X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
сонячна система

Завантажити презентацію

сонячна система

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Підготувала вчитель початкових класів Кам’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Марієнко Людмила Миколаївна

Слайд 2

Я І УКРАЇНА. ПРИРОДОЗНАВСТВО Тема. Сонячна система Мета. У цікавій формі дати поняття про Всесвіт, зірки, сузір’я, планети Сонячної системи, про розмір і природу Сонця як центру Сонячної системи; розвивати пізнавальний інтерес, уяву, уміння спостерігати, робити висновки; виховувати допитливість, інтерес до наукових знань. Обладнання. Демонстраційна таблиця «Будова Сонячної системи», картки для індивідуального опитування, виставка довідкової літератури, мультимедійний проектор, додатковий матеріал, календар і зошити спостережень, сигнальні картки, “банк”. Форма уроку. Урок-подорож з використанням інтерактивних технологій та мультимедійної презентації.

Слайд 3

ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ. СКРИНЬКА ГАРНОГО НАСТРОЮ Ось дзвінок вже пролунав, Він сигнал нам всім подав. Тож і ми часу не гаймо І урок розпочинаймо. Вліво – вправо поверніться Один одному всміхніться! Молодці! Тихенько сідайте.

Слайд 4

ХВИЛИНКА СПОСТЕРЕЖЕНЬ У класі працює гідрометцентр. Слово нашому синоптику. Синоптик: сьогодні (число, день тижня, рік, стан неба, вітер, температура повітря, опади). Погода сприятлива, тому бажаю гарного настрою і плідної праці на уроці.

Слайд 5

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Відгадай загадку Що сходить без насіння? Розсипалось вночі зерно, А вранці зникло десь воно.

Слайд 6

ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА “МОЗКОВА АТАКА” - Що ви знаєте або думаєте, що знаєте про Сонце? Зорі? Чи здогадалися ви про що буде йти мова сьогодні на уроці?

Слайд 7

Слайд 8

СПРИЙМАННЯ І УСВІДОМЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ Сьогодні на уроці я Запрошую вас, любі діти, Полинуть в дивні і незвідані світи. Де в небесах таких прозорих Пливуть космічні кораблі, А зорі сяють так казково, І все навколо загадкове, Що думаєш: “Я уві сні”.

Слайд 9

ВИ ЛЮБИТЕ ДИВИТИСЯ НА ЗІРКИ? Заплющіть очі і уявіть собі, що зараз ніч, і ви знаходитеся не у школі, а надворі. Що ви бачите, поглянувши на вечірнє небо? Якщо ви допитливі і вас приваблює зоряне небо, якщо ви мрійники та фантазери, рушаймо в космічну подорож! Чи хочете дізнатися що насправді являють собою зорі, Місяць, Сонце? Що таке наша планета Земля, на якій ми живемо?

Слайд 10

Ці питання завжди хвилювали людей. Чого тільки не говорили про зірки раніше? Їх вважали вогниками, які хтось запалює на небесах; душами померлих людей, узятими на небо; дірочками у небосхилі. Спливли століття, перш ніж учені довели, що зірки - це величезні розпечені газові кулі. Цих учених називають астрономами, а науку про зірки, якою вони займаються, - астрономією.

Слайд 11

“ЧЕРГОВИЙ З ДОВІДКОВОГО БЮРО” Астрономія – гр. слово: “астрон” – зірка, “номос” – закон.

Слайд 12

Астрономія існує вже кілька тисяч років. Перші астрономи спостерігали зірки, дивлячись на небо неозброєним оком. Сучасні вчені вивчають космос за допомогою потужних телескопів.

Слайд 13

ЗОРЯНЕ НЕБО – ВЕЛИКА КНИГА МУДРОСТІ ПРИРОДИ Зірки здаються нам маленькими блискучими крапочками, бо знаходяться дуже далеко від землі. Насправді ж зірки – це величезні розжарені кулі, які складаються з газів і світяться власним світлом. Вони схожі на Сонце і рухаються навколо своєї осі, як і наша Земля. Зірки відрізняються своїми розмірами. Є зірки - гіганти, а є карлики.

Слайд 14

ЧОМУ ЗІРКИ СЯЮТЬ РІЗНИМИ КОЛЬОРАМИ? Зірки бувають різного кольору. Колір зірок залежить від їхньої температури Найхолодніші зірки червоні – t їхньої поверхні – 3 - 4 тис. градусів; жовтогарячих – 4500; жовтих – 6 тис., білих – 7500, блакитнувато-білих – 10 тис., блакитних – 15-20 тис. А найгарячіших зірок t може сягати 35 тис. градусів.

