внутрішньоматкова контрацепція
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
МЕХАНІЗМ ДІЇ: впливають на здатність сперматозоїдів проходити че- рез порожнину матки (мідні); впливають на репродуктивний процес (перистальтику маткових труб) перед тим, як яйцеклітина досягне порожнини матки (мідні); згущають цервікальний слиз (прогестогенові); змінюють стан ендометрію (прогестогенові).
Контрацептивні: висока ефективність (0,60,8 вагітність на 100 жінок протягом першого року використання Соррег Т 380 А); метод ефективний відразу після введення; довгострокове попередження небажаної вагітності; метод не пов'язаний безпосередньо зі статевим актом; метод не впливає на грудне годування; негайне повернення фертильності після вилучення ВМК;
мало побічних ефектів; ВМК не взаємодіють з будьякими медикаментами; крім візиту після введення ВМК, пацієнтці слід звертатись до лікаря тільки у разі виникнення проблем та для щорічних оглядів на загальних підставах; пацієнтці не потрібно нічого купувати або мати про запас; ВМК вводяться медичним спеціалістом; недороговартісний метод (ВМК Соррег Т 380 А).
Неконтрацептивні: зменшують менструальні болі (тільки прогестогенові); зменшують менструальну кровотечу (тільки прогесто- генові).
НЕДОЛІКИ: перед введенням ВМК необхідно провести гінеколо- гічний огляд пацієнтки та рекомендується обстеження на ІПСШ; обов'язкова наявність підготовленого медичного спе- ціаліста для введення і вилучення ВМК; жінка повинна перевіряти нитки ВМК після менстру- ації, якщо вона супроводжувалась болями, переймами або мажучими кров'янистими виділеннями; жінка не може сама припинити використання методу; посилення менструальних кровотеч і болів у перші кілька місяців (лише для мідних ВМК); можлива спонтанна експульсія ВМК; рідко (< 1/1000 випадків) трапляється перфорація матки під час введення ВМК; можуть збільшити ризик позаматкової вагітності і розвитку ЗЗОТ з наступним безпліддям у жінок, які входять до групи ризику зараження ІПСШ.
ЖІНКИ, ЯКІ МОЖУТЬ ВИКОРИСТОВУВАТИ ВМК (що містять мідь): жінки будьякого репродуктивного віку, що народ- жували; жінки з будьякою кількістю пологів у анамнезі; жінки, які бажають мати високоефективний довготри- валий захист від вагітності; жінки, які раніше успішно використовували ВМК;
годуючі матері, які потребують контрацепції; жінки після пологів, які годують груддю; жінки після аборту, які не мають ознак інфекції органів малого таза; жінки, які мають низький ризик зараження ІПСШ та іншими ЗПСШ; жінки, які не хочуть чи не можуть використовувати гормональні методи; жінки, які можуть забути про необхідність щоденного вживання контрацептивних таблеток;
жінки, які мають надлишкову масу тіла; жінки з порушеннями кровообігу на даний час або в анамнезі, особливо якщo(тромбоз глибоких вен, легенів, ішемічна хвороба серця, інсульт і т.д.); жінки з систолічним тиском більше 160 мм.рт.ст. та діастолічним більше 100 мм.рт.ст.; жінки з мігренями; жінки з доброякісними та злоякісними захворюваннями молочної залози вони пов'язані з тромбозом
ЖІНКИ, ЯКІ НЕ ПОВИННІ ВИКОРИСТОВУВАТИ ВМК (що містять мідь): вагітні жінки (встановлена чи підозрювана вагітність); жінки з неясними вагінальними кровотечами (до встановлення їхньої причини); жінки з інфекцією статевих шляхів (вагініт, цервіт); жінки, які недавно (протягом 3 місяців) перенесли ЗЗОТ чи септичний аборт; жінки з вродженими аномаліями матки або доброякісними пухлинами (фібромами) матки, які значно деформують її порожнину;
жінки із захворюванням клапанів серця в активній фазі; жінки, у яких діагностовано злоякісну трофобластичну пухлину; жінки із діагностованим тазовим туберкульозом; жінки, які мають рак статевих органів; жінки, які мають ризик зараження ІПСШ (мають більше одного статевого партнера або їх партнер має більше одного статевого партнера).
