Михайло Кравчук - гордість української математики
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
27 вересня 1892 року в селі Човниця Волинської губернії (нині Ківерцівського району Волинської області) народився Михайло Пилипович Кравчук у сім’ї православного українця Пилипа Йосиповича та лютеранки Адельфіни Йосипівни. У 1902 році родина Кравчуків переїздить до Луцька, Михайлик поступає в перший клас прогімназії , яка в 1907 році була реорганізована в гімназію. Хлопчик вчився охоче. Найбільше з усіх дисциплін полонила його математика - поезія формул і чисел. У 1910 році М.Кравчук закінчує Луцьку гімназію із золотою медаллю , їде до Київа , де вступає на математичне відділення фізико-математичного факультету університету св. Володимира. 1914 року закінчує університет з дипломом 1-го ступеня. З вересня 1914 р. протягом року М. Кравчук – позаштатний учитель математики у приватній гімназії Л. Жука. Він наполегливо розробляє математичні курси українською мовою , що заборонялось законом. 5 вересня 1917 р. прочитав свою першу (так звану випробну) лекцію з предмету чистої математики “Про функції, що справджують теорему додавання”, а 19 вересня того ж року — першу лекцію з питань теорії множин і одержав звання приват-доцента. Тоді він став членом Українського наукового товариства.
1918 -1920рр. – працює приват-доцентом Київського університету св. Володимира. М. Кравчук викладає математичні предмети у новостворених 1 та 2 українських гімназіях, Українському народному університеті, він — член Українського наукового товариства у Києві, член фізико-математичного товариства при Київському університеті, співробітник створеної 1918 року Української академії наук, з початку 20 рр. — член комісії математичної термінології при Інституті наукової мови УАН. У 1919–1921 роках М.Кравчук, стомившись від сум’яття столичного революційного життя, опиняється у селі Саварка (тепер – Богуславський район Київщини), де працює вчителем математики та директором школи. Серед його учнів був майбутній видатний український вчений і винахідник, генеральний конструктор авіаційних двигунів Архип Люлька. У 1921 р. повернувшись до Києва, М.Кравчук викладає у багатьох навчальних закладах (Київському політехнічному інституті, Київському інституті народної освіти) , плідно працює як науковець. 14 грудня 1924 р.- блискучий захист докторської дисертації « Про квадратичні форми та лінійні перетворення», одержання наукового ступеня доктора фізико-математичних наук.
У 1925 р. М. Кравчукові було присвоєно звання професора. На той час він очолював кафедри вищої математики кількох Київських інститутів, працював деканом Інституту народної освіти, а пізніше виконував обов’язки вченого секретаря Всеукраїнської академії наук. Вересень 1928 р. Кравчук їде на Міжнародний Конгрес математиків в Італію (м. Болонья). Виступає тут з кількома цікавими доповідями . Тiльки за перiод цього нетривалого вiдрядження вiн написав близько 10 наукових статей та велику працю ,,Алгебричнi студії над аналітичними функцiями ”. 29 червня 1929 р. М. Кравчука обирають дійсним членом Всеукраїнської Академії наук. У 1934–1938 роках М.Кравчук завідує кафедрою математики у Київському політехнічному інституті. Як прекрасний педагог він багато уваги приділяє спілкуванню з молоддю.
Як і багатьох вчених того часу М.Кравчука не оминула сталінська репресивна машина. 23 вересня 1938 р. його засуджено на 20 років тюрем-ного ув’язнення та на 5 років заслання за "антирадянську націоналістичну діяльність на науково-педагогічному фронті" і "створення націоналістичної групи в Інституті математики Академії наук".
Академік Михайло Кравчук помер у Магадані 9 березня 1942 року від численних недуг. Місце його поховання, як і багатьох інших в'язнів, залишилося невідомим. 15 вересня 1956 р., за низкою раніше безуспішних клопотань дружини Михайла Кравчука – Есфіри Йосипівни (1894-1957), вченого було реабілітовано „за відсутністю складу злочину“, а в 1992 р. поновлено в складі дійсних членів Академії наук України.
