X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
О.Довженко Зачарована Десна

Завантажити презентацію

О.Довженко Зачарована Десна

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

О.Довженко «Зачарована Десна»

Слайд 2

Портфоліо письменника При народженні: Олександр Петрович Довженко Дата народження: 29 серпня (10 вересня) 1894 Місце народження: хутір В'юнище (Сосниця) Дата смерті: 25 листопада 1956 (62 роки) Місце смерті: Передєлкіно (Підмосков'я) Національність: українець Мова творів: українська, російська Рід діяльності: письменник, режисер, кінодраматург, художник, акторпрозаїк, поет, драматург, публіцист Жанр: кіноповість, оповідання, п'єса Найкращі твори:«Зачарована Десна», «Україна в огні»

Слайд 3

Його «Зачарована Десна» - це задушевна лірична сповідь ,по вінця напоєна любов’ю до рідного краю, до трудового народу, до України з її великим,але скорбним минулим. М. Рильський

Слайд 4

Світ дитячої чистоти і святості, що з такою силою вибухнув у «Зачарованій Десні», він носив його,виявляється, у собі ціле життя, від батьківської Сосниці починалась його дорога до планети, до людства, про яке він так напружено думав, для якого так самовіддано й натхненно творив. О. Гончар

Слайд 5

Над кіноповістю «Зачарована Десна» О. Довженко почав працювати, як свідчать записи в чорнових матеріалах, 5 квітня 1942 р. У листі до матері та сестри від 9 листопада 1946 р. письменник сповістить: «Пишу одну повість про діда і батька, матір і про все, одне слово, сосницьке життя, що коли я був маленьким, мамо, у Вас щасливим, коли дід ще казав мені: «Цить, Сашко, не плач, поїдем на сінокіс, да накосимо сіна, да наберемо ягід, да наловимо риби, да наваримо каші». Про всяке таке-от старовиння, що щезло вже, минуло давно і ніколи не вернеться, як не вертаються літа ще хочу написати.Чомусь я часто, коли не щодня, згадую про вас, моя рідна старенька мамо. Очевидно тому, що й сам уже сивий, і день мій вечоріє вже, і хоч не гнеться ще спина, і ходжу ще рівно, я, як дід Семен, зглядуватись став назад, почав визирати в холодне (чужеє) вікно: а чи не пливуть до мене в гості молоді літа весняною водою на дубах? Ні, не пливуть».

Слайд 6

Історія написання кіноповісті: У щоденнику 7 грудня 1945 р. з’являється запис про бажання створити таку картину — книжку, яка б «принесла людям успіху, відпочинок, добру пораду і розуміння жити». 30 березня 1948 р. письменник уже чітко заявляє про свій намір написати докладно й абсолютно одверто, як труд цілого фактичного життя, з великими екскурсами в біографію, у дитинство, у родину, у природу, пригадати всі чинники, які створювали й визначали смак, тонкість сприймання. Проте «Зачарована Десна» з’явилася лише в 1955 р., за рік до його смерті.

Слайд 7

Тема твору: зображення дитинства й джерел формування митця.

Слайд 8

Ідея твору: оспівування краю дитинства, його людей, природи.

Слайд 9

Сюжет твору: Основна сюжетна лінія – це ніби окремі новели (дитинство Сашка, його враження, захоплення навколишнім світом), другий план – ліричні відступи зрілого майстра слова (філософське осмислення художньої творчості, краса людської праці, природи й людини).

Слайд 10

Жанр твору: Автобіографічна кіноповість. Автобіографічний твір - літературний жанр: опис власного життєвого шляху на основі спогадів. Кіноповість – сценарій, перероблений для читання; жанр художнього твору,що поєднує ознаки кіно (фрагментарність і динамізм оповіді, багатство асоціативних моментів і зорових вражень,монументальність образів) і повісті (епічність і психологізм, метафоричність і потяг до гіперболи, широкі пейзажні картини та авторські відступи).

Слайд 11

Композиція твору: Цілісний потік думок,спогадів, що напливають один на другий, та зображення умов, у яких формувався характер,світогляд малого хлопця; поєднання ліричних і філософських роздумів дорослого Довженка. Умовно твір можна розділити на 7 розділів: «Город і хата», «Смерть братів», «Смерть баби», «Повінь», «Сінокіс», «Коні», «До школи».