Слайд 15

ЧИ ВСІ ЗІРКИ ВИДНО? З поверхні Землі можна побачити тільки частину зірок. Неозброєним оком видно 3 тис. зірок. Насправді їх незліченна кількість. Зірок на небі так багато, що здається, підрахувати їх неможливо. Вчені підрахували. Зірок – 5 тисяч, які видно із землі. Протягом ночі зірки змінюють своє розташування. Чому? Тому, що наша Земля обертається.

Слайд 16

ВІДСТАНЬ МІЖ ЗІРКАМИ Відстань від Землі до Сонця майже 150 млн. км. Сонячне проміння досягає Землі за 8 хвилин. Друга найближча до нас зірка – Альфа Центавра, яка знаходиться на відстані 40 трильйонів км. Світло від цієї зірки досягає Землі за 4 роки.

Слайд 17

ЩО НАГАДУЄ КАРТА ЗОРЯНОГО НЕБА? Зірки на небі створюють умовні фігури - сузір'я – це абетка астрономії, яка налічує 88 сузір'їв. Свої назви отримали в різні часи з давніх грецьких міфів.

Слайд 18

ЛЕГЕНДИ ОРФЕЙ Юнак Орфей покохав німфу Еврідіку. Перед весіллям наречена пішла в поле за квітами і там загинула від укусу змії. Орфей спустився до царства мертвих Аїда, щоб забрати звідти дівчину. Він не зміг визволити кохану, але, віддавши шану сміливості Орфея, боги присвятили йому сузір’я Ліра.

Слайд 19

ОРІОН Велетень Оріон був сином бога Посейдона. За велінням богів він позбавив острів Хіос від диких звірів. На святі на честь героя місцевий володар напоїв Оріона вином і осліпив. Але Посейдон допоміг осліплому сину дістатися до бога ковальської справи Гефеста. Той показав йому шлях до палацу бога сонця Геоліса. Там велетень підставив незрячі очі сонячному промінню. І прозрів.

Слайд 20

АНДРОМЕДА Андромеду, дочку царя Цефея та Кассіопеї, хотіли принести у жертву морському чудовиську Киту. Своєю загибеллю вона мусила спокутувати хизування матері. Андромеду врятував і звільнив від ланцюгів син Зевса Персей.

Слайд 21

СУЗІР’Я ЗОДІАКУ Зодіак – це сукупність 12 сузір’їв, в яких Сонце щомісяця перебуває, тому рік умовно поділили на зодіакальні знаки, які мають назву тварин та людей (Овен, Тілець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій, Риби). З давнього часу вважають, що люди, які народилися під одним із знаків Зодіаку, мають багато спільних рис.

Слайд 22

СОНЦЕ Сонце здається не дуже великим. Насправді це не так. Це велетенська розпечена куля, яка набагато більша від Землі. Здається маленьким тому, що знаходиться дуже далеко від нас. Його промені несуть нам світло і тепло.

Слайд 23

СОНЦЕ – ВЕЛИЧЕЗНА РОЗПЕЧЕНА ЗІРКА Його сяйво й тепло дають життя всьому живому на нашій планеті. Без нього не могли б жити ні рослини, ні тварини, ні людина. Якби можна було на одну шальку терезів покласти Сонце, то на іншу довелося б помістити 333 тисяч таких планет, як Земля.

Слайд 24

Консультант За масою Сонце у 750 разів більше від усіх планет сонячної системи, разом узятих. t на поверхні – 6000 градусів, а в глибині – до 15 млн. градусів. Діаметр – 1 млн. 392 тис. км.

Слайд 25

ФІЗХВИЛИНКА Сонечко прокинулось, потягнулось, В різні боки повернулось. Потім весело всміхнулось, Діти стали танцювати, Миле сонечко вітати.

Слайд 26

СОНЯЧНА РОДИНА Ми живемо на планеті Земля. Вона обертається навколо Сонця. Окрім Землі, є й інші планети, які також обертаються навколо Сонця.

Слайд 27

Слайд 28

ПЛАНЕТИ Планети – це небесні тіла, що не випромінюють світла і тепла. За розмірами вони неоднакові і розташовані на різній відстані від Сонця. Кожна планета рухається по своїй орбіті.