Родина Михайла Кравчука М. Кравчук з родиною. Одеса, 1935. Зліва направо: син Євген, М. Кравчук із дочкою Наталкою, Есфір Йосипівна (1894—1957) — дружина
Внесок у науку Син Неба, Поет німого числа, лицар математики, учений з обличчям Христа, творець музики чисел, титан математичної думки , корифей математики , гордість українського народу - ось неповний перелік тих епітетів, якими його нагороджують і науковці, і письменники , і журналісти…
Михайло Кравчук жив і горів безмірною любов`ю до України і до математики і увесь свій короткий вік працював невпинно й творчо на благо науки, освіти рідного народу. «Моя любов - Україна і математика» - таким було його кредо.
Світова наука високо цінує нашого земляка та його науковий доробок. Розробка української математичної термінології і створення її словника у трьох томах, переклад українською популярного в той час підручника з геометрії, теорії квадратичних форм, матриць і визначників, алгебраїчних порівнянь і аналітичних функцій, диференціальні й інтегральні рівняння, математична статистика, різні відділи аналізу, теорії чисел, геометрії — неповний спектр праць ученого.
А ще — оригінальні праці «Простір, час, матерія», «Сучасний атомізм», «Математична наука на Україні», «Вплив Ейлера на дальший розвиток математики», «Вступ до вищої математики», «Вибрані питання з основ аналізу нескінченно малих». Кожна із них вирізняється широким науковим світоглядом, аналізом проблем, дотичних до математики наук...
Михайло Кравчук — автор понад 180 наукових робіт, в тому числі більше десятка монографій з різних галузей математики. Його наукові результати дістали міжнародне визнання. Серед них і перший проект комп'ютера! Його методи особливо використовуються тепер у зв'язку з розвитком кібернетики, зокрема при програмуванні багатьох складних явищ і процесів.
Розділи теоретичної і прикладної математики, у яких знайшли своє застосування здобутки Кравчука: Випадкові блукання. Симетричні матриці Кравчука та біноміальні сподівання. Мартингали. Поліноми Кравчука і мультиноміальні розподіли. Алгебри Лі та поліноми Кравчука. Групи Лі. Відбиття. Матриці Кравчука та групові елементи. Квантова ймовірність та тензорна алгебра. Матриці Кравчука як власні вектори. Коефіцієнти Клебша-Гордана та поліноми Кравчука. Перетворення Кравчука. Поліноми Кравчука як гіпергеометричні функції. Гаусові квадратури. Нулі поліномів Кравчука. Сумація Гаусса-Кравчука. Теорія кодування.
Вшанування пам’яті математичного творця. Учасники І Міжнародної наукової конференції ім. акад. М. Кравчука (1992, Луцьк)
У 1992 р., за рішенням ЮНЕСКО, після довгих років забуття, наукова громадськість України та світу широко відзначили 100-річчя від дня народження видатного науковця. До ювілею в село Човниця проклали асфальтну дорогу. У 1992 р. в селі Човниця стараннями сім'ї Степана та Євгенії Лукашуків відкрили кімнату-музей і встановили погруддя Михайла Кравчука. Човниця, біля школи (1992). Зліва направо (І ряд): Я. Гілевич (Франція), В. Дзядик; (ІІ ряд): Є. Сенета (Австралія), Г. Сита, М. Горбачук, Н. Вірченко
У Луцьку встановлено меморіальну дошку Михайлу Кравчуку на приміщенні колишньої гімназії, де навчався майбутній учений. 2002 року ім'я М. Кравчука внесено ЮНЕСКО до переліку найвидатніших людей світу. В 2003 році на території Політех- нічного інституту в Києві, вперше в Україні, відкрито пам'ятник всесвітньовідомому математикові Михайлові Кравчуку.
В 2009 році у Києві, на Харківському житловому масиві, одну з нових вулиць було названо на честь Михайла Кравчука. Луцька гімназія № 21 носить ім'я математика. 13–15 травня 2010 року у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» відбулась ХІІІ Міжнародна наукова конференція ім. академіка ВУАН Михайла Кравчука (1892–1942). Масштаби конференції вражають. Науковці більш як з 20 країн світу подали на конференцію 999 доповідей. За своїм представництвом та науковою програмою наукові конференції ім. акад. М.Кравчука перетворилися на математичні конгреси.
11 січня 2012 року Верховна Рада України прийняла постанову про відзначення на державному рівні 120-річчя з Дня народження Михайла Кравчука.
Схожі презентації
Категорії