розвинув улюблений для поетів-романтиків жанр балади, напи-савши «Причинну», «Тополю» та «Утоплену», хоча й пізніше він повертається до цього жанру («Лілея», «Русалка», «У тієї Катерини...», «Коло гаю в чистім полі...», «Чого ти ходиш на могилу?..», «Хустина»), Він надав баладі нових рис, спростив елементи фантастики, урізноманітнив засоби художньої виразності.
Рання творчість Тараса Шевченка «Причинну» Є.Гребінка надрукував у своєму альманасі «Ластівка». Це оригінальна романтична балада, яка несе відбиток як літературної традиції (балади Ґете, Жуковського, Пушкіна, Лєрмонтова, романтичні по-вісті Гоголя, твори українських поетів- романтиків Боровиковського та Маркевича), так і фольклорної, особливо української демонології.
Рання творчість Тараса Шевченка У «Причинній» виявився суто шевченківський, інди-відуальний жанровий різновид балади — ліризований. Особливо це простежується в ліричному відступі — монолозі-молитві «Така її доля... О Боже мій милий!», який став народною піснею-романсом завдяки чудовій музиці композитора В. Заремби. Головний мотив твору — торжество кохання над ворожими силами в природі: навіть смерть не спроможна розлучити зако-ханих, які возз’єдналися після неї.
Рання творчість Тараса Шевченка «Причинна» — типова романтична балада з яскра-вими особливостями: • на перший план висуваються незвичайні події (дів-чина, чекаючи коханого з походу, стає причинною, і її залоскочують русалки; побачивши мертву кохану, ко-зак накладає на себе руки); • уповільнений розвиток сюжету завдяки багатьом позасюжетним елементам (роздуми, описи, відступи);
Рання творчість Тараса Шевченка * гіперболізовані пейзажі («Реве та стогне Дніпр широ-кий»); • часті персоніфікації, метафоричність, пісенні епіте-ти (« Сердитий вітер завива, / / Додолу верби гне висо-кі, / / Горами хвилю підійма»)», • глибоке проникнення у внутрішній світ людини; • незважаючи на смерть героїв, звучить оптимістична нота про глибоке, незрадливе кохання, красу вірності слову, дружбі.
Рання творчість Тараса Шевченка Фрагменти балади «Причинна» поклали на музику Д. Крижанівський, В. Косенко, М. Лисенко, Г. Хоткевич, К. Мясков та ін. Шедевром української народної пісні, візитівкою України у світі став знаменитий початок балади — «Реве та стогне Дніпр широкий» — саме з музикою Данила Крижанівського.
Рання творчість Тараса Шевченка «Лілея» За основу балади «Лілея» узято фольклорний мотив метаморфози — перетворення дівчини на квітку лі-лею, символ чистоти й ніжності. Твір — це схвильо-ваний монолог Лілеї Королевому Цвіту про своє жит-тя людиною, про трагічну долю матері-покритки, про знущання пана над сиротою після смерті матері й про те, як дівчина від тяжких поневірянь «умерла зимою під тином», а весною «процвіла... цвітом при долині».
Рання творчість Тараса Шевченка У баладі народне вірування про перетворення дівчини на квітку використано для викриття нелюдських учинків панів, тяжких умов кріпосницької дійсності. На мотив балади композитори К. Данькевич написав балет «Лілея», а Г. Майборода — однойменну симфо-нічну поему. Як бачимо, романтичні твори раннього періоду спри-яли утвердженню поезії Тараса Шевченка на засадах народності, національної самобутності, зверненню по-ета до уснопоетичних джерел, піднесенню мрії поета про кращу долю українського народу.
Рання творчість Тараса Шевченка Бала да (фр. ballade, від прованс. ballar — танцювати) — жанр ліро-епічної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально-побутового характеру з драма-тичним сюжетом. Первісно — танцювально-хорова пісня середньовічної поезії Західної Європи з чіткою строфічною організа-цією.
Рання творчість Тараса Шевченка До зустрічі на наступному уроці. Сподіваюся, що домашнє завдання виконаєте у повному об’ємі.
Схожі презентації
Категорії