Різдво в Україні
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Різдво в Україні Напередодні найголовнішого релігійного свята – Різдва Христового – вірний традиціям український народ сідає за святковий , щедрий , але пісний стіл. 6 січня – Святий Вечір , який готують після наведення порядку в будинках. Варто очиститися і духовно – сповідатися, помиритися з ворогом. Після цього можна братися за приготування святкових страв.
Різдво в Україні Обов’язково на столі наявність дванадцяти страв – на честь дванадцяти апостолів. Традиційними стравами на Різдво Христове завжди були борщ , вареники , риба , гриби , каша , квасоля або боби , картоплю , голубці , печиво , кутя , узвар. Ні в якому разі не можна в цей день лаятися , сперечатися , всі члени родини повинні бути вдома. Діти повинні допомагати в приготуваннях , особлива роль відводитися старшої дочки. 6 січня не обідають і не обідають , лише дітям дозволено перекусити в обідній час.
Різдво в Україні Оформляючи стіл на Святий Вечір , після заходу сонця застилають його свіжим сіном або соломою. Поверх сіна насипають трохи зерна і покривають стіл скатертиною , під яку по кутах кладуть по зубчику часнику. Він оберігає від злої сили та хвороб. Варто подбати , щоб у будинку на почесному місці стояв ” дідух ” – святковий сніп з пшениці ( ” дідух ” роблять тільки на західній Україні ) , жита або вівса , перев’язаний особливим чином. ” Дідух ” з дохристиянських часів представляв духів предків , які в цей день повинні були прийти в гості.
Різдво в Україні Під час вечері перед Різдвом Христовим не можна багато розмовляти , виходити з-за столу . Хлопцю і дівчині не можна сидіти на кутах столу , щоб не залишитися без подружньої пари. Не можна , взявши ложку в руки , знову класти її на стіл , страви водою не запивають – тільки узваром . Поки трапеза не закінчитися – не можна виходити з-за столу , тим більше – з дому , щоб не впустити нечисту силу. Від кожного блюда варто покуштувати хоча б трохи , щоб не було голоду . Але не можна з’їдати блюда цілком – ” щоб холодильник не залишився порожнім ” .
Різдво в Україні Перша вечірня зірка оповіщає людям про велике чудо – народження Сина Божого ! Можна починати Святу Вечерю – запалити свічку , помолитися.
Різдво в Україні Після вечері колядують. Увечері на вулиці українських міст і сіл виходить молодь у національних костюмах. У народі кажуть: «Коляда іде». Колядники співають під вікнами і викликають на вулицю господарів. З їх дозволу біля ганку розігрується маленьку виставу , героєм якого часто буває Коза – символ добра і достатку. Співають : « Нова радiсть стала , яка НЕ бувала – звiзда ясна над вертепом Вночi засiяла ».
Різдво в Україні Господарі щедро пригощають колядників . За бажанням запрошують в будинок. Колядники не просять , а збирають пожертви на славу Бога , тому не впустити їх в будинок не можна .
Різдво в Україні Якщо на Різдво господар не пустить у хату коляду , то його обійдуть добро і небо , і люди. За Різдвяний стіл сідають з появою першої зірки . Подають 12 страв – за кількістю апостолів Христа. Головне з них – кутя . Ритуальне різдвяне блюдо з медом , горіхами , маком і пшеницею. Першу ложку куті батько підкидає вгору , а діти ловлять – щоб не переривалися сімейні традиції. Всі різдвяні страви пісні . Обов’язкові вареники , голубці , компот із сухофруктів і борщ з вушками – варениками з грибами , які варилися в борщі .
Різдво в Україні М’ясо дозволяється їсти тільки в перший день Різдва. По кутах столу кладуть часник і сіно , щоб відігнати злих духів. Домашніх тварин годують трохи краще , щоб не сказали , що господар поганий , так як в Різдво , за повір’ями « і скотина розмовляє» . Нi в якому разi напиватися НЕ можна – особливо в цей святий вечiр . Як зустрiнеш це Рiздво , яке багатство , який стiл , якi стосунки мiж людьми , яка атмосфера буде в домi – так собi наврочиш на цiлий рiк .
Різдво в Україні Колядники до півночі розійдуться по домівках – якщо зустріти Різдво в дорозі , то цілий рік проведеш в поневіряннях . Співають : “Просимо тебе, Боже, просимо тебе, царю: даруй щастя, даруй частку нашiй Украiнi”
Схожі презентації
Категорії