Поняття про веселку в міфології та літературі
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
В біблії веселка з’явилася після потопу як обіцянка прощення (припинення Потопу) і відродження. Після потопу Господь сказав Ноєві: «Райдугу мою покладаю в хмарі, щоб вона була знаменем заповіту між мною і землею. І станеться, що, як наведу хмари понад землею, з'явиться веселка моя в хмарі. І спогадаю заповіт мій між мною і вами, і між усякою живою душею в усякому тілі: що не буде вже води потопної на погибель усякому тілу». (І Мойсея, IX, 13 — 16).
В класичній міфології греків та римлян веселка уособлюється в Іриді, післанниці богів, зокрема Юнони. Швидка, як вітер, на золотих крильцях, вкритих росою, грається вона її краплями проти сонця, як дорогими самоцвітами.
У скандинавській міфології веселка — це міст, перекинений з неба на землю. Вважалось, що червона частина веселки – вогняна основа моста і його можуть перейти тільки боги.
У китайській міфології богиня Нюва латає розірване небо за допомогою коштовного різнобарвного каміння. Латка стає веселкою.
А у нас — це рура, чи смок, що тягне в хмари воду з потоків, ставів та криниць, а разом із водою і втягає часом і сторонні речі — риби, жаби, каміння, які падають потім назад на землю. Якщо веселка впирається одним кінцем не в воду а в суходіл, то це значить, що там є якесь джерело води. Пити ж із того джерела зараз після того, як із нього пила веселка, вважалось безпечним (Ів. Франко, Приповідки, І, с. 250).
Вірування в веселку, що п'є воду, відбилося і в Шевченка: Розкажи, як за горою сонечко сідає Як у Дніпра, веселочка воду позичає
«Іноді веселку уявляють у нас, як дорогу, що нею янголи сходять із неба черпати воду, яку потім виливають на сітку, через яку йде на землю дощ». "Як виявляє й назва веселки, була вона в нас і символом радощів, веселості, бо ж і «небо, затемнене хмарами, стає веселіше, коли з'являється райдуга» (М.П.Драгоманов)
У нас, в Галичині, називають також веселку — дуга. Нераз, як падає дощ, діти промовляють: «Вийди, вийди дуга, випий воду на погоду.»
послідовність кольорів в веселці легко запам'ятати за мнемонічною формулою Чоловік Охоче Жінку Заміж Бере Собі Файну
Джерела Ресурси Інтернет: en.wikipedia.org ru.wikipedia.org uk.wikipedia.org http://godsbay.ru/orient/nuwa.html
Схожі презентації
Категорії