ВМК, що містять мідь Якщо менструальний цикл регулярний, введення ВМК можливе протягом 12 днів після початку менструації в будьякий зручний для жінки час (не лише в період менструальної кровотечі). При цьому будьякий додатковий метод контрацепції не застосовується. Введення ВМК можливе у будьякий час менстру- ального циклу, якщо є можливість точно встановити, що жінка не вагітна. При цьому застосування будьякого додаткового методу контрацепції непотрібно.
Після пологів установка ВМК допускається якщо: після пологів минуло менше 48 годин; після пологів минуло 4 і більше тижнів; Якщо після пологів пройшло від 48 годин до 4 тижнів, то введення ВМК не рекомендується, за виключенням тих випадків, коли застосування більш прийнятних засобів контрацепції з тих чи ін- ших причин є неможливим або неприйнятним. Після аборту ВМК може вводитись практично відразу після здійснення аборту. У разі відмови від іншого методу контрацепції ВМК може вводитись відразу, якщо є впевненість, що жінка не вагітна. При цьому немає необхідності чекати наступного менструального циклу.
Етапи безпосереднього стандартного введення ВМК Розкажіть пацієнтці, як буде здійснюватись маніпуляція, і дайте відповідь на питання, які у неїnвиникли. Ретельно вимийте руки водою з милом і витріть їх чистим сухим рушником. Проведіть пальпацію живота для виявлення хво робливості або якихнебудь утворень, особливо в надлобковій області. Проведіть пацієнтці гінекологічний огляд. Надягніть на обидві руки нові одноразові рукавички. Підготуйте інструменти й матеріали на стерильній поверхні чи в контейнері.
Забезпечте освітлення, достатнє для того, щоб бачити шийку матки й огляньте зовнішні статеві органи. Введіть гінекологічне дзеркало. Огляд пацієнтки за допомогою гінекологічного дзеркала: визначіть, чи є якінебудь ушкодження піхви або патологічні піхвові виділення; огляньте шийку матки й уретру. Обережно виведіть дзеркало й покладіть його на піднос або в контейнер з інструментами. Проведіть бімануальне обстеження: визначите, є чи хворобливість при русі шийки матки, визначите розмір, форму й положення матки, перевірте на наявність вагітності, пропальпуйте додатки на наявність їхньої хворобливості, запального процесу або пухлинних утворень.
Проведіть ректопіхвове обстеження (якщо є показання): визначить розмір матки в ретроверзії (відхиленої назад); перевірте на наявність будь якої патології. Зніміть одноразові рукавички та утилізуйте їх від повідно до вимог нормативних документів. Проінформуйте жінку, що буде зроблено, і спонукайте її задавати питання та дайте відповіді на них.
Безконтактний спосіб введення ВМК Підготуйте ВМК до введення в стерильному пакеті: частково відкрийте вільну від ВМК частину пакета й відгорніть його кінці в різні боки; введіть білий стрижень (плунжер) в аплікатор; покладіть пакет на плоску поверхню; підсуньте ідентифікаційну картку під плічка (горизонтальні частини) Тподібного ВМК; притримуючи кінці плічок ВМК, просувайте аплікатор уперед так, щоб ці плічка стали загинатися донизу; коли складені плічка ВМК торкнуться стінок аплікатора, ледве висуньте його зпід їхніх кінців; підніміть кінець аплікатора й захопіть ним кінці плічок спіралі, для цього обережно повертаючи й просуваючи його вперед.
Безпосереднє введення ВМК (Copper T 380A) Надягніть нові одноразові рукавички на обидві руки. Уведіть гінекологічне дзеркало для візуалізації шийки матки. Протріть шийку (особливо вічко) і піхву антисептиком два рази. Обережно захопіть шийку матки пульовими щипцями. Не торкаючись бокових стінок піхви або дзеркала, од- ним рухом обережно введіть матковий зонд через цервікальний канал у порожнину матки. Визначте довжину порожнини матки й положення матки; витягніть зонд. Візьміть пакет із заправленим ВМК і встановіть глибинний обмежувач на необхідну довжину, не виймаючи при цьому ВМК зі стерильного пакета, а потім повністю відкрийте пакет.
