Україна під владою Російської та Австрійської імперій до середини 19 ст.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Лекція 8. Україна під владою Російської та Австрійської імперій до середини 19 ст. План лекції: Входження Причорномор’я і східної України до Росії. Визвольна боротьба у 18 ст. Україна в кін. 18- до середини 19 ст. Промисловий переворот в Україні в 60-і – 90-і рр. XIX століття.
Російсько-турецькі війни Російська армія у 1769 р. захопила фортеці Хотин і Ясси, у 1770 р. російський полководець Петро Румянцев двічі розгромив турків під Ларгою і Кагулом, російський флот знищив турецький у Чесменській битві (1770 р.), війська під командуванням Олександра Суворова розбили турецьку армію під с. Козлуджі (1771 р.).
Російсько-турецька війна 1768— 1774 рр завершилася підписанням Кючук-Кайнарджийської мирної угоди. До Росії відійшли частина Керченського півострова, Азов із прилеглими землями, територія між Дніпром і Південним Бугом.
Російсько-турецька війна 1787—1791 Під час російсько-турецької війни 1787—1791 рр. російські війська взяли Очаків (1788 р.), під командуванням Олександра Суворова розбили турків під Фокшанами і на р. Римнік (1789 р.), взяли фортецю Ізмаїл (1790 р.). Наступного року було підписано Яську мирну угоду, згідно з якою до Росії відійшла територія між Південним Бугом і Дністром, включаючи Очаків. Туреччина остаточно визнала приєднання Криму до Росії, а також кордон по р. Кубань у Передкавказзі.
російсько-турецька війна 1787—1791 рр. Очаків (1788 р.) фортецю Ізмаїл (1790 р.). підписано Яську мирну угоду: Росії відійшла територія між Південним Бугом і Дністром, включаючи Очаків. Туреччина остаточно визнала приєднання Криму до Росії, а також кордон по р. Кубань у Передкавказзі.
1776 р. засновано Катеринослав, у 1778 — Херсон — перший порт на Чорному морі, у 1783 — Севастополь. 1784 р. на землях Кримського ханства створено Таврійську область.
1788 р. Миколаїв, де почали будувати кораблі Чорноморського флоту, у 1794 р. на місці колишньої фортеці Хаджибей — Одеса, яка стала центром усієї південноросійської торгівлі. Населяли міста люди різних національностей, але переважали українці.
перший поділ Польщі У 1772 р. Росія отримала Полоцьке, Вітебське, Мстиславське і частину Мінського воєводства. Австрія 1774 р. Буковину.
Другий поділ Польщі 1793 р. Росії Правобережна Україна — Київщина, Брацлавщина, Волинь, Поділля, Мінське воєводство. Пруссія отримала м. Гданськ і території по річках Варта і Вісла в західній Польщі
Третій поділ Польщі 1795 р. Росії відійшли Західна Волинь, східна частина Холмщини, частина Білорусі, Литви. Південна Польща з Любліном і Краковом відійшла до Австрії. Пруссія здобула Центральну Польщу з Варшавою.
Селянські повстання в Україні. На західноукраїнських землях селяни відмовлялися відбувати панщину, платити податки, захоплювали поміщицькі землі. Ці народні месники називалися опришками. Найвідомішим ватажком опришків був Олекса Довбуш. Разом із братом Іваном у 1738— 1743 рр. він активно боровся зі шляхтою біля Коломиї. Пізніше Іван перейшов на територію Західного Прикарпаття, а Олекса розгорнув боротьбу в Північній Буковині та Закарпатті.
1744—1745 роки стали періодом найбільш активної діяльності народних месників. Рух опришків значно сприяв зростанню антифеодального спротиву селянства. Але і шляхта не дрімала: за голову Довбуша було обіцяно значну винагороду. 23 серпня 1745 р. його було підступно поранено, і 24 серпня він помер. Справу Довбуша продовжили його побратими — В. Орфенюк, В. Баюрак, І. Бойчук.
Коліївщина. Опришківський рух був тісно пов'язаний з гайдамацьким, найвищим злетом якого стала так звана Коліївщина.
