які звязки існують між живою і неживою природою
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Сонечко не хоче Землю зігрівати. Листячко пожовкло, Стало опадати. Часто дощик ллється, Птахи відлітають, На городі та у полі Врожаї збирають. Відгадайте, діти, Коли це буває? Восени
Звозить місяць цей в комори Кавуни і помідори, Спілих яблук, груш і слив Цілі гори натрусив І вантажить гарбузи На машини і вози…
Вересень Сонце світить, але менше гріє; дні ще теплі, а ночі прохолодніші, з першими заморозками; небо частіше вкривають темні хмари, ідуть дощі; засріблилося в повітрі тонке павутиння. Впали на землю жовті листочки з берези, клена, каштана, багряні – з горобини, вишні, червоніють кетяги горобини, калини, обважніла від ягід бузина, готуються до зими комахи, птахи та інші тварини.
Чарівник прийшов у ліс, Фарби, пензлики приніс У діброві та садочку Стали жовтими листочки пензлики приніс У діброві та садочку Стали жовтими листочки.
Жовтень Сонце мерзлякувато ховається у кошлаті хмари; сіється дрібний холодний, набридливий дощ; відійшло бабине літо. Рясно опадає листя з дерев; комахи сховались у затишні місця; стрижі, солов'ї, зозулі, ластівки, шпаки відлетіли у вирій; готується до зимового сну їжачок, запасає корм білка
Листопад Дедалі менше сонячних днів; настає час перших морозів, особливо вони міцніють темної ночі; устеляє все довкола перший сніжок, земля під ним поринає в сон, відпочиває. Відлітають у вирій останні пташині зграї.
Сезонні зміни в неживій природі Дні стають довшими, а ночі коротшими; Сонце не піднімається високо, тому менше прогріває землю; Жовтіє і опадає листя дерев; Частішають вранішні тумани; Іде дрібний дощ, іноді з снігом; Приходять перші заморозки
Дні стають довшими, а ночі коротшими, сонце не піднімається високо, тому менше прогріває землю, а отже похолоднішало
Рослини восени Ранньої осені цвіте багато рослин; Більшість рослин достигають восени і утворюють насіння, йде збір урожаю та насіння; У вологій підстилці можна знайти різноманітні гриби; Листя дерев жовтіє та опадає; Безліч кущів прикрашені яскравими ягодами та іншими плодами
Життя тварин восени Зима для тварин найважча пора року. З-під снігу вони не можуть добути вдосталь корму, мерзнуть, застуджуються. Тому осінь – це час підготовки до зими.
Звірі Готуючись до зими, звірі міняють своє літнє хутро на зимове — густіше й пухнастіше. Ласка, горностай, заєць-біляк «переодягаються» в білу шубу, в ній вони майже непомітні на білому снігу. Деякі звірі під кінець осені впадають в сплячку. Для того, щоб проспати цілу зиму, восени тварини мусять добре запастися жиром. І витрачають його потім дуже економно. Деякі звірі роблять запаси корму. Наприклад. Білка збирає горіхи, жолуді, сушить гриби.
Комахи Ранньої осені більшість комах ведуть активний спосіб життя, та з настанням холодів більшість з них ховаються. Мурашки ховаються в глибоких підземних коморах, збиваються у великий клубок і нерухомо чекають на весну. Білан капустяний у вигляді лялечки прикріплюється до дерева, стіни будинку чи паркана. Метелики кропив’янка, лимонниця восени забиваються в дупла, під кору дерев, ховаються на горищах. Сидять там ледь живі, згорнувши крильця в очікуванні тепла. Жук-сонечко шукає місце для зимівлі під корою пеньків, ховається в моху, під опалим листям.
Риби і земноводні Жаби і змії залягають спати в глибокі зимувальні ями на дні водойм Риби опускаються на дно водойм і, зарившись у мул, перезимовують
Птахи Перелітні птахи помічають: що ближче до осені, то коротші дні. Це й слугує їм сигналом - час у дорогу. Спочатку відлітають птахи, які живляться комахами, - солов’ї, ластівки, стрижі. Пізніше відлітають птахи, які живляться рослинною їжею: дрозди, перепілки й ті, що живуть на водоймах, - качки, гуси, лебеді. До кінця жовтня нас покидають усі перелітні птахи. У листопаді в наших лісах з’являються зимові пернаті гості - снігурі, чечітки, омелюхи. Осілі птахи - сороки, горобці, сизі голуби, ворони - залишають ліси та поля і переселяються ближче до помешкань людей, де можуть краще прогодуватися.
Осінній дощик дрібно плаче, І листячко жовтогаряче З дерев поволі опадає, Лиш клен рудий горить-палає. Дарує нам барвиста осінь Буяння фарб і неба просинь: Ранкові прохолодні роси, Верби старої жовті коси, Багрянець лісу світанковий, Пташиний щебет загадковий І павутиння візерунки — Це щедрі осені дарунки.
Схожі презентації
Категорії