Вийміть аплікатор із заправленим у нього ВМК зі стерильного пакету, не торкаючись нестерильних поверхонь; будьте обережні, щоб випадково не виштовхнути ВМК білим стрижнем. Обережно введіть завантажений аплікатор через цервікальний канал, тримаючи його так, щоб блакитний глибинний обмежувач перебував у горизонтальному положенні; введіть його до тих пір, поки вінне торкнеться шийки матки або не відчується опір. Візьміть пульові щипці й білий стрижень твердо однією рукою, іншою рукою потягніть аплікатор на себе, поки він не торкнеться великого пальця руки, що тримає білий стрижень, цим самим визволяючи плічка ВМК (т.зв. технологія "витягування"). Витягніть білий стрижень і обережно просуньте аплікатор вперед, поки не відчуєте легкий опір.
Частково витягніть аплікатор і обріжте вусики ВМК, залишивши їх довжиною 34 см. Повністю витягніть аплікатор. Обережно зніміть пульові щипці. Огляньте шийку матки; якщо є кровотеча в місці накладення щипців, прикладіть стерильний шматочок вати або марлі на місце, що кровоточить, і злегка натисніть та потримайте протягом 30-60 секунд. Обережно витягніть дзеркало. Утилізуйте відходи (використані марля, вата, одноразові рукавички) відповідно до вимог нормативних документів. Ретельно вимийте руки водою з милом. Зробіть запис у медичній документації пацієнтки.
Видалення Зазвичай видалення ВМК проста процедура. Медичний спеціаліст дотримується відповідних вимог щодо профілактики інфекцій, зазвичай ця маніпуляція здійснює в амбулаторних умовах. ВМК повільно видаляється потягуванням за нитки за допомогою хірургічного зажиму або пінцета.
ІНСТРУКЦІЇ ДЛЯ ПАЦІЄНТКИ Прийдіть на огляд до лікаря після закінчення першої після введення ВМК менструації (через 36 тижнів після введення). Протягом першого місяця після введення ВМК кілька разів перевіряйте наявність ниток спіралі, особливо після менструації. Через місяць вам слід перевіряти наявність ниток після менструації лише у тому випадку, якщо ви відчували: переймоподібні болі в нижній частині живота; виділення між менструаціями або після статевого акту; біль після статевого акту (якщо ваш партнер відчуває дискомфорт під час статевого акту). ВМК необхідно вилучити після введення через той період часу, який вказаний в інструкції по його використанню, але це можна здійснити і раніше, якщо ви побажаєте. Зверніться до лікаря, якщо: ви не можете знайти нитки спіралі; ви помітили, що ВМК випав; у вас не було менструації.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ Контрацептивна дія ВМК починається негайно. Можлива самовільна експульсія ВМК з матки, особливо в перші кілька місяців після введення. У перші кілька днів після введення можливі кров'янисті виділення або невелика кровотеча. Менструації звичайно стають більш тривалими та значними (при використанні мідних ВМК) або більш короткими та мізерними (при використанні прогестогенових ВМК). Вилучення ВМК можливе в будьякий час за бажанням пацієнтки. Лікар повинен сказати пацієнтці, який тип ВМК їй встановлено і коли його потрібно вилучити, а також дати їй картку з цією інформацією. ВМК не захищають від ІПСШ, включаючи ВІЛ. Якщо хтонебудь з партнерів має ризик зараження цими захворюваннями, необхідно використовувати презервативи разом з ВМК.
Повторний візит Якщо будь-які проблеми відсутні і пацієнтка не бажає достроково вилучити ВМК, то, за винятком огляду через 3-6 тижнів після введення ВМК, ніяких медичних показань для подальших відвідин лікаря немає. Разом з тим, всім пацієнткам рекомендується приходити до лікаря для регулярного профілактичного огляду, а також для придбання презервативів, якщо це необхідно.