Слайд 29

ПОРІВНЯЙ РОЗМІРИ СОНЦЯ І ПЛАНЕТ

Слайд 30

КОРОТКІ ВІДОМОСТІ ПРО ПЛАНЕТИ СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ

Слайд 31

МЕРКУРІЙ

Слайд 32

МЕРКУРІЙ Меркурій – найближча до Сонця планета, свою назву отримала на честь римського бога торгівлі. Це найшвидша планета, яка обертається навколо Сонця за 88 днів, а його доба триває 59 земних днів. Удень на Меркурії – спека (400 градусів), а уночі – крижаний холод (200 градусів). Поверхня його кам'яниста і пустинна.

Слайд 33

ВЕНЕРА

Слайд 34

ВЕНЕРА Венера - друга від Сонця планета. Має назву богині краси уже 2500 років. Виглядає, як дуже яскрава зірка. Може сяяти сріблястим кольором. На цій планеті дуже спекотно – 470 градусів. День на Венері триває 243 земних дні. При дослідженні виявилось, що вдень і вночі на планеті бушують грози. Атмосфера складається з вуглекислого газу. Ним людина дихати не може.

Слайд 35

ЗЕМЛЯ

Слайд 36

ЗЕМЛЯ Земля - третя від Сонця планета. Відстань її до Сонця – 150 млн. км. Сонячний промінь досягає Землі за 500 секунд. Поїзд, який має швидкість 100 км/год, подолав би цю відстань за 170 років. Нашу планету часто називають блакитною або зеленою, планетою - садом. Має один супутник – Місяць.

Слайд 37

МАРС

Слайд 38

МАРС Марс – планета червоного кольору. Поверхня планети містить багато заліза, яке і дає червоний колір. Названа на честь бога війни. Менший розмірами за нашу Землю. Має 2 супутники – Фобос (гр. “Страх”) і Деймос (гр. “Жах”). Удень на Марсі 15 градусів тепла, а вночі до 90 градусів морозу. На Марсі дуже високі гори. Висота марсіанського Олімпу – 27 км.

Слайд 39

ЮПІТЕР

Слайд 40

ЮПІТЕР Юпітер – найбільша планета. Названа на честь найголовнішого бога Юпітера. Складається з різних газів, має 16 супутників. В атмосфері Юпітера постійно бушують урагани. Юпітер швидко обертається. Рік довгий - 12 земних років.

Слайд 41

САТУРН

Слайд 42

САТУРН Сатурн - друга за величиною планета. Названа на честь бога родючості. Сатурн прикрашають кільця. Товщина кілець не перевищує 1 км, вони складаються з великої кількості шматків льоду і каміння. Сатурн у 100 разів важчий за Землю. Доба там триває менше половини земного дня, а рік тягнеться 30 земних років.

Слайд 43

УРАН

Слайд 44

УРАН Уран - планета названа на честь батька Сатурна. Вона складається з маленького камۥянистого ядра та замерзлих газів. День на Урані триває 16 годин, а рік – 84 земних роки. На планеті дуже холодно близько 220 градусів морозу. Він обертається лежачи на боці – так розташована його вісь.

Слайд 45

НЕПТУН

Слайд 46

НЕПТУН Нептун носить ім'я римського бога морів. Планета незвичайного блакитно сірого кольору. t на поверхні планети – -200 градусів. На Нептуні доба триває 17 годин, а рік дорівнює 166 рокам на Землі.

Слайд 47

ПЛУТОН

Слайд 48

ПЛУТОН Плутон – найменша планета Сонячної системи. Він розміщений так далеко від Сонця, що на його поверхні царює страшний холод, t сягає до -240 градусів. Ця планета названа на честь римського бога повелителя царства мертвих. Рік Плутона дорівнює 249 годинам на Землі. За 6 земних днів на Плутоні пройде одна доба. Плутону вдається утримувати біля себе досить велику планету-супутник – Харон.

Слайд 49

ДРІБНІ НЕБЕСНІ ТІЛА Існують астероїди – малі планети, які можна назвати літаючими островами. Метеорити – літаючі брили чи камені. Комети складаються з ядра і хвоста. Хвіст - це речовини, з яких складається комета, що під час польоту випаровуються. Кометні хвости витягуються іноді на мільйони кілометрів.

