X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Тарас Шевченко. "Причинна". "Лілея"

Завантажити презентацію

Тарас Шевченко. "Причинна". "Лілея"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Рання творчість Тараса Шевченка БАЛАДИ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА «ПРИЧИННА», «ЛІЛЕЯ»

Слайд 2

Рання творчість Тараса Шевченка «Причинна» У ранній період творчості Т. Шевченко розвинув улюблений для поетів-романтиків жанр балади, напи-савши «Причинну», «Тополю» та «Утоплену», хоча й пізніше він повертається до цього жанру («Лілея», «Русалка», «У тієї Катерини...», «Коло гаю в чистім полі...», «Чого ти ходиш на могилу?..», «Хустина»), Він надав баладі нових рис, спростив елементи фантастики, урізноманітнив засоби художньої виразності.

Слайд 3

Рання творчість Тараса Шевченка «Причинну» Є.Гребінка надрукував у своєму альманасі «Ластівка». Це оригінальна романтична балада, яка несе відбиток як літературної традиції (балади Ґете, Жуковського, Пушкіна, Лєрмонтова, романтичні по-вісті Гоголя, твори українських поетів- романтиків Боровиковського та Маркевича), так і фольклорної, особливо української демонології.

Слайд 4

Рання творчість Тараса Шевченка У «Причинній» виявився суто шевченківський, інди-відуальний жанровий різновид балади — ліризований. Особливо це простежується в ліричному відступі — монолозі-молитві «Така її доля... О Боже мій милий!», який став народною піснею-романсом завдяки чудовій музиці композитора В. Заремби. Головний мотив твору — торжество кохання над ворожими силами в природі: навіть смерть не спроможна розлучити зако-ханих, які возз’єдналися після неї.

Слайд 5

Рання творчість Тараса Шевченка «Причинна» — типова романтична балада з яскра-вими особливостями: • на перший план висуваються незвичайні події (дів-чина, чекаючи коханого з походу, стає причинною, і її залоскочують русалки; побачивши мертву кохану, ко-зак накладає на себе руки); • уповільнений розвиток сюжету завдяки багатьом позасюжетним елементам (роздуми, описи, відступи);

Слайд 6

Рання творчість Тараса Шевченка * гіперболізовані пейзажі («Реве та стогне Дніпр широ-кий»); • часті персоніфікації, метафоричність, пісенні епіте-ти (« Сердитий вітер завива, / / Додолу верби гне висо-кі, / / Горами хвилю підійма»)», • глибоке проникнення у внутрішній світ людини; • незважаючи на смерть героїв, звучить оптимістична нота про глибоке, незрадливе кохання, красу вірності слову, дружбі.

Слайд 7

Рання творчість Тараса Шевченка Фрагменти балади «Причинна» поклали на музику Д. Крижанівський, В. Косенко, М. Лисенко, Г. Хоткевич, К. Мясков та ін. Шедевром української народної пісні, візитівкою України у світі став знаменитий початок балади — «Реве та стогне Дніпр широкий» — саме з музикою Данила Крижанівського.

Слайд 8

Рання творчість Тараса Шевченка «Лілея» За основу балади «Лілея» узято фольклорний мотив метаморфози — перетворення дівчини на квітку лі-лею, символ чистоти й ніжності. Твір — це схвильо-ваний монолог Лілеї Королевому Цвіту про своє жит-тя людиною, про трагічну долю матері-покритки, про знущання пана над сиротою після смерті матері й про те, як дівчина від тяжких поневірянь «умерла зимою під тином», а весною «процвіла... цвітом при долині».

Слайд 9

Рання творчість Тараса Шевченка У баладі народне вірування про перетворення дівчини на квітку використано для викриття нелюдських учинків панів, тяжких умов кріпосницької дійсності. На мотив балади композитори К. Данькевич написав балет «Лілея», а Г. Майборода — однойменну симфо-нічну поему. Як бачимо, романтичні твори раннього періоду спри-яли утвердженню поезії Тараса Шевченка на засадах народності, національної самобутності, зверненню по-ета до уснопоетичних джерел, піднесенню мрії поета про кращу долю українського народу.

Слайд 10

Рання творчість Тараса Шевченка Бала да (фр. ballade, від прованс. ballar — танцювати) — жанр ліро-епічної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально-побутового характеру з драма-тичним сюжетом. Первісно — танцювально-хорова пісня середньовічної поезії Західної Європи з чіткою строфічною організа-цією.

Слайд 11

Рання творчість Тараса Шевченка До зустрічі на наступному уроці. Сподіваюся, що домашнє завдання виконаєте у повному об’ємі.

Слайд 12

Рання творчість Тараса Шевченка Текст…

Слайд 13

Рання творчість Тараса Шевченка Текст…

Слайд 14

Рання творчість Тараса Шевченка Текст…

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література