Тарас Григорович Шевченко-біографія
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Малий Тарас Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за н. ст.) 1814 р. в с. Моринці Звенигородського повіту Київської губернії. Його батьки, що були кріпаками багатого поміщика В. В. Енгельгардта, незабаром переїхали до сусіднього села Кирилівки. 1822 р. батько віддав його “в науку” до кирилівського дяка. За два роки Тарас навчився читати й писати, і, можливо, засвоїв якісь знання з арифметики. Читав він дещо й крім Псалтиря. У поезії “А. О. Козачковському” Шевченко згадував, як він школярем списував у бур'янах у саморобний зошит вірші Сковороди та колядку “Три царіє со дари”. Після смерті у 1823р. матері і 1825р. батька Тарас залишився сиротою. Деякий час був “школярем-попихачем” у дяка Богорського. Вже в шкільні роки малим Тарасом оволоділа непереборна пристрасть до малювання. Він мріяв “сделаться когда-нибудь хоть посредственным маляром” і вперто шукав у навколишніх селах учителя малювання. Та після кількох невдалих спроб повернувся до Кирилівки, де пас громадську череду і майже рік наймитував у священика Григорія Кошиця.
Юність Тараса Наприкінці 1828 або на початку 1829р. Тараса взято до поміщицького двору у Вільшані, яка дісталася в спадщину синові В. Енгельгардта, ад'ютантові віленського військового губернатора П. Енгельгардту.
Викуп з кріпацтва Коли Тарасові минуло 17 років, він опинився зі своїм паном у Петербурзі. Там познайомився з відомими художниками, які помітивши талант молодого обдарованого хлопця вирішили допомогти йому здобути волю і коли Тарасові було 24 роки друзі викупили його з кріпацтва.
Навчання в академії та вихід першого “Кобзаря” Молодий Шевченко з великим завзяттям узявся за науку. Навчаючись у Петербурзькій академії художеств, він водночас здобував знання із мови, літератури, історії, географії, навіть математики, і незабаром став освіченою людиною. Друзі-земляки посприяли виходу у світ першої книги його віршів — «Кобзаря».
Повернення на Україну Після закінчення в 1844 році Академії мистецтв письменник повертається в Україну, в Києві працює художником у Київській тимчасовій комісії з питань розгляду старих актів. У цей же період Тарас Григорович вступає в «Кирило-Мефодіївське» товариство відоме своїми революційними поглядами.
Арешт та заслання За висміювання імператриці і революційний настрій віршів збірки «Три літа» в березні 1847 року поета заарештовують і відправляють на заслання до Орської фортеці, де він повинен служити солдатом. Крім того, цар Микола І своїм указом заборонив Тарасу Шевченку писати і малювати, що для нього було досить важко.
Повернення із заслання Завдяки клопотанням віце-президента Академії мистецтв графа В. П. Толстого та його дружини, в 1857 році Тарас Шевченко повертається із заслання. Поет живе в Москві і Петербурзі. Влітку 1859р. Шевченко відвідав Україну. Зустрівся в Кирилівці з братами й сестрою. Мав намір оселитися на Україні. Шукав ділянку, щоб збудувати хату. Та 13 липня біля с. Прохорівка його заарештували. Звільнили через місяць і запропонували виїхати до Петербурга. Тому Шевченко повертається в столицю.
Смерть великого “Кобзаря” До цього часу здоров’я поета було підірване десятирічним засланням. Свій 47-й день народження письменник зустрічає тяжкохворим (водянка, проблеми з серцем, розлад печінки). Тарас Григорович помер 10 березня 1861 року в Петербурзі. Його ховають спочатку на Смоленському кладовищі, але, згідно з «Заповітом», 10 травня того ж року його прах перезахований в Україні над Дніпром на Тарасовій горі (м. Канів).
Спадщина Т.Г.Шевченка Незважаючи на короткий життєвий шлях, Тарас Шевченко залишив великий відбиток у літературі і художньому мистецтві. Тарас Шевченко — автор більше 1000 художніх робіт, в основному, це пейзажі, портрети, жанрові малюнки. Він досконало володів технікою написання картин олівцем, пером, аквареллю та олією. Шевченку було присвоєно ступінь академіка з гравірування. Випущений альбом картин Тараса Григоровича Шевченка «Живописна Україна». Тарас Шевченко — геній планетарного масштабу. Його праці перекладені на більшість мов світу. У багатьох державах за межами України встановлено пам’ятники Шевченка. На честь поета названі парки, вищі учбові заклади, бульвари, театри і вулиці.
Сліди Тараса у місті Черкаси Головна вулиця нашого міста-Бульвар Шевченка. Черкаський драматичний театр носить ім’я великого поета. На театральній площі знаходиться пам’ятник Т.Г.Шевченку. В Черкасах є музей Т.Г.Шевченка
Над презентацією працювали Учні 3-А класу Черкаської ЗОШ I-III ступенів № 10: Сторчак Андрій; Леонова Єлизавета; Волик Євген; Кілімініченко Данило; Марченко Максим; Кисельов Олександр.
Схожі презентації
Категорії