Контрацептивні висока ефективність контрацепції при правильному застосуванні (0,1 вагітності на 100 жінок протягом першого року використання); негайна контрацептивна ефективність; відсутність залежності ефективності методу від користувача (немає потреби вживати препарат по схемі або регулярно); метод не пов'язаний із статевим актом безпосередньо; незначні побічні ефекти, дуже добра переносимість; метод зручний у використанні (система вводиться один раз на 5); можливість застосування при протипоказаннях до естрогенного компоненту
мінімальний системний вплив (прогестоген виділя- ється локально в порожнину матки) дозволяє використовувати систему з ЛНГ при годуванні груддю та інших станах, при яких системний вплив гормонів є небажаним; негайне відновлення циклічної функції яєчників після видалення системи, швидке відновлення ендометрію (30 днів) та відсутність загального впливу на фертильність; відсутність впливу на кров'яний тиск.
Неконтрацептивні: суттєво зменшеншує тривалість та об'єм менструації (ідіопатична меноррагія одне з зареєстрованих показань до застосування); має виражений локальний вплив на ендометрій і застосовується для контрацепції у жінок з деякою патологією ендометрію (наприклад, при аденоміозі, гіперплазії ендометрію і т.д.); позитивно впливає при альгодисменореї; сприяє поліпшенню стану у жінок з анеміїєю (підвищується рівень гемоглобіну та ферритину); зменшує ризик ектопічної вагітності (особливо в порівнянні з негормональними внутрішньоматковими засобами).
НЕДОЛІКИ: можливі такі небажані ефекти, як кров'янисті мажучі виділення або кровотеча, набряк, зміна настрою, акне (звичайно минають після періоду адаптації); може бути необхідною спеціальна підготовка пацієнтки перед введенням системи з ЛНГ (наприклад, лікування запального прпоцесу), що вимагає додаткового часу; вимагається певна кваліфікація лікаря для правильної підготовки пацієнтки та введення системи, що дає змогу уникнути небажаних ефектів (наприклад, експульсії); не захищає від ІПСШ, ВІЛ; не рекомендується при невеликих розмірах матки, при деформації порожнини матки, не є методом першого вибору для молодих жінок, які ще не народжували.
ЖІНКИ, ЯКІ МОЖУТЬ ВИКОРИСТОВУВАТИ СИСТЕМУ: жінки репродуктивного віку, що народжували, включаючи жінок пізнього репродуктивного періоду; жінки, які мають будьяку кількість пологів у анамнезі, за умови відсутності деформації порожнини матки; жінки, які бажають мати дуже надійну контрацепцію; жінки після пологів, які годують груддю; жінки після аборту (за умови відсутності запального процесу або після лікування); жінки з меноррагією; жінки, які страждають на анемію; жінки, які мають болісні менструації.
ЖІНКИ, ЯКІ НЕ ПОВИННІ ВИКОРИСТОВУВАТИ СИСТЕМУ: вагітні жінки (встановлена чи підозрювана вагітність); жінки, що мають нез`ясовані вагінальні кровотечі (до встановлення їхніх причин); жінки з запальними захворюваннями малого тазу в даний час або у випадку їх рецидивів; жінки з інфекційними захворюваннями генітального тракту; жінки з інфікованим абортом протягом останніх трьох місяців; жінки з цервіцитуми;
жінки з цервікальною дисплазією; жінки із злоякісними пухлинами матки або шийки матки; жінки з активним захворюванням або пухлиною печінки; аномалії матки, включаючи міому в разі деформації порожнини матки; стани, що асоціюються з підвищеним сприйняттям інфекції; гіперчутливість до компонентів препарату.
ПОЧАТОК ВИКОРИСТАННЯ ВМС, що містять левоноргестрел Якщо менструальний цикл регулярний введення ВМС можливе протягом 7 днів після початку менструації в будьякий зручний для жінки час (не тільки в період менструації). При цьому будьякий додатковий метод контрацепції не застосовується. Введення ВМС можливе у будьякий час менструального циклу, якщо є можливість точно встановити, що жінка невагітна. Якщо введення здійснюється після 7 днів після початку менструації, жінці рекомендується утримуватись від статевих стосунків або користуватись додатковим засобом контрацепції протягом наступних 7 днів.
