Основні правила друкування текстового матеріалу
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Навчальний елемент Основні правила друкування текстового матеріалу Назва: Секретар - друкарка Професія: 4115--1UA003 Код:
Цілі: після вивчення цього навчального елементу, Ви зможете: дотримуватись основних правил виконання машинописних робіт; оформляти заголовки та підзаголовки згідно правил; виділяти слова в тексті під час друкування; виправляти за потребою помилки в тексті під час друкування.
Основні правила виконання машинописних робіт Текстовий матеріал (документа) оформляється на форматах А4 (210 297), А5 (210 148) мм. 2. Поля встановлюються ГОСТ 6.38 - 90: ліве поле - 35 мм (13 ударів) - для підшивки в справу; праве поле - 0,8 - 1,0 см (3-4 удари) - для зберігання тексту від знищення; верхнє - 20 мм; нижнє - 19 мм ( формат А4) і 16 мм (для формат А4) - для резолюцій.
3. При друкуванні тексту на звороті листа розміри лівого і правого поля змінюються навпаки: ліве поле - 0,8-1,0 см; праве поле - 35 мм; розміри верхнього та нижнього поля - не змінюються. 4. Робочий рядок машинописної сторінки - 64 знаки. 5. Перший рядок кожного абзацу друкують, відступивши від лівого поля - 5 знаків. 6. Текст друкується через 1,5 інтервалу. На форматі А5 - через 1 інтервал, текст займає не більше 7 рядків. Текст, який готується до типографського видання, друкується через 2-2,5 інтервали.
7. Номера сторінки проставляють по середині верхнього поля (10мм від верхнього краю листа) на 32-му ударі від лівого поля без крапки і рисок. 8. Якщо текст друкується на обох сторонах листа, то номери проставляються на лицевій стороні , а парні - на зворотній. 9. При переході на нову сторінку не рекомендується: відривати один рядок тексту (слово) від попереднього абзацу; починати один рядок нового абзацу в кінці сторінки; починати в кінці сторінки слово з переносом. 10. Текст може ділитися на (пункти) розділи (нумеруються 1., 2., 3.,), пункти (номер розділу - номер пункту - 1.1., 1.2., ...) , підпункти (номер розділу - номер пункту - номер підпункту) - 1.1.1., 1.2.1., 1.2.3.
Правила написання заголовків 11. Заголовки друкуються заголовними (великими) буквами. 12. Розділові знаки в кінці заголовку не проставляються ( крім «?», «!»). 13. Переноси слів в заголовку не допускаються. 14. Короткі заголовки (до 15 знаків) друкуються вроздріб. 15. Великі заголовки розміщають в декілька рядків через 1 інтервал, максимальна кількість знаків в рядку заголовка – 40. 16. Відстань від заголовку до тексту 3-4 інтервали.
17. Не можна писати заголовок в кінці сторінки. 18. Майте на увазі, що є два способи розміщення заголовків: центровий ( по середині тексту) - від числа ударів в робочому рядку (64) відняти число ударів в заголовку і поділити різницю на 2 (64-30) / 2 = 17. 17 знаків відраховують від лівого поля; кутовий (прапорцевий) - від лівого поля (від нульового положення табулятора). 19. Процес оформлення заголовка з центровим розміщенням можна скоротити, застосувавши стандартні положення табулятора. Середня довжина слів складає біля 7 знаків. Стандартні положення табулятора – 8 знаків.
20. Таким чином, якщо заголовок складається з двох-трьох слів, його пишуть від третього положення табулятора (від 32 поділки на лінійці паперотримача); з чотирьох-п’яти слів – від другого положення табулятора (24 поділки). Наприклад: 5 16 24 32 40 48 56 64 0 1 2 3 4 5 6 7 8 8 13 24 32 40 48 56 64 72
21. Найзручніше розміщувати заголовок прапорцевим способом. Заголовок починають писати прапорцевим способом від нульового положення табулятора. Довжина рядка не більша за 40 ударів. 22. Заголовок не пишуть у кінці сторінки, якщо для тексту не має місця. Він переносить на нову сторінку. Нижнє поле попередньої сторінки трохи збільшується. Правила друкування підзаголовків 23. Друкуються підзаголовки малими буквами без підкреслення. 24. Відстань від заголовка до підзаголовка - 2 інтервали, від підзаголовка до тексту - 3-4 інтервали. 25. Решту правил – аналогічні правилам написання заголовків.
28. За призначенням коректурні знаки поділяються на п’ять груп знаки заміни, викидки і вставки; знаки перестановки; знаки абзацного відступу; знаки заміни пробілів; знаки виправлення технічних дефектів набору. 27. Коректурні знаки - система умовних графічних позначень, які служать для вказання місця і характеру виправлення помилок в тексті.
Способи виділення слів в тексті 29. Пам’ятайте, що для виділення фраз, слів, термінів в тексті існує 5 способів. 30. Виділення заголовними буквами - ДОКУМЕНТ - для виділення окремих слів, заголовків. Здійснюється за допомогою клавіші верхнього регістра (клавіші-замка верхнього регістру). 31. Виділення розрядкою - р е к в і з и т - для виділення слів, фраз користуються клавішею друкування в розрядку, між словами - подвійний пропуск, розділові знаки ставляться зразу ж після слова без пропуску.
32. Виділення підкресленням - копія документа - для виділення слів, частини тексту. Підкреслення здійснюється горизонтальною рискою під цифрою 8 , починаючи з першої букви слова і закінчуючи останньою. Розділові знаки в кінці слова чи фрази, які виділяються, не підкреслюються /крім / / , ), в середині - підкреслюються. 33. Виділення жирним шрифтом – класифікація - друкують декілька раз слово чи фразу, які виділяють. 34. Виділення за допомогою двохколірної стрічки - канцелярія - необхідно переключити регулятор зони стрічки.
Письмо на лінованому аркуші 35. Лінії, нанесені типографським способом на бланку, як правило, не співпадають з міжрядковим інтервалом друкарської машинки. Тому друкування на бланку здійснюється при відключеному інтервальному механізмі за допомогою важеля (шестерні) для відключення інтервального механізму або кнопки разового відключення інтервального механізму, при цьому лінія бланку повинна співпадати з горизонтальною лінією на прозорій лінійці, яка показує лінію друкуваня .
Способи виправлення помилок 36. Ви повинні знати, що існує декілька способів виправлення помилок. 37. Перебивка. Дозволяється виправляти букви подібні за контуром: « о » - « р », « п » - « ц », « л » - « д », « ш » -« щ », « с » - « о ». 38. Підчистка. Каретку відводять в крайнє положення і гумкою витирають неправильно надруковану букву. 39. Зрізування. За допомогою бритвочки зрізують неправильно надруковану букву ( тільки на твердих аркушах).
40. За допомогою фарби «Штрих». Замазують помилково надруковану букву і після висихання друкують правильну. 41. Заклеювання. Друкують правильну букву на аркуші однакової фактури з оригіналом і наклеюють на місце помилки. 42. За допомогою коректурної стрічки. Стрічкою накривають букву, яку необхідно виправити, і друкують правильну. 43. Майте на увазі, що не рекомендується забивати неправильно надруковані слова (букви) іншими знаками чи буквами. 44. При друкувані в декількох примірниках, виправлення помилок починають з останнього аркуша, підкладаючи під кожний аркуш лінійку, щоб через копірку не забруднити під час витирання всі примірники.
Для проходження тестування з даного навчального елементу натисніть на кнопку , у вікно тестуючої програми введіть необхідні дані і виберіть Тест № 50
Схожі презентації
Категорії