Визначення сторін горизонту за допомогою неба
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Горизонт (греч. horizo букв. що обмежує) - крива, обмежуюча частина поверхні Землі, яку бачить спостерігач на відкритій місцевості або на морі. Розрізняють горизонт видимий і математичний (істинний). Є чотири основні сторони горизонту, які називаються: північ, південь, схід і захід.
Завдяки обертанню Землі навколо власної осі ми спостерігаємо переміщення Сонця по небосхилу, яке в середніх широтах складає близько 15° в 1 годину. Загальновідомо, що опівдні (12 годин місцевого, або сонячного, часу) Сонце знаходиться на півдні, а тінь від будь-якого предмета падає строго на географічну північ. Відповідно о 6 годині ранку сонце знаходиться на сході, а о 18 годині - на заході
Для того, щоб визначити сторони горизонту, не опираючись на місцеві ознаки, слід використати полуденне сонячне світло. Для цього потрібно: 1. Опівдні стати спиною до Сонця. Тінь від нашого тіла покаже напрям на північ. Позаду (за спиною) буде південь. 2. Розвести руки в різні боки. Права рука показує напрям на схід, ліва — на захід.
Для точнішого визначення сторін горизонту за сонцем використовується наручний годинник. У горизонтальному положенні він встановлюються так, щоб годинникова стрілка була спрямована на Сонці. Мал. 1 Визначення сторін горизонту за сонцем і годинником (до 13.00)
Кут між годинниковою стрілкою і напрямом на цифру 1 на циферблаті годинника ділиться навпіл прямою лінією, яка вказує напрям на південь. До полудня потрібно ділити навпіл ту дугу (кут), яку стрілка повинна пройти до 13.00 (мал. 1), а пополудні - ту дугу, яку вона пройшла після 13.00 (мал. 2) Мал. 2 Визначення сторін горизонту за сонцем і годинником (після 13.00)
Полярна зірка завжди знаходиться на півночі. Вночі на безхмарному небі її легко знайти по сузір'ю Великої Ведмедиці. Через дві крайні зірки Великої Ведмедиці треба подумки провести пряму лінію (мал. 3) і відкласти на ній п'ять разів відрізок, рівний відстані між крайніми зірками. Кінець п'ятого відрізку вкаже стан Полярної зірки, яка знаходиться в сузір'ї Малої Ведмедиці (кінцева зірка малого ковша).
Полярна зірка може служити надійним орієнтиром для витримки напряму руху, оскільки її положення на небосхилі з часом практично не змінюється. Точність визначення напряму по Полярній зірці складає 2° - 3°. Мал. 3 Знаходження Полярної зірки на небосхилі.
Перша чверть (видна, права половина диска місяця) В 19:00 Місяць знаходиться на півдні,в 1:00 знаходиться на заході
Повний місяць (видно увесь диск місяця) В 19:00 Місяць знаходиться на сході,в 1:00 знаходиться на півдні,в 7:00 Місяць знаходиться на півдні
Остання чверть (видно ліва половина диска місяця) В 1:00 знаходиться на сході,в 7:00 Місяць знаходиться на півдні
Схожі презентації
Категорії