Коліївщина. У 1768 р. польський сейм під тиском Росії схвалює рішення про формальне зрівняння у правах православної та католицької церков. Цим Катерина ІІ розраховувала послабити Польщу, спровокувавши конфлікт між королем і шляхтою та виставивши себе захисницею православ'я. У відповідь шляхтичі скликають Барську конфедерацію під гаслом захисту католицизму і шляхетських прав. Починаються репресії проти українців. На прохання польського уряду Росія починає воєнні дії проти конфедератів, що послужило сигналом до повстання.
Максим Залізняк Максим Залізняк збирає повсталих, осердям яких були запорожці, у Холодному Яру. За декілька тижнів повстання охопило Київщину, Брацлавщину, Поділля, Галичину. Гайдамаки звільняли селян від влади польських панів, скасовували панщину та інші форми визиску, створювали органи селянсько-козацького самоврядування.
Іван Гонта На початку червня 1768 р. повсталі оточили Умань — один із центрів польського панування на Правобережжі. На їхній бік перейшов уманський сотник Іван Гонта з козаками, і місто капітулювало.
Хід повстання Рада повсталих обрала Залізняка гетьманом і князем смілянським, а Ґонту — полковником і князем уманським. Тоді військо гайдамаків налічувало 16 сотень. Наляканий розмахом Коліївщини, побоюючись поширення повстання на Лівобережжя й Запоріжжя, царський уряд наказав російським військам з'єднатися мовби для підтримки гайдамаків, а насправді надати допомогу польській армії у ліквідації повстання. В липні 1768 р. табір гайдамаків під Уманню було оточено, і ті здались. Залишки їхніх загонів були розбиті.
Декабриський рух «Союз порятунку» засноване в Петербурзі 1816 року. 1821 р. утворилося Північне товариство в Петербурзі Південне товариство з центром в Тульчині на півдні України
програма «Руська правда» передбачала скасування нерівності, модернізацію господарства країни, сувору централізацію правління.
листопад 1830 року таємне товариство молодих польських офіцерів підняло повстання проти росіян. 1831 році повсталі рушили на Волинь. гасло «За вашу і нашу свободу».
В листопаді 1831 р. цар Микола 1 утворив у Києві соціальну комісію у справах західних губерній. Закриті польські школи, навчання російською мовою. В Києві засновано російський університет Св. Володимира.
товариство «Руська Трійця» - Шашкевич, Вагилевич і Головацький, які прагнули звільнити українську мову від церковних діалектів і довести її до літературної мови.
«Русалка Дністрова» містила вірші, пісні, оповідання українською мовою без діалектів. З 1837 р. Шашкевич емігрував в Будапешт, де продовжив видавати альманах.
Кирило-Мефодіївського товариство 1845 – 1847 рр. історик Костомаров, письменник П. Куліш та поет Т. Шевченко.
Реформи Олександра II 19 лютого 1861 р. – ліквідацію кріпацтва; 1864 р. – земська реформа, передбачала появу місцевого самоврядування в більшості регіонів Російської імперії; 1864 р. – судова реформа; 1864 р. – реформа системи народної освіти
1864 р. – Військова реформа На Україні створювалися Київський, Одеський і Харківський військові округи. У 1888 р. уряд ліквідував Харківський округ, а чотири губернії були приєднані до Київського округу. Відповідно до статуту 1874 р. вводився загальний військовий обов'язок і термін військової служби скорочувався: в сухопутній армії — до 6 років, на флоті — до 7 років.
Література: Основні: 1. Грушевський Михайло. Ілюстрована історія України. – К. 1990. 2.Крип'якевич І. П. Історія України. – Львів, 1990. Полонська-Василенко Н. Історія України. Т. 1-2. – К. 1992. Субтельний Орест. Україна. Історія. - К 1993. Історія України / Керівник авторського колективу Ю.Зайцев. – Львів,1996. – 488с. 5. Історія України / Під редакцією В.А.Смолія. – К 1997. –423 с. В. Додаткові: 1. Котляр М.Ф., Смолій В. А. Історія в життєписах. – К. 1994. 2.Крип'якевич І. Історія України. – Львів, 1990. 3.Довідник з Історії України. Т. 1. - К. 1993.
Схожі презентації
Категорії