Слайд 50

АСТЕРОЇДИ Астероїд – гр. – “зіркоподібний”, тому що в небі вони виглядають як зірки. Це великі кам'яні та металеві брили, які іноді ще називають малими планетами. Але вони значно менші за будь-яку планету. Діаметр найбільшого з астероїдів – Церера – близько 1000 км. Більшість мають кулясту форму, але є й “неправильної форми”. Величезна маса астероїдів обертається навколо Сонця між Марсом та Юпітером, утворюючи Пояс астероїдів.

Слайд 51

МЕТЕОРИТИ

Слайд 52

КОМЕТИ

Слайд 53

“АКВАРІУМ” ГАЛАКТИКА Наша Сонячна система, усі зірки, які ми спостерігаємо, та безліч інших зірок утворюють єдину систему – Галактику. У центрі нашої Галактики знаходиться Чумацький шлях. Так називають величезну скупченість зірок, яку наші пращури порівняли з розсипаною сіллю.

Слайд 54

ЩО ТАКЕ ВСЕСВІТ? Зоряних систем дуже багато. Всі вони утворюють Всесвіт, який не має ні кінця, ні краю, який безмежний у часі І просторі. Всесвіт – це весь світ, що розвивається у просторі. Великий Вибух, у результаті якого народився Всесвіт, стався близько 14,7 млрд. років тому. Вік Всесвіту постійно коригується.

Слайд 55

МІФИ ТА ЛЕГЕНДИ Чому наша Галактика називається Молочний Шлях? Світло всіх далеких і слабких зір зливається для землян у гігантську яскраву стрічку Чумацького Шляху, що світиться. Стародавні греки вважали, що вона зۥявилася з кількох крапель грудного молока богині Юнони (у грецькій міфології – Гери), тому її й назвали Молочний Шлях.

Слайд 56

ВІДПОВІДАЙ Що таке Всесвіт? Галактика у перекладі з грецької означає … З якою легендою пов'язане походження цієї назви?

Слайд 57

РОБОТА В ГРУПАХ Свої знання ти перевір. В пригоді стане бліц-турнір 1 гр. Зорі розташовані групами, які називаються … . Зорі – космічні … . Зірки бувають різних … і … . Найближча до Землі зірка – це … . Сонце постійно випромінює багато … і … .

Слайд 58

2 гр. Планети – холодні космічні … . Їх освітлює й обігріває … . Шлях, по якому планета рухається навколо Сонця, називається … . У більшості планет є …, які рухаються навколо них. Земля має один супутник - … .

Слайд 59

3 гр. Кожна зоря – це велетенська розпечена … . Зорі різняться між собою … . Сонце – зоря … величини. Воно освітлює і обігріває планети, що рухаються навколо нього. Планети не випромінюють … і … .

Слайд 60

РОБОТА В ПАРАХ Пригадай планети всі. Їх назви послідовно запиши

Слайд 61

РОЗМІСТИТИ ПЛАНЕТИ ПО СВОЇХ ОРБІТАХ Меркурій по першій доріжці іде, По другій – красуню Венеру веде, А рідна Земля ось по третій біжить, А Марс по четвертій за ними спішить. Юпітер за Марсом на п’ятій орбіті, Сатурн аж на шостій, в кільце він одітий. По сьомій орбіті Уран ось біжить, Нептун за Ураном по восьмій летить. Найдалі від Сонця Плутон пробігає – Там довга зима, там усе замерзає.

Слайд 62

ГРА - ВІКТОРИНА Сонце – це … а) планета; б) зірка. Сонце – це … а) найбільша з усіх зірок; б) зоря середньої величини.

Слайд 63

Сонце … а) обертається навколо своєї осі; б) не обертається. Планети – це небесні тіла, які світяться а) власним світлом; б) світлом, відбитим від Сонця.

Слайд 64

У Сонячну систему входять - … а) 9 планет; б) 11 планет. Найбільша планета … а) Юпітер; б) Земля. Найдальша планета - … а) Нептун; б) Плутон.

Слайд 65

У кожної планети є … а) однакова кількість супутників; б) різна кількість супутників. Сонячна система у Космосі … а) єдина; б) є багато зоряних систем. Наша Земля знаходиться на … а) другому місці від Сонця; б) на третьому місці від Сонця.

Слайд 66

“МОЗКОВИЙ ШТУРМ”

Слайд 67

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вибрати незнайомий досі матеріал у підручнику на с. 76 - 78; виконати завдання на с. 3 - у зошиті; знайти інформацію про назви планет і самі планети, користуючись довідковою літературою; виготовити модель сонячної системи (за бажанням).

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Природознавство