X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
міфічні істоти та боги слов'ян

Завантажити презентацію

міфічні істоти та боги слов'ян

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

БАБАЙ - таємнича істота у слов'ян в образі страшного дідугана, яким лякають дітей.

Слайд 3

ВІЙ— міфологічна істота, зображувана в образі старого дідугана з величезними бровами. Назву свою отримав через довгі і густі вії, що тягнуться аж до землі. Погляд його згубний для людей: вбиває кожного, на кого погляне; від нього ж, за народним повір'ям, «западають» міста з будинками під землю, а на їх місці утворюються озера або провалля. Людей рятує лише те, що він нікого не бачить крізь свої густі вії і брови.

Слайд 4

ВОДЯНИЙ - господар вод. Водяні пасуть на дні річок і озер стада своїх корів - сомів, коропів, лящів й іншої риби. Командує русалками, ундинами та іншими водними жителями. Взагалі він добрий але іноді любить водяний бешкетувати і затягнути на дно якусь людину, щоб вона його розважала.

Слайд 5

ДВОРОВИК (ДВОРОВИЙ) - добрий дух обійстя, що охороняє від мору, пожежі, грабунку всю живність і все добро у дворі селянина. Сприяв збагаченню, добробуту, щастю хлібороба.

Слайд 6

ДОМОВИК — це персонаж міфології слов'ян, демонологічна істота, «хатнє божество», що опікується, допомагаючи й іноді шкодячи, життям усієї родини, яка живе в одній хаті. Раніше вірили, що домовик здатний обертатися на кота або іншу тварину чи навіть річ.

Слайд 7

ЛІСОВИК - дух і хранитель лісу в слов'янській міфології, який живе в лісовій гущавині. Він уміє обертатися на дряхлого дідуся, ведмедя, або ставати деревом. Іноді він кричить в лісі і лякає людей. Лісовик - вовчий і ведмедячий пастух, йому підкоряються всі звірі в лісі. Він охороняє ліс і лісових звірів, тому його побоюються лісоруби і мисливці. Дізнавшись, що в якійсь гущавині живе лісовик, люди обходять її стороною.

Слайд 8

БАБА-ЯГА літає у повітрі на мітлі чи у ступі, поїдає людей, перетворює героя на тварину, пташку чи неживий предмет, хитрощами та чарами намагається одружити своїх дочок, вступає у бій з богатирями, після чого спить довгим сном. В деяких казках вона допомагає героєві досягти мети.

Слайд 9

ВІДЬМА — жінка з надприродними силами, які вона використовує, на думку загалу, на шкоду людям. Основними вмінням відьом в Україні вважалися: вміння відбирати молоко у корів, вовну в овець, яйця в домашньої птиці та сало у свиней; позбавляти людей урожаю; насилати хвороби; псувати продукти; відьма може також керувати погодою: наслати град, посуху, тощо

Слайд 10

ЛИХО (лихо однооке) - у східнослов'янській міфології злий дух, що уособлює нещастя, біду, горе, недолю, символізує нерозбірливість і несправедливість долі.

Слайд 11

МАВКИ — міфічні істоти, що уособлюють душі дітей, котрі народилися мертвими або померли нехрещеними( їх ще називають потерчатами, страдчатами, повітрулями, лісними, лоскотницями. За народними оповідями, вони мають вигляд гарних молодих дівчат; залишають сліди босих дитячих ніг; улаштовують танці у лісі. Оберегом від мавок слугували часник, цибуля, полин. Щоб убезпечити себе від мавки, радилося також вивернути сорочку.

Слайд 12

РУСАЛКИ — це істоти слов'янської міфології, що є дівами прісних і солених вод. Вони - дочки Водяного та дівчини-утоплениці. Русалки властиві для більшості міфів різних народів.

Слайд 13

СЛОВ’ЯНСЬКІ БОГИ

Слайд 14

Перу н —бог-громовержець, бог грози, грому і блискавки.

Слайд 15

Хорс, Хорос – слав’янский бог сонячного диску - Сонця - світила.

Слайд 16

Дажбог, або Даждьбог — сонячне божество у східних слов'ян. У південних слов'ян — Божич. Податель добра і багатства, божество достатку. Опікун громади й народу, верховне божество, під всемогутньою силою якого було все небо — найвища цитадель Всесвіту.

Слайд 17

Стрибог - в східнослов'янській міфології бог вітру.

Слайд 18

Макош — богиня материнства, милосердя, щастя і нещастя, жіночої половини, гадань, рукоділля, покровителька джерел і святих колодязів, врожаю, охоронниця корів.

Слайд 19

Велес — в слов'янській міфології — бог торгівлі, музики, мистецтва, поезії, та підземного світу. Можливо був опікуном худоби та магічними силами світу духів.

Слайд 20

Сварог - бог вогню, бог-коваль, навчив людей шлюбу, хліборобства і подарував їм плуг, батько Дажбога, верховний бог східних слов'ян, небесний вогонь.

Слайд 21

Яри ло— бог родючості і плідності. Зображувався молодим, у білій полотняній одежі, на білому коні, босим. На голові — вінок квітів як символ вічності й неба. У лівій руці — пучечок житніх колосочків — знак життя і щастя, доброго врожаю і благополучності, у правиці — мертва чоловіча голова — нагадування про те, що кожного чекає смерть, а тому треба жити яро.

Слайд 22

Лада — мати богів, богиня світової гармонії, покровителька жінок, дітей, шлюбу, любові, жіночих справ, врожаю, родючості.

Слайд 23

Леля – весняне втілення Лади (її донька), дружина Ярила. У слов'янській традиції – богиня закоханих молодих пар, є джерелом любові для люблячих сердець. Леля виглядає, як молода, надзвичайно красива дівчина, прикрашена квітами, вінками і травами.

Слайд 24

Род або Рід — бог за часів язичництва у слов'ян вважався пов'язаним з творінням і народженням дітей. Вважався Творцем Всесвіту, Богом над Богами.

Слайд 25

Чорнобог (Кащей) - повелитель Темряви і Пекельного підземного царства. Бог холоду, знищення, смерті, зла. Бог безумців і уособлення всього поганого і чорного.

Слайд 26

Мара (Морена) – богиня Наві, темної ночі, страшних сновидінь, привидів, хвороб, смерті(мору) .

Слайд 27

Оформлення презентації: http://uk.wikipedia.org/wiki/Слов'янська_міфологія http://kampot.org.ua/ukraine/history_ukraine/slovanska_doba/625-slovyansk-bogi.html; http://alatyr.org.ua/ua/bogovidana_ua/550-rdn-bogi.html; http://godsbay.ru/slavs/slavs_monsters.html; http://casper.ucoz.ua/forum/32-63-1

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Релігієзнавство