"Розвиток культури в Україні в 1953–1964 рр"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Предмет дослідження: культура України в період “відлиги”. Мета: описати, дослідити відомі та маловідомі сторінки культури українців в 1953-1964 рр. Завдання: - розширити спектр знань про розвиток культури в 1953 – 1964рр; - описати основні галузі культури.
У період з 1953 – 1964 рр. було запроваджено обов'язкову семирічну освіту та створено 1300 шкіл на 400 тис. учнівських місць. Андріївська 7-річна школа 1953-54 роки, 4-й клас
Відкрилися нові вищі навчальні заклади. Найбільші серед них: Ужгородський державний університет Чернівецький медичний інститут
Якщо від 1950/51 навчального року до 1960/61 навчального року кількість студентів загалом зросла більш ніж у два рази, то на заочних відділеннях — у 3,5 раза, а на вечірніх — більш ніж в 11 разів.
У трьох відділах Академії наук УРСР почали свою діяльність 44 інститути, у тому числі 20 нових. Будинок Академії наук УРСР
В умовах “відлиги” було опубліковано велику кількість творів різних жанрів. Значним здобутком у прозі стали романи: О.Гончара “Тронка”, Л.Первомайського “Дикий Мед”, М. Стельмаха “Кров людька – не водиця” та “Хліб і сіль”, Г. Тютюнника “Вир”, О.Довженка автобіографічна повість “Зачарована Десна”.
Цим творам було притаманне намагання вийти за рамки літературних шаблонів, звернення до внутрішнього світу людини, гуманізм, віра в оновлення суспільства.
Значний інтерес у суспільстві викликали поезії: Ліни Костенко Василя Симоненка Івана Світличного Івана Драча
На середину 60-х років у республіці діяло 60 театрів. За 1958 – 1965 рр. кількість глядачів у театрах зросла з 14,3 до 15,5 млн на рік.
Популярними були вистави: “Нащадки запорожців” О.Довженка, “Веселка” М.Зарудного, “Де твоє серце” О.Коломійця, “Фауст і смерть” О.Левади.
Неперевершеними майстрами сцени були: Ю.Лавров, Є.Пономаренко, М.Романов, Н.Ужвій, К.Хохлов, Ф.Верещагін, П.Куманченко, Б.Ступка.
У 1958 р. кількість кіноглядачів у республіці перевищувала 600 млн осіб. Продукцію трьох кіностудій (Київської, Одеської, Ялтинської) складали щорічно близько двох десятків фільмів. Олександр Довженко на зйомках фільму «Щорс»
В образотворчому мистецтві активно діяла плеяда талановитих художників старшого покоління: М.Божій, М.Дерегус, В.Касіян, К.Трохименко.
Творчими здобутками заявила про себе Т.Яблонська, яка стала засновницею фольклорного напряму в українському образотворчому мистецтві. «Автопортрет в українському Костюмі» "В парке"
“Відлига” сприяла зростанню громадянської активності інтелігенції. В Україні формується культурницький опозиційний рух. Його учасники прагнули рішучого поступу до демократії.
Серед активних учасників цього руху були Л.Костенко, В.Симоненко, Є.Сверстюк, І.Світличний, І.Драч та інші. Вони виступали проти фальші, помпезності та заідеологізованості у зображенні дійсності, відстоювали національно-культурне відродження України.
Використані літературні джерела 1.Пометун О.І. Історія України: підручник для 11 кл. загальноосвіт. Навч. Закл.: рівень стандарту, академічний рівень/О.І.Пометун, Н.М. Гупан. – К.: Освіта, 2011. – 336 с.: іл. 2. Кульчицький С.В. Історія України: довідник для абітурієнтів та учнів загальноосвітніх навчальних закладів/ С.В. Кульчицький, Ю.А Мицик, В.С.Власов. – 2-ге видання, переробл. Та доповн. – К.: Літера ЛТД, 2012. – 528 с.
Схожі презентації
Категорії