Після пологів рекомендується введення ВМС після 4х і більше тижнів. Якщо після пологів пологів пройшло менше 48 годин або від 48 годин до 4 тижнів, то введення даної ВМС не рекомендується, за виключенням тих випадків, коли застосування більш прийнятних засобів контрацепції з тих чи інших причин є неможливим або неприйнятним Після аборту ВМС може вводитись практично відразу після здійснення аборту. У разі відмови від іншого методу контрацепції ВМС може вводитись відразу, якщо є впевненість, що жінка не вагітна. При цьому немає необхідності чекати наступної менструації: якщо після початку менструації пройшло не більше 7 днів, то немає необхідності у використанні будь-якого додаткового методу контрацепції;
якщо після початку менструації пройшло більше 7 днів, жінці рекомендується утримуватись від статевих стосунків або користуватись додатковим засобом контрацепції протягом наступних 7 днів; якщо попередній контрацептив вводився ін'єкційним шляхом, то введення ВМК повинно проводитись в день можливої наступної ін'єкції попереднього контрацептива. При цьому застосування будь-якого додаткового методу контрацепції непотрібно.
Профілактика інфікування та пов`язані з цим стани Трубка для введення системи охороняє систему від забруднення мікроорганізмами в процесі введення. Механізм введення також сконструйований так, щоб мінімізувати ризик виникнення інфекції. Незважаючи на це, існує ризик розвитку інфекції органів таза безпосередньо після введення системи або в перший місяць після її введення. Інфекції органів малого таза при застосуванні внутрішньоматкових контрацептивів часто пов'язані з захворюваннями, що передаються статевим шляхом. Ризик розвитку інфекції зростає, якщо у жінки або її партнера кілька статевих партнерів. Необхідно належним чином лікувати інфекції органів таза. Інфекційні захворюванняорганів таза можуть вплинути на дітородну функцію і підвищити ризик виникнення позаматкової вагітності.
Якщо виникла рецидивна інфекція або гостра інфекція не піддалася лікуванню протягом декількох днів, слід видалити систему. Негайно проконсультуйтеся з лікарем у випадку постійного болю внизу живота, підвищеної температури, болю підчас статевого акта чи патологічної кровотечі.
Експульсія (виштовхування) Скорочення матки під час менструації можуть іноді зсунути внутрішньоматковий протизаплідний засіб або виштовхнути його. Можливі симптоми: біль і патологічна кровотеча. Якщо внутрішньоматковий протизаплідний засіб зсунувся, ефективність його дії зменшується. Рекомендується перевірити пальцем наявність ниток видалення, наприклад, під час прийняття душу. Якщо Ви почуваєте ознаки, які вказують на те, що засіб виштовхнутий, чи якщо не можете відчути нитки, слід уникати статевого акту або застосовувати інші контрацептиви і проконсультуватися з лікарем. Оскільки система з левоноргестрелом зменшує кількість менструальних виділень, збільшення менструальних виділень може бути ознакою виштовхування засобу.
ІНСТРУКЦІЇ ДЛЯ ПАЦІЄНТКИ Після введення системи належить приходити на перевірку внутрішньоматкового протизаплідного засобу через 4-12 тижнів і потім регулярно, як мінімум, раз на рік. Також варто звернутися до лікаря у випадку, якщо: ви не можете знайти нитки в піхві; ви відчуваєте нижній кінець системи; ви підозрюєте, що вагітні; у вас постійний біль у животі, жар або незвичні виділення з піхви; ви чи ваш партнер відчуваєте біль або дискомфорт під час статевого акту;
У Вас сталися раптові зміни менструального циклу (наприклад, у Вас були несильні менструальні кровотечі або була відсутня менструація і потім почалися постійні ровотечі, біль або сильні кровотечі); У Вас проблеми зі здоров'ям, наприклад, мігрені або постійні сильні головні болі, раптово виникли проблеми із зором, жовтяниця або високий артеріальний тиск.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ У багатьох жінок, крім звичайних менструацій, у перші 3-6 місяців після введення системи з левоноргестрелом спостерігаються кровомазання чи слабкі кровотечі у міжменструальному періоді. Деякі жінки протягом цього терміну можуть мати більш сильні чи більш тривалі менструації. Якщо такі симптоми продовжуються про це слід повідомити лікаря. У цілому, швидше за все, поступово скоротиться кількість днів менструації і щомісячна крововтрата. У деяких жінок менструації згодом зовсім припиняються. Через те що менструації при застосуванні Мірени, як правило, скорочуються, у більшості жінок підвищується рівень гемоглобіну в крові. Після видалення системи менструальний цикл відновлюється.
Схожі презентації
Категорії