Походження та типи магії
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Магія або чари — сукупність прийомів і обрядів, що здійснюються з метою вплинути надприродним шляхом на явища природи, тварин або людину.
Походження Чари з'явилися ще у найдавніших культур. Деякі дослідники схильні убачати в цьому взагалі специфічну і корінну відмінність первісного мислення від сучасного. Основою магії у давнину були (частково і зараз є) уявлення про загальний зв'язок всіх речей і явищ природи, зокрема, про зв'язок людини і її імені, про можливість впливати на ціле через його частину, на людину або тварину — через зображення, направляти хід розвитку подій, заздалегідь імітуючи їх.
Походження Наприклад, практично всі племена тропічної Африки, тубільці Австралії вірять, що володіння нігтями, волоссям, частинами одягу дає владу над людиною. Тому, якщо волосся і нігті підстригаються, то ретельно збираються і ховаються. Особливо оберігається вождь, оскільки вважається, що від його самопочуття залежить доля всього племені. Одна з найпоширеніших теорій походження мистецтва якраз зв'язує його з магічними ритуалами, які здійснювалися над зображеннями тварин і повинні були забезпечити вдале полювання.
Типи Чари традиційно поділяють на головні три різновиди: симпатичну, що базується на вірі у те, що подібні об’єкти взаємопов’язані на надприродному рівні; теургію – віру у спроможність спілкуватися, маніпулювати надприродними істотами; психургію – людина переконана у спроможності силою свого «духу» впливати на волю інших людей. Магія за своїми цілями була дуже різноманітна: лікувальна (є досі одним із розділів народної медицини — замовляння, шепотіння, знахарство) шкідливоносна (надіслання «псування», «вроки») любовна («причарування») промислова (забезпечення успіху полювання) землеробча («стимулювання» сил родючості)
Практика Система магічних дій являла собою складний механізм. Він включав особливу обрядовість і особливі предмети — фетиші. Фетишизм — віра в надприродну силу матеріальних предметів (талісман, амулет). У стародавньої людини об'єктами поклоніння були камені (особливо незвичайних розмірів і форм) та дерева. Форми поклоніння бували різні: від принесення ним жертв до спричинення ним шкоди. У цей час фетишизм є складовою частиною всіх розвинених релігій — поклоніння хресту і носіння натільного хреста в християнстві, священний камінь (метеоритного походження) в мечеті Кааба у мусульман тощо.
Практика Виконавцями магічних обрядів звичайно були особливі люди — знахарі, чаклуни, шамани. Їм приписувалася особлива здатність спілкуватися з надприродними силами, впливати на них за своїм бажанням, подорожувати в потойбічний світ. Як показують етнографічні спостереження, шамани бувають майстерними гіпнотизерами, чревовісниками, ілюзіоністами, а також і співаками, поетами.
Література Кислюк К. В. Релігієзнавство 2007. – С. 425 – 464. Б. Лобовик. Магія // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук 2002. — С. 353. — 742 с. Лубський В. І. Релігієзнавство 2002. – С. 367 – 381. Черній А. М. Релігієзнавство 2003. – С. 212 – 235. Релігієзнавство В. В. Білецький. 2012. – 220 с. Докаш В. І. Загальне релігієзнавство 2005.
Схожі презентації
Категорії