X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Поняття про обертання землі

Завантажити презентацію

Поняття про обертання землі

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Підготувала вчитель початкових класів Кам’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Марієнко Людмила Миколаївна

Слайд 2

Я І УКРАЇНА. ПРИРОДОЗНАВСТВО Тема. Як обертається Земля. Зміна дня і ночі. Зміна пір року Мета. Формувати елементарні поняття про рух Землі навколо своєї осі та про рух Землі навколо Сонця; уявлення про причини змін дня і ночі та зміни пір року; вміння висловлювати передбачення, доводити їх правильність, міркувати за аналогією, узагальнювати і робити висновки; розвивати спостережливість, кмітливість, уяву, пізнавальний інтерес; виховувати ціннісне ставлення до природи. Обладнання. Глобус, телурій, схеми обертання Землі навколо своєї осі і Сонця, картини, на яких зображені різні пори року, мультимедійний проектор.

Слайд 3

ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ Всі сідайте тихо, діти, Домовляймось не шуміти, Руку гарно піднімати, На уроці не дрімати, Щоб нам не було мороки, Всі готові до уроку? Тож тепер часу не гаєм І урок розпочинаєм.

Слайд 4

ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ НА УРОК Усміхнімось один одному, погляньмо ласкаво, побажаємо кожному добра.

Слайд 5

ПІДСУМКИ ФЕНОЛОГІЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ Яке сьогодні число? Місяць? День тижня? Який сьогодні стан неба? Чи світить сонце? Хто з вас помітив, чи є вітер? Який він? Температура повітря? Які зміни відбулися в природі? Як змінилася праця людей восени?

Слайд 6

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Фронтальне опитування за запитаннями Яку форму має Земля? Хто з мореплавців і як довів, що Земля – куля? Що є супутником Землі? Які його розміри? Які стадії Місяця спостерігали? Як учені вивчають Космос? Що таке полюси? Що таке вісь? Що таке екватор? На які частини поділяє екватор земну кулю?

Слайд 7

ІНДИВІДУАЛЬНЕ ОПИТУВАННЯ Картка Що таке глобус? Перелічи, що позначається на глобусі. Доведи, що Земля має форму кулі. Чому глобус розфарбований різними кольорами? Поясни, що вони позначають. Учень відповідає, решта оцінюють відповідь знаками «+», (згоден), «-» (незгодний), «+ _ » (згодний, але хочу доповнити або дещо змінити).

Слайд 8

ЦЕ ЦІКАВО! У книзі Бершової Н. К. «Таємниці космосу» я прочитала казку «На чому тримається небо та земля?» Дуже давно, ще за царя Опенька, коли земля була маленька й пласка, як тарілка, її тримали на спинах велетенські слони. Стояли вони на панцирі ще більшої черепахи. А черепаху несли три кита, що плавали у водах світового океану. І як ті кити ворухнуться, або черепасі чи слонам спадуть на думку якісь витівки – уявляєте, що відбувалося на Землі? Вона тряслася, починалися повені та урагани. Вулкани жбурляли в небо розжарене каміння. Вода закипала й хмарами здіймалася до неба. Хмари збиралися в гурти й там, у небі воювали між собою блискавицями.

Слайд 9

УЯВЛЕННЯ НАШИХ ПРЕДКІВ ПРО ЗЕМЛЮ Уявімо, як 1000 років тому маленький хлопчик розпитував свого дідуся: Діду, скажи, а на чому Земля тримається? - На китах, величезних китах. - А на чому кити, діду? - На воді, дитинко. - А вода на чому? - Ясна річ, на Землі! - А Земля тоді на чому? - Ну як ти не розумієш! Земля – на величезних китах. Таку розмову можна було вести нескінченно. Адже люди від природи страшенно цікаві.

Слайд 10

НАЙСТАРІШИЙ ГЛОБУС З енциклопедії навколишнього світу «Географія» я дізнався, що найстаріший глобус знаходиться в німецькому Національному музеї міста Нюрнберг. Цей глобус виготовлений у 1492 році Мартіном Бехаймом.

Слайд 11

НАПРЯМОК ЗЕМНОЇ ОСІ У районі Північного полюса земна вісь завжди вказує на найбільшу зорю в сузір’ї Малого Воза, тому вона і зветься Полярною зорею. З атласу «Мандруймо у дивосвіт!»

