ЯК ЗРОБИТИ УСПІШНИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ВИБІР?
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
УРОК 32 ЯК ЗРОБИТИ УСПІШНИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ВИБІР? Автор проекту: Саханюк С.А., психолог-методист Луцького НВК №9 Волинської області
ПЛАН Вибір професії – відповідальний крок у житті людини. Алгоритм вибору професії. Типові помилки при виборі професії. Практична робота.
Вибір професії –відповідальний крок у житті людини Кожна людина хоча б раз в житті обирала собі професію. Для прийняття правильного рішення при виборі професії необхідно враховувати ряд факторів – власні побажання, психологічні особливості та можливості й потреби ринку праці. Для цього існує так звана “формула вибору професії”, яка поєднує наступні компоненти: “хочу” – “можу” – “треба”.
Вибір професії –відповідальний крок у житті людини ”Хочу” – це те, що вас приваблює у професії; “Можу” – ваші здібності, потенціал, стан здоров’я, потрібні для обраної професії; “ Треба” – попит на ринку праці
Вибір професії –відповідальний крок у житті людини Вибір професії – це складний і відповідальний крок у житті кожного, тому його потрібно робити свідомо й обдумано. Досягнути свої мети допоможе детальний алгоритм цього вибору, який передбачає наступні кроки.
Алгоритм вибору професії: Крок 1 Подумай, що тебе цікавить у житті, до чого ти прагнеш, чим тобі подобається займатися, що б ти хотів робити, які професії тобі подобаються, які умови праці тебе приваблюють, що ти хотів би отримувати від своєї майбутньої професії?
Алгоритм вибору професії: Крок 2 Якщо ти не можеш визначити професії, які тобі подобаються, тоді уважно вивчи класифікацію професій за предметом, метою, знаряддями і умовами праці і щоб звузити поле пошуку “своєї” професії, зупинись на одному з п’яти типів і трьох класів професій і запиши формули “своїх” професій. Звернись до спеціаліста з профорієнтації.
Алгоритм вибору професії: Крок 3 Визнач свій професійний тип та відповідне професійне середовище, яке тобі підходить найкраще (скористайся методикою класифікації професій), та узгодь його з професіями, які ти визначив для себе в попередньому кроці. Крок 4 Вивчи свої професійні інтереси і нахили, мотиви вибору професії скориставшись методиками Карта інтересів, ДДО, ПДО, Мотиви вибору професії.
Алгоритм вибору професії: Крок 5 Вивчи детально описи відібраних професій; поговори, по можливості, з представниками цих професій та з’ясуй, в чому зміст їхньої праці, чим вони їм подобаються. Познайомся з характером і умовами їх праці, поцікався, де вони отримували цю професію і які реальні можливості працевлаштування за ними.
Алгоритм вибору професії: Крок 6 Склади перелік вимог, які висувають визначені тобою професії до людини, до її психофізіологічних і фізичних якостей та запиши їх. Визнач, наскільки всі записані тобою вимоги важливі – можливо є менш важливі вимоги, які, за великим рахунком, можна і не враховувати.
Алгоритм вибору професії: Крок 7 Вивчи самого себе якомога глибше, тобто визнач свої задатки, здібності, темперамент, риси характеру, вольові якості; визнач свій фізичний розвиток і стан здоров’я.
Алгоритм вибору професії: Крок 8 Дізнайся в міському та обласному центрах зайнятості про професії та спеціальності, які потрібні на ринку праці сьогодні та реальне працевлаштування за спеціальностями, які ти визначив для себе .
Алгоритм вибору професії: Крок 9 Оціни свою відповідність вимогам кожної з професій, які ти визначив і проаналізував: чи розвинені у тебе професійні якості, чи відповідають твої здібності, психологічні особливості, стан здоров’я вимогам професій, які ти хотів би обрати. Визнач, яка професія із всього списку найбільше тобі підходить за всіма пунктами вимог.
Алгоритм вибору професії: Крок 10 Визнач, які труднощі, перешкоди, помилки, протидії тих чи інших людей можуть виникнути при досягненні твоєї професійної мети.
Алгоритм вибору професії: Крок 11 Визнач основні практичні кроки до успіху: у якому навчальному закладі ти можеш отримати професійну освіту, як розвивати у собі професійно важливі якості, як можна отримати практичний досвід роботи за “своєю” професією.
Алгоритм вибору професії: Крок 12 Перед тим, як прийняти остаточне рішення, не забудь порадитися також з батьками, рідними, друзями, вчителями, психологом, профконсультантом, шкільним лікарем та іншими дорослими, які добре знають тебе.
Типові помилки при виборі професії: поділ професій на “престижні” і “непрестижні”; ототожнення навчального предмета з професією; перенесення ставлення людини на професію; вибір під чиїмось впливом; неправильне уявлення про характер праці в певній трудовій діяльності; вибір під впливом певних обставин; думки про легке життя.
Практична робота Вправа «Як стати зіркою?» Матеріали: вирізані зірочки із паперу формату А4. Хід роботи: Завдання: на кожному промінчику зірочки записати відповіді на запитання:
Практична робота 1.Ким я мрію стати? 2.Що я вже вмію, знаю, можу? Які маю навички, особливості характеру тощо? 3. Чого мені потрібно ще навчитися, щоб стати гарним професіоналом? Яких умінь, рис характеру, досвіду необхідно набути?
Практична робота 4. Де я цього можу навчитися (курси, ВНЗ, участь у громадських організаціях, тренінг продажу)? 5. Де я зможу ці знання та вміння застосувати? Ким і де саме зможу працювати? За бажанням учні зачитують свої відповіді.
Питання для самоконтролю З які складові входять до формули професії? Що потрібно зробити, щоб правильно вибрати професію? Назвіть типові помилки які зустрічаються при виборі професії. Що потрібно зробити вам для того, щоб не помилитися у виборі професії?
Рекомендована література: 1. Азбука пошуку роботи. – К.: Лтава Лізинг, 2004. 2. Психология популярных профессий/ под ред. Л.А.Головей. – СПб.: Речь, 2003. 3.Уніат С., Комінько С. Вибір професії або задача з багатьма невідомими. – Тернопіль, 1997. 4. Климов Е.А. Как выбрать профессию. – М., 1984.
Схожі презентації
Категорії