Історія розвитку математики
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
ТИЖДЕНЬ МАТЕМАТИКИ «НВК:ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА I- II СТУПЕНІВ-ЛІЦЕЙ №7 ВМР» ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ МАТЕМАТИКИ ПЛЕМЕНІ МАЙЯ НАД РОБОТОЮ ПРАЦЮВАЛИ СИНЧУК БОГДАН ТА ОЛІШЕВСЬКА АННА
ГЕОГРАФІЯ ПЛЕМЕНІ МАЙЯ НАРОД МАЙЯ, ЩО ГОВОРИТЬ НА РІЗНИХ МОВАХ СІМ'Ї МАЙЯ-КІЧЕ, РОЗСЕЛИВСЯ НА ОБШИРНІЙ ТЕРИТОРІЇ, ЩО ВКЛЮЧАЄ ПІВДЕННІ ШТАТИ МЕКСИКИ (ТАБАСКО, ЧЬЯПАС, КАМПЕЧЕ, ЮКАТАН І КІНТАНА-РОО), НИНІШНІ КРАЇНИ БЕЛІЗ І ГВАТЕМАЛУ І ЗАХІДНІ РАЙОНИ САЛЬВАДОРУ І ГОНДУРАСУ.
ПЕРШІСТЬ У РОЗВИТКУ МАТЕМАТИКИ Математика дозволяла майя проводити складні підрахунки господарської діяльності, була базою багатьох точних наук, які оперували числами. Рівень розвитку математики майя, враховуючи складність деяких обчислень, знайдених у вигляді записів на деяких плитах (наприклад, стела № 10 у Тікалі), випереджав розвиток математичних знань Старого Світу. У багатьох джерелах ставлення до розвитку математики у майя описано як «дивно суперечливе явище». З одного боку, майя відставали від європейців на багато років, а з іншого - змогли створити систему рахунку, випереджальну європейську. Зокрема, Дієго де Ланда зазначав надзвичайний рівень розвитку абстрактного мислення у індіанців, мотивуючи це тим, що вони були здатні оперувати величезними числами
ДВАДЦЯТКОВА СИСТЕМА РАХУНКУ МАЙЯ ВИКОРИСТОВУВАЛИ В МАТЕМАТИЦІ ДВАДЦЯТКОВУ СИСТЕМУ ЧИСЛЕННЯ. ЧОМУ САМЕ 20 СТАЛО ОСНОВОЮ ЇХ РАХУНКІВ? АЙ ДІЙСНО , ЩО МОЖЕ БУТИ ПРОСТІШЕ ЧИСЛА ПАЛЬЦІВ НА РУКАХ І НОГАХ?
ПОЗИЦІЙНА СИСТЕМА ЗАПИСУ ЧИСЕЛ Стародавні майя прийшли до використання позиційного принципу. Однак, на відміну від європейців, їм не було в кого запозичити цей принцип. Вони самі додумалися до нього, причому майже на тисячу років раніше! Тільки запис цифр вони вели не горизонтально (у строку), а вертикально, знизу вгору, як би зводячи якусь етажерку з цифр.
Щоб остаточно засвоїти урок математики майя, розглянемо написання декількох двозначних чисел майя; вони наочно продемонструють техніку застосування ними позиційного принципу, умовно названого нами «числовою етажеркою майя»
ВВЕДЕННЯ В РОЗРАХУНКИ ЗНАКУ ДЛЯ НУЛЯ Нумерація майя базувалася на трьох символах. Точка позначала одиницю , лінія - п'ятірку і стилізовано представлено равлика використовувалася для позначення нуля або номера 20 . Таким чином , цифри від 1 до 4 позначалися точками , цифра 5 - лінією , число 6 - лінією з точкою , число 18 - трьома лініями і трьома точками над ними і так далі. Примітно , що знак для нуля майя ввели в розрахунки на багато століть раніше , ніж це зробили європейці. Винахід цього знаку в настільки віддалені часи піднімає математичний геній майя на разючі вершини . Це означало найбільший прогрес в області абстрактного мислення.