Слайд 12

ЗОВНІШНІЙ ОДЯГ ЗЕМЛІ За своєю будовою Земля нагадує яйце, де жовток – ядро, білок – мантія, а тверда шкаралупа – земна кора. Зовні Земля оточена повітряною «шубою» - атмосферою, яка наче хутро захищає нас від холоду Всесвіту. Атмосфера складається з кількох повітряних шарів – поверхів. На першому поверсі, тропосфері, живуть люди і тварини, ростуть рослини, літають птахи та створені людьми літаки. До другого поверху – стратосфери долітають тільки деякі найпотужніші літаки. На третьому поверсі – у верхніх шарах атмосфери – літають супутники, інші штучні космічні апарати, за допомогою яких людство вивчає Землю та Всесвіт. За межі атмосфери прориваються тільки космічні кораблі, що прямують до інших планет та єдиного супутника Землі – Місяця. Це я прочитав у географічному атласі для наймолодших «Мандруймо у дивосвіт!»

Слайд 13

ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ Планета Земля, яка здається нам величезною, всього лише крихітна порошинка Всесвіту. Земну кулю і за три роки не обійдеш пішки. (Географічний атлас «Мандруймо у дивосвіт!»)

Слайд 14

ВІДГАДАЙ! На одній нозі стою, Знаю службу я свою: На моїй нозі здавна Куля держиться земна.

Слайд 15

САМОСТІЙНА РОБОТА Пригадай модель Землі, всі позначки надпиши.

Слайд 16

ФІЗХВИЛИНКА Встало вранці ясне сонце, Зазирнуло у віконце. Ми до нього потяглися, За промінчики взялися. Будем дружно присідати, Сонечко розвеселяти. Встали – сіли, встали – сіли. Бачите, як звеселили. Стало сонце танцювати, Нас до танцю закликати.

Слайд 17

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Відгадайте загадки, вони допоможуть передбачити тему уроку. Влітку першим прокидається, Із землицею вітається. Ну, а взимку – не спішить, Треба ж і йому спочить. Що то за очі: одне світить удень, Друге – опівночі?

Слайд 18

В синім небі світлячки, Не дістать до них рукою, А найбільший світлячок Вигнувся дугою. Вони несхожі на обличчя. Різниця вічна є у них: Він завше всіх до праці кличе, Вона до сну скликає всіх. Щорічно приходять до нас в гості: Одна сива, друга молода, Третя скаче, а четверта плаче. Що існує вік на волі, А кружляє вічно в колі?

Слайд 19

Чи здогадуєтесь про що буде йти мова сьогодні на уроці? Поміркуйте, чому то день, то ніч? Чому ранок змінюється днем, день – вечором, а вечір – ніччю, а на зміну ночі знову приходить ранок? Чому на Землі змінюються пори року? Чи це спостерігається тільки у нас. Чи по всій земній кулі? Чи хочете дізнатися?

Слайд 20

ТЕМА. ЯК ОБЕРТАЄТЬСЯ ЗЕМЛЯ

Слайд 21

ЗЕМЛЯ РУХАЄТЬСЯ НАЗУСТРІЧ СОНЦЮ - Чи відчуваємо ми рух Землі? Хоч ми цього не відчуваємо, Земля постійно перебуває в русі. Це відбувається дуже плавно і повільно. До того ж разом із Землею обертаємося ми і все, що є на Землі. Напрямок обертання Землі – зліва направо, тобто із заходу на схід, назустріч Сонцю. Вона обертається навколо своєї осі.

Слайд 22

Чи можемо ми це побачити? Як це відбувається, ми можемо побачити, спостерігаючи за іграшкою-дзиґою. Дзиґа спирається на залізний стрижень – вісь. Вісь Землі не можна ні помацати, ні побачити – це уявна лінія.

Слайд 23

ОБЕРТАННЯ ЗЕМЛІ НАВКОЛО СВОЄЇ ОСІ Завдяки руху Землі навколо своєї осі відбувається зміна дня й ночі. Коли земна куля крутиться, вона повертається до Сонця спочатку одним, а потім іншим боком. На освітленому боці Землі день, на неосвітленому – ніч. Повний оберт навколо своєї осі Земля робить за 24 години, або одну добу, а точніше, за 24 год 3 хв 57 с. Із «зайвих» секунд протягом 4 років утворюється ще одна доба. Саме тому кожен четвертий рік високосний. Тобто із ще одним додатковим днем.

