І. С. НЕЧУЙ-ЛЕВИЦЬКИЙ. «КАЙДАШЕВА СІМ’Я» — СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВА ПОВІСТЬ-ХРОНІКА. РЕАЛІЗМ ТВОРУ, ВІЧНА АКТУАЛЬНІСТЬ ПРОБЛЕМИ БАТЬКІВ І ДІТЕЙ. ОСОБЛИВОСТІ СЮЖЕТУ Й КОМПОЗИЦІЇ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
І. С. НЕЧУЙ-ЛЕВИЦЬКИЙ. «КАЙДАШЕВА СІМ’Я» — СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВА ПОВІСТЬ-ХРОНІКА. РЕАЛІЗМ ТВОРУ, ВІЧНА АКТУАЛЬНІСТЬ ПРОБЛЕМИ БАТЬКІВ І ДІТЕЙ. ОСОБЛИВОСТІ СЮЖЕТУ Й КОМПОЗИЦІЇ
Як ви уявляєте літературний процес? Запам’ятайте, що місце кожного письменника в ньому визначається часом його виступу на літературну арену та цінністю творчого доробку, зокрема ступенем новаторства. Визначити спільне й відмінне в поняттях: художній натяк, художня деталь, художній образ, словесна картина. Свою відповідь проілюструйте прикладами. Дати відповіді на запитання
Омелько Кайдаш — втілення темноти, забобонності і затурканості значної частини селян, знівечених духовно і фізично ще панщиною. Кайдаш був добрим стельмахом, прожив довге й тяжке життя, в якому не знав нічого, крім важкої праці.
Маруся Кайдашиха — один із найдовершеніших образів повісті. У характері жінки лицемірство, улесливість, манірність поєднуються із грубістю і жорстокістю, Кайдашиха вміє прислужувати панам та духовенству, чим і хизується.
Лаврін – це ніжна, поетична натура. Душевна м’якість, поетичність, доброта і безкорисливість. Карпо – грубуватий, черствий парубок, рішучий, вольовий, виділяється серед інших селян самостійністю розуму.
Мотря — зла й жорстока жінка. Фізично здорова й працьовита жінка, з гострим розумом, Мотря не кориться злій свекрусі ні в чому не поступається їй. Скупість, егоїзм, сварливість, зневага до людей найповніше проявляється у характері.
Мелашка – дівчина, яка виросла в бідній селянській хаті й винесла з неї доброту, лагідність, поетичність.
Повість «Кайдашева сім’я» — високохудожній соціально-побутовий твір, у якому правдиво показано життя українського села другої половини XIX століття. «Кайдашева сім’я» посідає визначне місце і в світовій літературі.
Повість — великий за обсягом твір, у якому докладно розповідається про цілу низку подій, що висвітлюють життя одної чи кількох дійових осіб.
Соціально-побутова повість — художній твір, у якому картини родинного життя, побуту героїв зображені на фоні якихось соціальних подій чи зв’язані з певними суспільними обставинами і пояснюються ними.
1. …був дуже богомольний, ходив до церкви щонеділі не тільки на службу, а навіть на вечірню, говів два рази на рік, горнувся до духовенства, любив молитись і постити? 2. …вважав, що вісь біля воза зламалась тільки тому, що він поїхав по снопи в неділю? 3. …наглядала за працею невістки, «наче осавула на панщині, а сама не бралась і за холодну воду»? Хто з героїв повісті «Кайдашева сім’я»…
4. …всі гроші, що заробляв у пана та людей на возах, на плугах, на боронах, пропивав у шинку, заливаючи горілкою «давнє панщине горе»? 5. «…був чоловік гордий, упертий, не любив нікому кланятись, навіть рідному батькові»? 6. …був дотепним, життєрадісним парубком, а ставши хазяїном, сварився з братом за кожну дрібницю? 7. «…була з поетичною душею, з ласкавим серцем»?
Скласти цитатний план-характеристику Кайдаша та Кайдашихи (І варіант), Карпа й Лавріна (ІІ варіант), Мотрі та Мелашки (ІІІ варіант). 2. Написати реферат «Ранні твори І. Нечуя-Левицького про село». Домашнє завдання
Схожі презентації
Категорії