ДЛЯ ЧОГО МАЙЯ БУЛА ПОТРІБНА МАТЕМАТИКА? З ПОВІДОМЛЕНЬ ІСПАНЦІВ МИ ЗНАЄМО , ЩО АРИФМЕТИЧНІ РОЗРАХУНКИ ПРОВОДИЛИ КУПЦІ. АЛЕ , ПЕРШ ЗА ВСЕ , МАТЕМАТИЧНІ ДІЇ З ЗАСТОСУВАННЯМ БАГАТОЗНАЧНИХ ЧИСЕЛ ПОВ'ЯЗАНІ З АСТРОНОМІЧНИМИ ОБЧИСЛЕННЯМИ , ЯКІ ЛЕЖАЛИ В ОСНОВІ КАЛЕНДАРЯ. ТАК , ПОЧАВШИ З КОНКРЕТНОГО ( ОДНА ЛЮДИНА - ДВАДЦЯТЬ ПАЛЬЦІВ) , ДРЕВНІ МАЙЯ ПІДНЯЛИСЯ НА ВЕРШИНУ АБСТРАКТНОГО МИСЛЕННЯ , СТВОРИВШИ ДВАДЦЯТКОВУ СИСТЕМУ РАХУНКУ І ОПЕРУЮЧИ З НЕСКІНЧЕННО ВЕЛИКИМИ ВЕЛИЧИНАМИ ! ЦІКАВО ВІДЗНАЧИТИ , ЩО МАЙЯ БУЛИ ЗНАЙОМІ З НИМИ НЕ ТІЛЬКИ ТЕОРЕТИЧНО. ЗГАДАЙМО , НАПРИКЛАД , СТЕЛИ З СВЯЩЕННОГО МІСТА КОПАНА , СУЦІЛЬНО ПРИКРАШЕНІ ДАТАМИ . НА ОДНІЙ З НИХ ЖЕРЦІ ЗАПИСАЛИ ПОЧАТКОВУ ДАТУ ЛІТОЧИСЛЕННЯ РОДУ ЛЮДСЬКОГО - 5041738 РІК ДО НАШОЇ ЕРИ!
ПЕРЕДІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ КАЛЕНДАРЯ МАЙА Майя не побоялися порушити суворий , чіткий лад двадцяткової системи , щоб пристосувати абстрактну побудову чисел до своїх конкретних потреб . І зробили це не настільки просто , наскільки геніально. Математичні розрахунки із застосуванням багатозначних чисел у майя були в основному пов'язані з астрономічними обчисленнями , які лежали в основі календаря. Щоб спростити їх , майя максимально наблизили первісне число третього порядку до числа n днів свого року. Адже у вісімнадцяти місяцях , які містили по 20 днів, які створювали календарний рік , що містив 360 діб.
КАЛЕНДАР ПЛЕМЕНІ МАЙЯ Народ Майя також створив свій календар. Рік у майя починався з 23 грудня, тобто в день зимового сонцестояння, і ділився на 18 місяців (по 20 днів). І це розраховано за тисячі років до того, як інші астрономи, розташовуючи більш досконалими засобами обчислення, змогли досягти схожого результату! Для складання настільки точного календаря, на думку вчених, було б потрібно спостерігати і записувати рухи планет впродовж приблизно десяти тисяч років! Чи можливо настільки тривале існування цивілізації? Або жерці майя успадкували знання іншої високорозвиненої цивілізації, яка не залишила про себе ніяких слідів? ? Відповідів на ці питання немає.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ПО БАЖАННЮ) Це сторінка з книги майя, що датується ХІ століттям. У зелений картуш ми обвели п'ять стовпчиків майянських чисел. Спробуйте зробити конвертацію - перевести числа з майянських в арабські. Кого звісно зацікавила презентація .
ВИСНОВКИ ЗРОБИВШИ ВИСНОВКИ , МОЖНА ЗАЗНАЧИТИ , ЩО НАРОД МАЙЯ ВІДІГРАВ ВЕЛИКУ РОЛЬ У РОЗВИТКУ МАТЕМАТИКИ ТА ЛЮДСТВА , АДЖЕ БАЧИМО СКІЛЬКИ ВСЬОГО ВОНИ ЗРОБИЛИ , ЩЕ ДО ТИХ ЧАСІВ, КОЛИ ПРО ЦЕ НАВІТЬ НЕ БУЛО ВІДОМО. СПОДІВАЄМОСЬ, ВИ ЗРОЗУМІЛИ, ЩО МАЙЯ ЗОВСІМ НЕ ТАКИЙ ПРОСТИЙ НАРОД, ЯКИМ ЗДАЄТЬСЯ З ПЕРШОГО ПОГЛЯДУ. ЦЕЙ НАРОД ЗБЕРІГАЄ В СОБІ БЕЗЛІЧ ТАЄМНИЦЬ, ДЕЯКі З ЯКИХ МИ ВАМ ВІДКРИЛИ.
Схожі презентації
Категорії