Слайд 24

ВІДПОВІДАЙ! Коли на одній половині земної кулі день, то на другій? Там де був день, - наступає … . А туди, де була ніч, - приходить … . Давайте перевіримо це.

Слайд 25

ДОСЛІД З ГЛОБУСОМ Тепер уважно поспостерігайте, як буде освітлюватись наша Земля. (Учні спостерігають, що той бік глобуса, який повернений до світла, освітлений, протилежний – в тіні.) То який можна зробити висновок, якщо Землю повернути навколо своєї осі? Сонячний час доби в різних частинах нашої Планети неоднаковий, тому що освітлення земної кулі нерівномірне. Чому узимку день коротший, ніж улітку?

Слайд 26

ВІСЬ ЗЕМЛІ Крім того, що Земля обертається навколо своєї осі, вона ще й обертається навколо Сонця. Шлях, яким рухається наша планета, називається земною орбітою. Повний оберт навколо Сонця Земля робить за рік, а точніше за 365 діб 5 год 48 хв 46 с. Три роки мають 365 діб, а кожний четвертий – на одну більше. Цей рік називають високосним. Вісь землі не є вертикальною. Вона дещо нахилена. Цей нахил Землі має дуже велике значення, оскільки від нього залежить зміна пір року. Під час обертання Земної кулі навколо Сонця різні її частини – півкулі, отримують неоднакову кількість тепла.

Слайд 27

РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ Відшукайте відповідь у підручнику. Коли до Сонця повністю повернута Північна півкуля Землі, на ній панує … . Минає час і до Сонця обертається Південна півкуля. Зараз ми простежимо, як це відбувається у нас, в Північній півкулі.

Слайд 28

Слайд 29

ПОРИ РОКУ НА ЗЕМЛІ

Слайд 30

ДНІ РІВНОДЕННЯ ТА СОНЦЕСТОЯННЯ Влітку Північна півкуля отримує найбільше тепла і світла. 22 червня найдовший день року – день літнього сонцестояння. Восени Північна півкуля відхиляється Від Сонця і охолоджується. Дні стають коротші і зрівнюються з ночами. 23 вересня – день осіннього рівнодення. Взимку Північна півкуля відхиляється Від Сонця на найбільшу відстань. Настає найкоротший день і найдовша ніч року. 22 грудня – день зимового сонцестояння. Весною Північна півкуля знов повертається до Сонця, стає тепліше і дні стають довшими. 21 березня – день весняного рівнодення.

Слайд 31

ДОСЛІД З ТЕЛУРІЄМ Поспостерігайте, що відбувається, коли обидві півкулі під час руху Землі повертаються до Сонця однаково, одержуючи порівну тепла і світла?

Слайд 32

РОБОТА В ЗОШИТІ Обведи букву з правильною відповіддю 1. Яким космічним тілом є Земля? а) прозорим; б) непрозорим. 2. Якщо на освітленому Сонцем боці – день, тоді на неосвітленому боці: а) теж день; б) ніч. 3. У якому напрямку рухається Земля навколо своєї осі? а) зі сходу на захід; б) із заходу на схід; в) з півночі на південь.

Слайд 33

4. Що називають добою? а) час, за який Земля робить повний оберт навколо осі; б) час, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця. 5. Доба триває: а) 12 годин; б) 24 години; в) 36 годин. 6. Повний оберт навколо Сонця Земля робить за: а) рік; б) тиждень; в) 1 місяць; г) 1 добу. 7. Зміна пір року спричиняє: а) рух Землі навколо своєї осі; б) рух Землі навколо Сонця.

Слайд 34

ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА б; 2. б; 3. б; 4. а; 5. б; 6. а; 7. б. 2. Оцінювання

Слайд 35

ПІДСУМОК УРОКУ - Що ми відкрили на уроці? - Що ви зрозуміли? - Про що хотілося б розповісти батькам? - Подумайте, кому і за що ви скажете спасибі. Зробіть це.

Слайд 36

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Виконати завдання у зошиті на с. 9, допоможе вам у цьому матеріал підручника с. 81-83; попрацювати над руховою моделлю «Зміна пір року» у групах; відшукати матеріал у довідковій літературі; намалювати малюнок на тему «День, ніч»(за бажанням).

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Природознавство