Конституційно правовий статус Президента України
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Презентація з конституційного права України Тема:«Конституційно-правовий статус Президента України».
Навчальні питання: 1. Місце та роль Президента України в конституційній системі органів державної влади. 2. Порядок обрання Президента України та припинення його повноважень. 3. Функції та компетенція Президента України. 4. Гарантії діяльності Президента України.
Література: Конституція України від 28 червня 1996 р. (зі змінами) http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Закон України „Про вибори Президента України” від 5 березня 1999 р. № 474-XIV http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/474-14 Закон України “Про Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим” від 2 березня 2000 р. № 1524-ІІІ // Відомості Верховної Ради України. – 2000. – № 21. – Ст.158.
Література Конституційне право України: Підручник / За ред. Ю.М. Тодики, В.С. Журавського. – К.: Ін Юре, 2003. Конституційне право України: Хрестоматія / Упоряд. В.С. Журавський, Ю.М. Тодика. – К.: Ін Юре, 2003.
За Конституцією, Президент України є главою держави і виступає від її імені (ч.1 ст.102). Сам термін “президент” походить від латинського “praesidens” – той, що сидить попереду, головуючий.
З точки зору конституційно-правової теорії, глава держави – це конституційний орган і водночас вища посадова особа держави, що представляє державу ззовні і всередині країни, символ державності народу.
Порядок обрання Президента України Президент України обирається за мажоритарною системою абсолютної більшості, строком на 5 років громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні. Обрання однієї особи на більш як два терміни поспіль не допускається. Обрання на третій і четвертий строки можливе, але тільки після перерви. Це є певною гарантією від узурпації влади, засобом забезпечення періодичної змінюваності глави держави, стимулює приток свіжих ідей і нових державних діячів.
Перший Президент України- Леонід Макарович Кравчук Обраний Президентом України 1 грудня 1991 року на перших прямих президентських виборах. Один з трьох учасників Біловезьких угод, згідно з якими Радянський Союз припинив своє існування і було створено СНД. Ініціатор всеукраїнського референдуму, за результатами якого 90,32% громадян України підтримали Акт проголошення незалежності України. (На фото – приняття присяги Л.М. Кравчуком).
Другий Президент України – Леонід Данилович Кучма Обраний Президентом України від 10 липня 1994 року, переобраний 14 листопада 1999. Єдиний на сьогодні Президент, який переобирався.
Офіційні символи Президента України затверджені указом Президента від 29 листопада 1999р. і використовуються під час інавгурації.
Офіційні символи Президента України Штандарт Президента - це квадратне синє полотнище, в центрі якого зображено золотий тризуб - Знак Княжої Держави Володимира Великого, обрамлений по периметру золотим рослинним орнаментом.
Офіційні символи Президента України Знак (колар) Президента України важить майже 400 грамів. Нагрудний знак Президента не обов'язковий, але у глав більшості європейських держав він мається: наприклад, президентський колар (чоловіча прикраса на зразок жіночого кольє) - один із символів державної влади в Польщі, Чехії, Болгарії.
Офіційні символи Президента України Гербова печатка Президента України має круглу форму. У її центрі - зображення малого Державного Герба України, по колу йде напис «Президент України». Під гербом - стилізоване зображення знака Ордена князя Ярослава Мудрого. Рукоятка нової печатки прикрашена лазуритовою кулею. Центральна частина, позолочена; Печатка виготовлена зі срібла і важить майже півкілограма.
Президентська булава срібна, але повністю позолочена, її вага - 750 грамів. Складається вона з двох порожнистих частин: рукоятки і так званого яблука. У них «секрет» - тригранний стилет із булатної сталі з вигравіруваним позолотою латинським девізом «Omnia revertutur» («Все повертається»). Яблуко булави прикрашене золотими орнаментальними медальйонами і увінчане золотим стилізованим вінцем, прикрашеним каменями і емаллю. За традицією, на булаві 64 камені (смарагди та гранати) у золотій оправі. Стилет із булави витягується за допомогою кнопки, прикрашеної якутським смарагдом.
Схожі презентації
Категорії