Слайд 12

Головні герої: два ліричні герої – Сашко ( у новелах) і Олександр Довженко ( у ліричних відступах); Одарка Єрмолаївна ( мати); Петро Семенович (батько); баба Марусина; дід Семен.

Слайд 13

План характеристики образу Сашка: 2) приємне і неприємне в розумінні хлопця; 3) повага до батьків, людей похилого віку; 4) ставлення до народних свят, прикмет, обрядів, вірувань. 3. Риси характеру хлопця: а) допитливий; б) добрий; в) чесний; г) уважний; ґ) чуйний; д) спостережливий; е) здатний до фантазування; є) щирий. 4. Майстерність Довженка - письменника. 1.Оповідач у «Зачарованій Десні» — сам письменник, який виступає і як автор, і як герой твору — маленький Сашко. 2. Пізнання світу Сашком: 1) любов до тварин, природи, музики, співів. («Коли б спитав мене хто-небудь, яку я музику любив у ранньому дитинстві, який інструмент, яких музик, я б сказав, що більш за все я любив слухати клепання коси... Високий, чистий дзвін коси передвіщав мені радість і втіху...»; «Любив пташиний щебет у саду і в полі. Ластівок любив у клуні, деркачів — у лузі. Любив плескіт води весняної»; «...Любив співи дівочі, колядки, щедрівки, веснянки, обжинки...»)

Слайд 14

Сашко-оповідач: Спостережливий; наділений почуттям прекрасного; має добру пам'ять ,чутливе серце; любить природу; цінує батька за працьовитість; ніжний, людяний, добрий; використовує в мові гостре, влучне слово; розуміє такт.

Слайд 15

Автор-оповідач: Шанує волелюбні риси своїх батьків; розуміє такт і шанобливість; схиляє голови перед працьовитими батьками й односельцями, для яких праця не тільки обов’язок, а й духовна потреба; людяний, добрий, не втратив «щастя бачити...зорі навіть у буденних калюжах на життєвих дорогах».

Слайд 16

Батько: Взірець людської досконалості; виразник народної моралі. «Скільки він землі виорав, скільки хліба накосив! Як вправно робив, який був дужий і чистий. Тіло біле, без єдиної точечки, волосся блискуче, хвилясте, руки широкі, щедрі. Як гарно ложку ніс до рота, підтримуючи знизу шкоринкою хліба, щоб не покрапать рядно над самою Десною на траві. Жарт любив, точене, влучне слово. Такт розумів і шанобливість. Зневажав начальство і царя... Одне, що в батька було некрасиве,— одяг. Ну такий носив одяг негарний, такий безбарвний, убогий! Наче нелюди зухвалі, аби зневажити образ людини, античну статую укрили брудом і рванням... З нього можна було писати лицарів, богів, апостолів, великих учених чи сіячів — він годився на все».

Слайд 17

Мати: Невсипуща трудівниця; щиро любила все, що проростало із землі. «Нічого в світі так я не люблю, як саджати що-небудь у землю, щоб проізростало»

Слайд 18

Дід Семен: Він « малому Сашкові нагадував Бога або святого Миколая. Звали його Семеном. Він був високий і худий, з білою бородою. Пахнув теплою землею і трохи млином, знав письмо і в неділю любив урочисто читати Псалтир. Ні дід, ні слухачі не розуміли прочитаного, і це завжди хвилювало їх, як дивна таємниця. Він був добрим духом лугу і риби. Гриби і ягоди збирав у лісі краще за всіх, «розмовляв з кіньми, з телятами, з травами, з старою грушею і дубом — з усім живим, що росло і рухалось навколо». Більш за все дід Семен любив сонце, прожив близько ста літ, не ховаючись у затінок ніколи. Так під сонцем і помер, коли прийшов його час.

Слайд 19

Прабаба Марусина: Вона була маленька та прудка, очі мала такі видющі та гострі, що од них ніщо не могло сховатися. Їй можна було по три дні не давати їсти, але без прокльонів вона не могла прожити й дня. «Вони були її духовною їжею. Вони лились з її вуст потоком, як вірші з натхненного поета, з найменшого приводу. У неї тоді блищали очі й червоніли щоки. Це була творчість її палкої, темної, престарілої душі».

Слайд 20

Світ «Зачарованої Десни» глибокий, невичерпний, він також безмежний, як і людське пізнання. Скільки заховано в ньому думок, почуттів, переживань великого художника. У ньому — духовна опора кожного українця.

Слайд 21

Могила Олександра Довженка Меморіальна дошка в Берліні О.Довженко і дружина Ю.Солнцева О.Довженко і дружина Ю.Солнцева

Слайд 22

Літературний диктант: 1. Коли написаний твір? За жанром – це? 2. Що найбільше любив дід? 3. Що найбільше любив оповідач? 4. Скільки братів було у Сашка, де вони поділися? 5. Що трапилося з селом, де жив Сашко? 6. Як звали собаку? 7. Чому Сашка не взяли до школи? 8. Композиція повісті?

Слайд 23

9. Кого характеризує цитата: «… дуже схожий на бога… Він був високий і худий… і була у нього грижа ще з молодих чумацьких літ. Пахнув… теплою землею і трохи млином… Любив гарну бесіду й добре слово…»? 10. Кого характеризує цитата: «Вона проклинала все, що попадалось їй на очі, — свиней, курей, поросят… Вона була маленька й така прудка, і очі такі видющі й гострі, що сховатись од неї не могло ніщо на світі.. Їй можна було три дні не давати їсти. Але без прокльонів вона не могла прожити й дня… »? 11. Кого характеризує цитата: «Багато я бачив гарних людей, але такого не бачив… Скільки він землі виорав, скільки хліба накосив! Як вправно робив, який був дужий і чистий. Одне, що …було некрасиве, — одяг…»? 12. Поясніть назву твору.

Слайд 24

Тестові завдання 1. Починаючи твір «Зачарована Десна», О. Довженко із захопленням описує… А) Красу річки Десни. Б) Коня, що випасався неподалік від лісу. В) Добробут власної городини. Г ) Свою родину. 2. Яку шкоду вчинив Сашко (О. Довженко «Зачарована Десна»), перебуваючи на городі? А) Витоптав огірки. Б) Поїв весь горох. В) Поламав соняшник. Г) Повиривав моркву. 3. Батька за його красу Сашко (О. Довженко «Зачарована Десна») порівнював… А ) Із живописним мистецтвом. Б ) Божим храмом. В) Квітучим весняним садом. Г) Античною статуєю.

Слайд 25

4. Чому виникла сварка між батьком, дядьком і дідом Сашка (О. Довженко «Зачарована Десна») на косовиці? А) Через знайдені гроші. Б) Не порозумілися у політичних поглядах. В) Кожний намагався довести власну силу. Г ) Не могли поділити скошену траву. 5. Баба Марусина (О. Довженко «Зачарована Десна»), мати діда Семена, любила… А ) Вишивати хрестиком. Б) Розповідати внукові казки. В) Проклинати все і вся. Г) Співати про любов. 6. Як батько героя твору О. Довженка «Зачарована Десна» називав своїх діточок? А ) Соловейками. Б) Соколиками. В) Сизокрилими орлами. Г) Козенятками.

Слайд 26

7. Яка пташина (О. Довженко «Зачарована Десна») віщувала про зміни в погоді? А) Жайворонок. Б) Ворона. В ) Голуб. Г )Соловей. 8. Кому з героїв твору О. Довженка «Зачарована Десна» належать слова: «Нічого в світі так я не люблю, як саджати що-небудь у землю, щоб проізростало»? А) Бабусі. Б ) Матері. В ) Батьку. Г ) Дідусю. 9.Мати Сашкова (О. Довженко «Зачарована Десна») не любила діда Семена, бо: А) Вважала його за чорнокнижника. Б) У нього був складний характер. В) Він любив багато випивати. Г) Той був неохайний.

Слайд 27

10.Яке церковне свято згадується у творі О. Довженка «Зачарована Десна»? А) Великдень. Б) Різдво. В) Вербна неділя. Г ) Спас. 11.Який представник нечистої сили згадується у творі О. Довженка «Зачарована Десна»? А ) Русалка. Б) Лісовик. В) Потерчата. Г) Домовик. 12.Чим закінчилася прогулянка дикої тварини (О. Довженко «Зачарована Десна») вздовж річки Десни? А ) Вона втопилася. Б ) Посадили знов у клітку. В) Спіймали і продали циркачам. Г) Її вбили.  

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література